Rozkol na slovenské pravici. Končí ikony Dzurinda a Mikloš

Martin Novák Martin Novák
5. 6. 2014 19:30
Bývalý premiér a první ministr privatizace nejsou spokojeni s politikou Slovenské křesťanské a demokratické unie.
Foto: Pavol Urbi, Aktuálne.sk

Bratislava – Pro slovenské konzervativce a liberály se volby roku 2010 proměnily ve svátek. Sice jasné vyhrál Směr Roberta Fica, ale většinovou vládu sestavily strany jeho odpůrců v čele se Slovenskou demokratickou a křesťanskou unií – Demokratickou stranou (SDKÚ – DS).

Od té doby si ale slovenská pravice moc radosti neužila. Koalice se rozpadla, další vládu po dalších volbách sestavil Fico a charismatická šéfka SDKÚ–DS Iveta Radičová odešla z politiky.

Ivan Mikloš.
Ivan Mikloš. | Foto: Aktuálně.cz

Teď největší slovenskou pravicovou stranu opouštějí další dvě její ikony. Ve středu oznámili svůj odchod expremiér Mikuláš Dzurinda a bývalý ministr financí Ivan Mikloš.

Důvodem je nespokojenost s tím, jak pracuje vedení strany. Dzurinda ji vedl dvanáct let, odstoupil až po špatném výsledku parlamentních voleb v roce 2012. Tehdy získala SDKÚ–DS jen šest procent hlasů. O devět procent méně než před dvěma lety.

Do čela strany byl po tomto fiasku zvolen Pavol Frešo. Bývalý župan Bratislavského kraje.

Mikuláš Dzurinda s Georgem Bushem.
Mikuláš Dzurinda s Georgem Bushem. | Foto: Reuters

"V poslední době jsou opakovaně medializovány informace o vnitřních sporech, možných změnách a výměnách ve vedení SKDÚ-DS, kde se objevují i spekulace v souvislosti s našimi jmény(…)  Abychom umožnili svobodnou výměnu názorů a nebyli ani ze strany vedení, ani ze strany jeho kritiků, a už vůbec ne ze strany médií vtahováni do tohoto zápasu, rozhodli jsme se k dnešnímu dni ukončit naše členství v SDKÚ-DS," uvedli politici ve společném prohlášení.

Politolog Tomáš Koziak v rozhovoru pro on-line deník Aktuálne.sk řekl, že Dzurinda a Mikloš jsou jednoduše zvyklí na život ve vysokých funkcích a takzvaně "být řaďákem" zkrátka není pro ně.

Vládní strana premiéra Dzurindy využívá v kampani tvář autora ekonomických reforem Ivana Mikloše.
Vládní strana premiéra Dzurindy využívá v kampani tvář autora ekonomických reforem Ivana Mikloše. | Foto: Tomáš Fránek

"Oba už před delší dobou odešli z nejdůležitějších struktur strany a pro politiky jejich formátu a zkušeností není pozice řadových členů strany atraktivní", říká Koziak.

Oba oznámili, že zůstanou v parlamentu jako nezařazení poslanci. Založení nové strany neplánují.

Dzurinda byl premiérem v letech 1998 až 2006. Dovedl Slovensko do NATO i Evropské unie. Prosadil reformy, které zlepšily stav státních financí a přitáhly na Slovensko investory po období vlád Vladimíra Mečiara.

S těmito reformami, které ale samozřejmě Slováky názorově rozdělily, je spojován i Dzurindův ministr financí Ivan Mikloš.

Slovenský parlament.
Slovenský parlament. | Foto: Reuters

Ten vstoupil do vrcholné politiky dokonce ještě v době československé federace. Byl ministrem privatizace ve slovenské republikové vládě a spolu se svým českým protějškem Tomášem Ježkem předložil návrh kuponové privatizace podniků. Následovaly však volby, které vyhrálo Hnutí za demokratické Slovensko Vladimíra Mečiara. A s tím Mikloš coby liberální ekonom nechtěl mít nic společného.

Stínem na vládě SDKÚ–DS je aféra Gorila. Policejní spis, označený tímto jménem, obsahuje informace o korupci a politickém ovlivňování privatizace a fungování státních podniků i v době, kdy byl Dzurinda premiérem.

Svým, nyní již bývalým stranickým kolegům ale Mikloš a Dzurinda život mírně zkomplikují. SDKÚ-DS bude nyní mít jen šest zákonodárců, čímž ztratí nárok na vlastní poslanecký klub. Minimální povolený počet je právě osm poslanců.

 

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Mezinárodní Bookerova cena má šest finalistů, Tichý mezi nimi není

Mezi šesti finalisty letošní Mezinárodní Bookerovy ceny za nejlepší knihu přeloženou do angličtiny jsou díla autorů z Francie, Ruska, Dánska, Chile a Argentiny. Ve čtvrtek to oznámila porota, která vybírala ze 13 textů v širším výběru. O šanci na vítězství přišli mimo jiné Keňan Ngugi wa Thiong’o nebo Švéd s česko-polskými kořeny Andrzej Tichý nominovaný za knihu Mizérie, jež byla přeložena také do češtiny.

Dvě třetiny finalistů tvoří spisovatelé, kteří jsou pro anglickojazyčné čtenáře nováčky. Většina jich pochází z Evropy. Cenu může získat například ruská spisovatelka Marija Stěpanovová, Dánka Olga Ravnová, Francouzi Éric Vuillard a David Diop, ale také Argentinka Mariana Enríquezová či v Nizozemsku narozený prozaik Benjamín Labatut, který trvale žije v Chile.

Mezinárodní Bookerova cena je udělována za anglické překlady vydané v Británii či v Irsku. Doprovází ji odměna 50 tisíc liber, v přepočtu asi 1,5 milionu korun, která se rovným dílem rozděluje mezi autora a překladatele. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy