Soud uznal Savčenkovou vinnou z vraždy novinářů, tvrdí ruská média. Obhájci to popírají

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 21. 3. 2016 17:48
Soud v ruském Doněcku začal se čtením rozsudku nad Nadijou Savčenkovou. Agentura TASS dopoledne přišla se zprávou, že ukrajinská pilotka byla uznána vinnou z vraždy dvou ruských novinářů. Světové agentury ale posléze informace dementovaly s tím, že šlo o "předčasný výrok" a definitivní verdikt zatím nepadl. Prokuratura pro Savčenkovou žádá 23 roků vězení, soudce výši trestu oznámí zřejmě až v úterý, jelikož rozsudek má přes sto stran. Jednání už přerušil a ve vynášení rozsudku bude podle agentury RIA Novosti pokračovat od osmi hodin ráno SEČ. Čtyřiatřicetiletá Savčenková trvá na své nevině. Na protest proti svému uvěznění vyhlásila před 18 dny hladovku.
Nadija Savčenková u soudu v ruském Doněcku.
Nadija Savčenková u soudu v ruském Doněcku. | Foto: Reuters

Doněck (Rusko) - Vražda ruských novinářů Igora Korneljuka a Antona Vološina, pokus o vraždu dalších civilistů a nelegální překročení hranice. Toho všeho se podle soudu v ruském městě Doněck dopustila  Nadija Savčenková.

Ruská agentura TASS napsala, že podle soudce Leonida Stěpaněnka Savčenková "spáchala vraždu jako členka skupiny osob podle předem domluveného plánu z důvodů nenávisti a záště (...) k rusky hovořícím lidem".

Za "organizátora vraždy" prý Stěpaněnko označil ukrajinského poslance Serhije Melničuka, tehdejšího velitele dobrovolnické jednotky Ajdar, v jejíž řadách bojovala Savčenková proti proruským separatistům.

Západní agentury ale - s odvoláním na obhájce pilotky - informace označily za "předčasné", jelikož konečný verdikt padne až po dočtení celého rozsudku, který má přes sto stran. Tedy v úterý.

Ukrajinka podle prokuratury v létě 2014 na dvojici ruských novinářů ve východoukrajinském Luhansku navedla minometnou palbu. Žalobce už dříve navrhl 23 roků za mřížemi.

Čtyřiatřicetiletá pilotka dlouhodobě tvrdí, že veškerá obvinění z vraždy jsou smyšlená. V době útoku už podle obhajoby byla v zajetí proruských separatistů, kteří ji následně předali Rusům.

K soudu nepustili ani Porošenkovu zmocněnkyni

Savčenková před necelými třemi týdny zahájila proti svému uvěznění hladovku. Ve svém závěrečném vystoupení oznámila, že se proti verdiktu neodvolá. To by podle médií mohlo urychlit její případnou výměnu za Rusy vězněné na Ukrajině.

Jak připomíná agentura ČTK, Nadija Savčenková, považovaná ve své vlasti za národní hrdinku, byla mezitím zvolena poslankyní ukrajinského parlamentu. K jejímu propuštění na svobodu vyzývá Kyjev a Západ, Kreml však až dosud tyto výzvy ignoroval.

Samotné vynesení verdiktu provázejí přísná bezpečnostní opatření. Úřady se podle ruské televize obávají provokací a nepovolených demonstrací, a tak okolí soudní budovy v centru města ohradily. Přístupy střeží policie, speciální jednotky a kozáci.

Ruští pohraničníci podle ukrajinských médií nepustily k soudu ani zmocněnkyni ukrajinského prezidenta Petra Porošenka Irynu Heraščenkovou: nehledě na diplomatický pas ji označily za bezpečnostní hrozbu a zakázaly jí vstup do Ruska na pět let.

Heraščenková patří k ukrajinským vyjednávačům na mírových rozhovorech a je také členkou Parlamentního shromáždění Rady Evropy.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy