Doněck (Rusko) - Podle ukrajinského prezidenta Petra Porošenka se stala "symbolem boje za Ukrajinu". Ukrajinská pilotka Nadija Savčenková, kterou na východě země zajali proruští separatisté, předali Rusku a to ji teď exemplárně trestá v procesu v jihoruském Doněcku.
Savčenková "spáchala vraždu jako členka skupiny osob podle předem domluveného plánu z důvodů nenávisti a záště (...) k rusky hovořícím lidem", uvedl soudce Leonid Stěpaněnko. Definitivní verdikt ale zatím podle právníků nepadl, byť ruská média tvrdí, že byla hned ráno uznána vinnou.
Nejasnosti kolem vynesení rozsudku jen podtrhují, jak se v procesu se Savčenkovou prolínají pravdy a lži. Aktuálně.cz shrnuje nějdůležitější fakta - v otázkách a odpovědích.
Jak se Nadija Savčenková dostala do armády?
Pilotka ukrajinského letectva, které novináři přezdívali G. I. Jane, původně v Kyjevě vystudovala módní návrhářství a hlásila se také na žurnalistiku. Už od dětství ale snila o létání v bitevním letounu - proto nastoupila do armády.
Nejprve působila jako radistka. Pak se přihlásila do mise v Iráku, kde strávila rok s ukrajinským praporem v mírové operaci OSN. Na vysokou leteckou školu v Charkově se dostala až na čtvrtý pokus.
Kvůli tvrdohlavosti a vzpurné povaze měla spory s pedagogy i veliteli. Prosadila si ale svou - nakonec usedla do kokpitu vrtulníku Mi-24.
Co dělala během událostí na Majdanu?
V lednu 2014 byla mezi prvními účastníky protestních akcí na Majdanu. Podle aktivistů jim rozmlouvala házení tzv. Molotovových koktejlů po příslušnících zvláštních jednotek Berkut.
Po vyhlášení tzv. protiteroristické operace (ukrajinské označení pro zásah proti separatistům - pozn. redakce) na východě Ukrajiny požádala o převelení k pěchotě. S letectvem by se totiž do oblasti bojových střetů nedostala.
Její velitelé to ale odmítli. Požádala tedy o dovolenou a odjela tam bez jejich souhlasu.
Zapojila se Savčenková do bojů na východě Ukrajiny?
Ano.
Přidala se k dobrovolnickému oddílu Ajdar. Podle armádních velitelů fakticky porušila vojenské stanovy a mohla by být považována za dezertérku. Armáda jí ale brzy odpustila.
Pod přezdívkou "Kulka" vedla vojáky do boje, podílela se například na jedné z nejdůležitějších operací při osvobození města Ščasťa. Právě tam padla do zajetí proruských vzbouřenců.
Rusové tvrdí, že v Luhansku naváděla střelbu na novináře. Savčenková říká, že je to lež, o které se prý dozvěděla teprve v ruské Voroněži, kam ji s pytlem na hlavě dovezli v červnu 2014.
Z čeho přesně je obviněna?
Ruské orgány činné v trestním řízení viní Savčenkovou z účasti na vraždě novinářů státní televize VGTRK (Rossija) Igora Korneljuka a Antona Vološina.
Reportéři byli v létě 2014 kvůli reportáži v obci Metalist na východě Ukrajiny. Podle obžaloby Savčenková úmyslně navedla minometnou palbu na kontrolní stanoviště separatistů, kde se novináři nacházeli. V důsledku palby prý byli zraněni také další civilisté.
Obhajoba argumentovala, že vojákyně se bojů v této obci neúčastnila a v době ostřelování stanoviště už byla v zajetí. Separatisté údajně předpokládali, že za rukojmí dostanou od Ukrajinců výkupné. Nebo ji vymění za své zajaté spolubojovníky.
Když se rozkřiklo, že zajatá žena je řádná příslušnice ukrajinské armády, projevily o ní zájem ruské tajné služby. Podle advokáta Marka Fejgina ji chtěl Kreml "propagandisticky" využít.
Savčenková tvrdí, že s vraždou novinářů nemá nic společného. Do Ruska ji prý násilně odvlekli příslušníci tajných služeb, kteří jí nabízeli spolupráci.
Proč držela hladovku?
Na protest proti věznění Savčenková několikrát vyhlásila hladovku. Celkem vydržela bez jídla 83 dnů.
Poprvé tak reagovala na své uvěznění - koncem roku 2014.
Když jí počátkem letošního března soud odmítl umožnit závěrečnou řeč a zasedání odročil, reagovala tzv. suchou hladovkou a jídlo i pití odmítala téměř sedm dnů.
Poté, co obdržela dopis s žádostí o přerušení hladovky, podepsaný ukrajinským prezidentem Porošenkem, svůj protest zmírnila a začala přijímat tekutou výživu.
Ukázalo se však, že dopis, který jí předal obhájce, nebyl od ukrajinské hlavy státu, ale od v Rusku známých 'prankerů', kteří se baví na účet známých osobností. Advokáti Savčenkové jsou přesvědčeni, že v "kauze dopis" mají prsty ruské tajné služby, které tak chtěly zdiskreditovat Savčenkovou a ukázat, že zradila své zásady.
V dopise totiž stálo, že si může vybrat místo v ukrajinské vládě, pokud hladovku přeruší.
Co řekla v závěrečné řeči?
Ve své závěrečné řeči při posledním soudním přelíčení Nadija Savčenková prohlásila, že ji Rusko bude muset Ukrajině vrátit, "živou, nebo mrtvou".
Ruské justici symbolicky ukázala prostředníček a prezidentovi Vladimiru Putinovi vzkázala, že "si moc za cenu lidské krve neudrží".
"Svým příkladem dokážu, že Rusko s jeho státním zřízením a totalitním režimem je možné zkrotit, pokud se člověk nebude bát a nenechá se zlomit," uvedla. "Všechny sem (do klece) nezavřete. Pamatujte si to! Majdan v Rusku bude!"
V čem je případ výjimečný?
Ruští obhájci lidských práv tvrdí, že politické vězně jako Savčenková Rusko dosud nemělo. Značné sympatie si totiž získala také v Rusku.
Paradoxně jí v tom pomohly ruské tajné služby, které se ji rozhodly "příkladně potrestat". "Díky ruským tajným službám se z kontroverzní postavy stala hlavním protiputinovským trumfem," míní ruský opoziční novinář Oleg Kašin.
Propuštění vězněné ženy žádají například příslušníci ruské inteligence. Populární spisovatelé Vladimir Vojnovič, Vladimir Sorokin, Grigorij Čchartišvili známý pod pseudonymem Boris Akunin, oblíbená herečka Lija Achedžakovová či režisér Vladimir Nazarov zveřejnili poselství, v němž vykonstruovaný proces odsoudili.
"Vytvořil jste takový justiční systém, kdy se žádný soudce, prokurátor, ba ani policista neodváží nic podniknout bez povelu shora, vašeho povelu, Vladimire Vladimiroviči," uvedl herec Nazarov.
Co bude se Savčenkovou dál?
Ukrajinský prezident Porošenko oznámil, že je připraven Savčenkovou vyměnit za kohokoli z ruských občanů zadržovaných na Ukrajině.
Nejčastěji se mluví o tom, že by Kyjev pustil dva ruské důstojníky - Alexandra Alexandrova a Jevgenije Jerofejeva. I oni byli zajati poblíž města Ščasťa a Ukrajina je soudí za "terorismus".
Ukrajinští experti ale upozorňují: během dvouletého věznění Savčenkové bylo už několik příležitostí Ukrajinku vyměnit, nikdy k tomu však nedošlo.
Může být propuštěna?
Obhájce Nikolaj Polozov má za to, že Kreml chce prostřednictvím Savčenkové dosáhnout zrušení alespoň některých západních sankcí uvalených na Rusko kvůli anexi Krymu. "Nejde o lidi, ale o finanční a politický zájem," míní.
Pokud prý bude pilotka propuštěna, na svobodě se ocitnou i další ukrajinští občané zadržovaní v Rusku. Původní propagandistický záměr se totiž podle něj minul účinkem a celá záležitost už Kremlu nestojí za riziko dalších restrikcí ve vztazích se Západem.
Po vynesení rozsudku by pilotka mohla být vydána k výkonu trestu na Ukrajinu.