Rozpočet EU už byl na stole. Spadl zpět

Simona Holecová
6. 12. 2005 12:35
Londýn/Brusel - Trvalo to sotva půl hodiny. Britové položili o šesté večer na stůl své představy rozpočtu EU na příštích sedm let. Světové agentury ještě nestačily zmonitorovat, co přesně ostrovní návrh obnáší, a už musely přinášet vyjádření evropských státníků, která až na výjimky zní: Tak tohle ne, děkujeme.

Není to překvapení. Tony Blair, jehož země nyní unii předsedá, dopředu musel vědět, že drasticky seškratný rozpočet nemůže ihned projít. (Více o britském návrhu čtěte ZDE.)#reklama 

A už vůbec nemohl čekat okamžitou podporu v deseti nových členských zemích, v nichž byly miliardy z evropských fondů jedním z hlavních lákadel v kampani před vstupem do EU.

První set: Nabízím málo

Britský návrh nyní říká: Dost masivního dotování chudých regionů. Pomoc novým členům unie má být o 8,5 procenta nižší.

Nejvíce by se britská redukční dieta dotkla Poláků - protože právě Polsko, největší z deseti zemí, o které se patnáctka loni v květnu rozšířila, by také přišlo o největší objem peněz.

Polský premiér Kazimierz Marcinkiewicz už předem oznámil, že pro takhle útlý rozpočet ruku zvedat nebude.

"Celou dobu mluvíme o principu solidarity, o tom, že tato zásada musí být ctěna. Pokud tedy platí, že bohatí pomáhají chudším, nelze říci takovému rozpočtu ano," uvedl Marcinkiewicz pro Polský rozhlas.

Foto: Reuters

"Zkrátka nebudeme souhlasit s návrhem na snížení výdajů pro nové členské státy."

Polsko přitom dostalo od Britů nabídku zvláštních dotací na takzvanou Schenegenskou hranici; podobné "peníze navíc" dostaly od Blaira přislíbeny i další země. Více čtěte ZDE. Alespoň v prvním kole odolaly.

Druhý set: Neberu

Návrh kromě Poláků odmítají i Belgičané, Maďaři nebo Češi. "Naší prioritou je udržet co největší podíl peněz na chudé regiony," potvrdil ministr zahraničí Cyril Svoboda.

Nováčky podpořil také předseda Evropské komise José Manuel Barroso, který návrh označil za minimalistický: "Je to rozpočet pro mini-Evropu, ne pro Evropu, která chce být silná, otevřená a konkurenceschopná. A to není s tímto návrhem možné...  jednoduše není realistický," řekl Barroso.

Jakkoli se tato ne zdají být kategorická, bylo by předčasné si myslet, že už teď je kterákoli ze zemí rozhodnuta zvednout proti návrhu ruku na klíčovém londýnském summitu.

Třetí set: Příprava na mečbol

Zatímco politici přicházejí s ostrými reakcemi, pracovní týmy už připravují vyjednávací pozice. Klíčová nyní kupodivu není ani tak suma, kterou nakonec jednotlivé země budou moci z fondů EU získat, ale podmínky, za nichž na dotace dosáhnou.

Blair totiž spolu s návrhem přislíbil změkčení dosud velmi tvrdých pravidel na čerpání evropských peněz. Kvůli nim málokterá země dokáže v daném čase vytěžit z fondů maximum. "Vzhledem k měkčím pravidlům čerpání bychom fakticky mohli čerpat větší objemy peněz," soudí premiér Jiří Paroubek.

Právě při přepisování pravidel tak lze očekávat jeden z klíčových střetů na londýnském summitu, kde mají v prosinci státníci o finanční perspektivě EU rozhodovat.

"Ne dnešního dne vlastně znamenají: Začínáme jednat," prohlásil v pondělí dobře informovaný český diplomatický zdroj. Unie si sice zakládá na evropských kořenech, podle diplomata však jednání spíše než co jiného připomínají arabské smlouvání.

Tedy: jedna strana požaduje velmi mnoho, druhá nabízí velmi málo a teprve postupné přihazování/ústupky vedou k uzavření obchodu. "Britové se teď budou tvářit ublíženě, protože sami navrhli vzdát se části své slevy. Ale minimálně mají dobrý základ pro další jednání."

 

Právě se děje

Další zprávy