Rozvážejí jídlo a dárky, spí jen pár hodin. Kurýři v Koreji umírají vyčerpáním

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
16. 12. 2020 20:59
Rozvážejí jídlo, vánoční dárky a nákupy lidem, kteří kvůli obavám z nákazy koronavirem raději zůstávají doma. V době nakupování on-line a zavřených restaurací kurýři pomáhají snižovat riziko šíření onemocnění. Sami za to ale platí vysokou cenu: stres, přepracování a vyčerpání za mizernou mzdu, ukazuje případ z Jižní Koreje.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

V depu o velikosti letištního hangáru v jižní části jihokorejského Soulu začínají kurýři směnu smutným rituálem: drží minutu ticha za více než tucet svých kolegů, kteří od začátku pandemie v Jižní Koreji zemřeli. Někteří z nich si předtím stěžovali na nesnesitelné pracovní vytížení a dlouhé směny až do nočních hodin.

"Pracovní vytížení je příliš velké. Od doby, co se objevil koronavirus, je příchod domů z práce tak, abych stihl večeři se svými dětmi, jen vzdáleným snem," stěžuje si v reportáži amerického deníku New York Times třiačtyřicetiletý kurýr ze Soulu. "Nepřekvapilo by nás, kdyby jeden z nás také padl vyčerpáním," komentuje letošní vlnu úmrtí jihokorejských poslíčků.

Ta vyvolala menší národní rozruch. Kurýři zpravidla stejně jako jinde ve světě pracují externě. To znamená, že nemají standardní zaměstnaneckou smlouvu, a tedy často ani žádné pojištění.

Navíc byla Jižní Korea ještě donedávna zemí s jedním z nejdelších pracovních týdnů. Teprve před dvěma lety ho prezident Mun Če-in zkrátil z původních 68 hodin na maximálně 52 hodin včetně přesčasů.

Jenže tato změna se týká jen zaměstnanců na plný úvazek a na práci kurýrů neměla žádný dopad. Proplacené přesčasy, dovolená nebo pojištění vztahující se na úrazy během výkonu práce se většiny z nich netýkají. Naopak s příchodem pandemie se jejich směny ještě prodloužily a objem práce zvětšil. On-line objednávky zboží vzrostly letos v asijské zemi až o 30 procent oproti minulým letům.

Pár hodin spánku a stovky balíků každý den

Obchody poháněné konkurenčním bojem slibují dodávky do druhého dne či do svátků a kladou stále větší nároky na kurýrní služby, kterým navíc roste množství zboží, které musí doručit. Samotní poslíčci pak čelí pokutám, pokud nestihnou slíbené termíny.

Jejich pracovní den pak vypadá třeba jako ten z reportáže amerického deníku. Například Kim Dong-hee skončil jednu říjnovou směnu až ve dvě ráno. Hned následující den si v centrálním skladu vyzvedl dalších 420 balíčků, které rozvážel až do pěti do rána. Následující den musel znovu do práce, po pár hodinách spánku a rychlé sprše. Během dne měl sotva čas na jídlo.

Čtyři dny nato Kim do práce nepřišel. Kolegové ho jeli hledat domů, kde ho našli mrtvého. Příčinou smrti bylo srdeční selhání. Bylo mu 36 let a jeho kolegové jsou přesvědčeni, že zemřel z přepracování.

Zhoršené podmínky a zahlcení poslíčků se ale netýkají jen Jižní Koreje. Stěžují si i kurýři velkých firem v USA nebo Evropě. Poslední listopadový víkend, během celosvětové slevové akce Black Friday, stávkovali kurýři firmy Amazon v Německu. Třídenní stávky za lepší pracovní podmínky se zúčastnilo na 2500 zaměstnanců Amazonu.

Hodně práce za málo peněz

Kvůli většímu množství práce chtějí i lepší platové podmínky. Jihokorejští poslíčci bývají placeni podle počtu balíků - za každý dostanou v přepočtu do dvaceti korun, píše list New York Times. "Teď v době vrcholící pandemie si za měsíc vydělám tak 500 eur (asi 13 tisíc korun)," přidává se dvaatřicetiletý Pařížan, který rozváží pro tři firmy v hlavním městě Francie. 

Velký boom zažívají v době celostátních karantén také aplikace na rozvážku jídla. Pro některé poslíčky v cizině to ale znamená jen víc práce, ne víc peněz. Nejsou zaměstnanci, a tak se na ně nevztahují zákony o minimální mzdě.

Navíc letos pracují v horších podmínkách. Uprostřed zhoršující se pandemické situace jim hrozí větší riziko infekce. Například v New Yorku se také během uzavření města zvýšila kriminalita. "Rozvážení je nebezpečná práce, je to znepokojující," myslí si sedmadvacetiletý Natanael Evangelista, který v americkém nejlidnatějším městě rozváží jídlo pro firmu Uber Eats.

Často se kradou kola. V restauracích mu zase z hygienických důvodů nedovolí použít toalety, a to tráví celý den na cestách mezi podniky a byty zákazníků.

Během pandemie tyto firmy nabraly tisíce nových pracovníků. V Británii chystá ale revoluci v odvětví nová společnost na rozvoz jídla Just Eat. Ta plánuje svým kurýrům vyplácet hodinovou mzdu a nemocenskou, a dokonce přispívat na penzijní pojištění.

Video: Oblíbená brněnská restaurace zkrachovala

Když vám někdo zavře dveře podnikání, tak to prostě nejde. Nemůžete nic, vysvětluje Janko Martinkovič, proč po 12 letech zavřel restauraci Koishi. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Rychlobruslařka Hrůzová Sejpalová byla pátá na ME na krátké dráze

Nejlepší česká rychlobruslařka na krátké dráze Michaela Hrůzová Sejpalová obsadila na mistrovství Evropy v Gdaňsku páté místo v závodu na 1500 metrů a zaznamenala nejlepší individuální výsledek v kariéře. Zvítězila Suzanne Schultingová z Nizozemska.

Hrůzová Sejpalová postoupila do finále z druhého místa v semifinálové jízdě, v níž jí k úspěchu pomohl i pád tří soupeřek. V boji o medaile ji od bronzu dělila sekunda.

Mezi muži se Zdeněk Sejpal probojoval do finále B, ve kterém skončil šestý, a celkově obsadil 13. místo.

před 1 hodinou

Sáblíková byla na SP v Heerenveenu devátá v závodu na 1500 metrů

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila 9. místo v závodu na 1500 metrů na Světovém poháru v Heerenveenu. Z vítězství se radovala Brittany Boweová z USA. Druhá Češka na startu Nikola Zdráhalová zajela šestnáctý čas.

Třiatřicetiletá Sáblíková se v premiérovém SP v této sezoně představila v páté rozjížďce společně s Isabelle Weidemannovou z Kanady, porazila ji a zároveň vylepšila své letošní maximum z minulého týdne z vícebojařského ME. Svěřenkyně trenéra Petra Nováka zajela čas 1:55,48 minuty.

"Je to nejrychlejší čas, který jsem v Heerenveenu kdy jela. I když těsně. Druhé kolo jsem mohla jet rychleji, ale je to dobré," řekla Sáblíková v nahrávce pro média. Čas byl pro ni důležitější než umístění. "Odstup od třetího místa byl osm desetin sekundy, což není tak hrozné. V minulosti jsem občas dostala i dvě vteřiny," podotkla trojnásobná olympijská vítězka.

SP v rychlobruslení v Heerenveenu (Nizozemsko):

Muži:

1500 m: 1. Krol 1:43,243, 2. Roest 1:44,457, 3. Nuis (všichni Niz.) 1:44,662.

Ženy:

1500 m: 1. Boweová (USA) 1:53,881, 2. Wüstová 1:54,575, 3. De Jongová (obě Niz.) 1:54,710, …9. Sáblíková 1:55,483, 16. Zdráhalová (obě ČR) 1:57,760.

před 1 hodinou

Český dvojbob skončil v Königssee čtrnáctý, nejhůře v sezoně

Dominik Dvořák s Dominikem Suchým v závodě Světového poháru dvojbobů v Königssee obsadili 14. místo a zaznamenali nejhorší výsledek v sezoně. V novém roce stále čekají na umístění v nejlepší desítce. Pro desáté vítězství v sezoně si dojel Francesco Friedrich z Německa.

Dvořák ve dvou jízdách zaznamenal celkový čas 1:40,27 a na vítěze ztratil přes sekundu a půl. Od desátého místa osmadvacetiletého pilota dělilo 13 setin sekundy. Český dvojbob potřetí za sebou skončil mimo první desítku, ve které naopak v prosinci nechyběl ve čtyřech závodech v řadě.

Po závodě Dvořák neskrýval nespokojenost. "Je to nejhorší umístění v sezoně, to vypovídá o všem. Přijde mi, jako by tahle dráha byla prokletá. Nikdy se nám tu nepodařilo zajet dobrý výsledek a dnešek to jen potvrzuje," uvedl v nahrávce pro média.

Jeho maximem v ročníku je čtvrté místo, které mu patří i v celkovém pořadí seriálu před závěrečným závodem. "To je pěkné. Tu čtyřku bychom mohli udržet příští víkend v Igls, třeba to dopadne dobře aspoň v tom celkovém hodnocení," uvedl Dvořák, který na svých výkonech pociťuje tréninkové manko po zdravotních potížích před sezonou.

Nadvládu v dosavadním průběhu Světového poháru potvrdil Friedrich, který si v Königssee dojel pro desáté vítězství v jedenácti závodech. Dnes vyhrál o dvě desetiny před krajanem Johannesem Lochnerem, třetí říčku obsadil už s téměř sekundovou ztrátou Benjamin Maier z Rakouska.

SP v jízdě na bobech v Königssee (Německo):

Muži - dvojboby: 1. Friedrich, Margis 1:38,69 (49,40+49,29), 2. Lochner, Franke (všichni Něm.) -0,20 (49,45+49,44), 3. Maier, Hubar (Rak.) -0,96 (49,81+49,84), …14. Dvořák, Suchý (ČR) -1,59 (50,31+49,97).

Průběžné pořadí SP (po 11 z 12 závodů): 1. Friedrich 2460 b., 2. Lochner 2269, 3. Vogt (Švýc.) 1794, 4. Dvořák 1688.

před 1 hodinou

Norové při návratu do SP získali ve skiatlonu všech šest medailí

Norská reprezentace v běhu na lyžích při návratu do Světového poháru po téměř dvou měsících zcela ovládla skiatlon v Lahti. V závodě žen na 2×7,5 km zvítězila Therese Johaugová před Helene Marií Fossesholmovou a Heidi Wengovou. Jejich týmoví kolegové na dvojnásobné trati si rozebrali medaile v pořadí Emil Iversen, Sjur Röthe, Paal Golberg.

Závody SP v běhu na lyžích v Lahti (Finsko) - skiatlon:

Muži (2×15 km):

1. Iversen 1:10:18,4, 2. Röthe -0,4, 3. Golberg -6,6, 4. Krüger (všichni Nor.) -9,5, 5. Bolšunov (Rus.) -20,9, 6. Holund (Nor.) -28,7, 7. Cologna (Švýc.) -32,8, 8. Niskanen (Fin.) -33,0, 9. Burman (Švéd.) -35,8, 10. Moch (Něm.) -41,8.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Bolšunov 1391, 2. Jakimuškin (Rus.) 660, 3. Manificat (Fr.) 588, 4. Melničenko 571, 5. Bělov 562, 6. Malcev (všichni Rus.) 525, …42. Novák 105, 77. Šeller 24, 91. Pechoušek 10, 94. Černý 10, 95. Kalivoda 8, 102. Fellner 5, 103. Knop (všichni ČR) 5.

Ženy (2×7,5 km):

1. Johaugová 37:45,1, 2. Fossesholmová -28,1, 3. H. Wengová (všechny Nor.) -29,6, 4. Anderssonová (Švéd.) 29,7, 5. Digginsová (USA) -30,1, 6. Něprjajevová (Rus.) -1:02,5, 7. Kallaová (Švéd.) -1:02,8, 8. Stadloberová (Rak.) -1:02,8, 9. Pärmäkoskiová (Fin.) -1:02,8, 10. Kalvaaová (Nor.) -1:07,4.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Digginsová 991, 2. Brennanová (USA) 824, 3. Stupaková 802, 4. Sorinová (obě Rus.) 780, 5. Anderssonová 743, 6. Něprjajevová 715, …16. Razýmová 310, 38. Janatová 92, 46. Beranová 53, 65. Hynčicová 20, 73. P. Nováková (všechny ČR) 12.

Další zprávy