Mun Če-in

USA a Jižní Korea jsou znepokojené děním v KLDR, řekl Biden. Setkání s Kimem nevyloučil

Prezidenti Spojených států a Jižní Koreje se shodli na společném přístupu k Severní Koreje. Uvedl to americký prezident Joe Biden na společné tiskové konferenci s jihokorejskou hlavou státu Mun Če-inem. Biden dodal, že obě země jsou děním v KLDR vážně znepokojené. USA také poskytnou vakcíny proti covidu-19 jihokorejským vojákům.

Setkání s hlavou KLDR Kim Čong-unem americký prezident zcela nevyloučil, uvedla agentura AP. Zatím nechce opakovat "nedávné snahy" svého předchůdce Donalda Trumpa, který s Kimem jednal napřímo dvakrát. "Nechtěl bych mu dát to, co hledá (…), a sice mezinárodní uznání," řekl o Kimovi Biden. Setkání by bylo možné jedině za podmínky, že by Severní Korea udělala vážně míněné kroky ohledně svého jaderného programu.

Zdroj: ČTK

Biden telefonicky jednal s jihokorejským prezidentem a australským premiérem o situaci v Barmě

 Americký prezident Joe Biden telefonicky jednal se svým jihokorejským protějškem Mun Če-inem a australským premiérem Scottem Morrisonem. Zatímco se Soulem hovořil o přípravě strategie vůči Severní Koreji, s Canberrou diskutoval o postoji k Číně. S odvoláním na Bílý dům a kancelář jihokorejské hlavy státu o tom informovala agentura Reuters.

Mun Če-in se v hovoru s Bidenem zavázal k vylepšení jihokorejsko-amerického spojenectví i na spolupráci ohledně situace v Barmě, kde v pondělí armáda provedla vojenský převrat. Oba státníci se shodli, že musí připravit komplexní strategii cílenou na odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova, uvedl mluvčí jihokorejského prezidenta.

S Morrisonem Biden hovořil i o současné pandemii covidu-19, boji s klimatickou změnou i o Barmě. Oba politici chtějí spolupracovat na tom, aby se lidé zodpovědní za situaci v Barmě za své činy zodpovídali.

Zdroj: ČTK

JIhokorejské volby vyhráli vládní liberálové, podle Reuters i díky úspěšnému boji proti koronaviru

Absolutní většinu hlasů v jihokorejských středečních parlamentních volbách získala vládnoucí Jednotná demokratická strana prezidenta Mun Če-ina. Získali 180 křesel ve třistačlenném parlamentu, kde měli dosud 120 poslanců. Konzervativní opoziční koalice podle volební komise získala 103 křesel. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž k volebnímu vítězství liberálům pomohly úspěchy vlády v boji s koronavirem. Koreave ohlásila 22 nových případů nákazy, celkový počet potvrzených případů tak činí 10 613.

Volby provázela přísná hygienická opatření. Úřady vydezinfikovaly všech 14 000 volebních místností a voliči měli nakázáno nosit roušky, nechat si změřit teplotu, použít rukavice a dezinfekci a držet si od ostatních bezpečný odstup.

Zdroj: ČTK