Kiska může být něco jako slovenský Reagan, říká historik

Martin Novák Martin Novák
28. 3. 2014 6:12
Rozhovor s uznávaným slovenským historikem Dušanem Kováčem, bratrem exprezidenta Michala Kováče.
Andrej Kiska.
Andrej Kiska. | Foto: Reuters

Bratislava/Praha – Slováci si už zítra vyberou nového prezidenta. Ve druhém kole mají na výběr z premiéra Roberta Fica a podnikatele Andreje Kisky.

Aktuálně.cz požádalo o názory renomovaného slovenského historika Dušana Kováče. Autora rozsáhlých Dějin Slovenska a bývalého předsedu Historického ústavu Slovenské akademie věd.

Fico rezignoval na to, co sliboval. Ví, že to splnit nemůže. Tak chce odejít do úřadu, kde nebude mít takovou zodpovědnost.

Dušan Kováč je také bratrem Michala Kováče, prvního slovenského prezidenta po rozdělení Československa v roce 1992.

A.cz: Kritici Roberta Fica tvrdí, že pokud zvítězí, strana Směr ovládne všechny politické funkce ve státě a Slovensko se vrací k systému jedné strany. Vidíte v tom nějaké nebezpečí?

Dušan Kováč: Není to až tak velké, zásadní nebezpečí. Prezident má velmi malé pravomoci. Problémem by spíš bylo, kdyby se Ficovi podařilo v parlamentních volbách získat ústavní většinu (Směr získal v předloňských parlamentních volbách 44 procent hlasů a sestavil jednobarevnou vládu – pozn. red.).

Slovenský premiér a prezidentský kandidát Robert Fico.
Slovenský premiér a prezidentský kandidát Robert Fico. | Foto: Reuters

Ale samozřejmě Fico na rozdíl od jiných kandidátů je úzce propojený se stranou Směr. Nejde o to, že je jejím členem, ale přímo jejím zosobněním. Sám ji vytvořil a je od začátku v jejím čele.

A.cz: Proč ale Fico kandiduje na prezidenta, když ten má ve skutečnosti menší moc než premiér?

To je správná otázka, ale hlavně pro Fica a také pro jeho voliče. Přesvědčil je, že může se státem a s jeho ekonomikou něco udělat. Ukazuje se ale podle mého názoru, že to nefunguje. Fico rezignoval na to, co sliboval. Ví, že to splnit nemůže. Tak chce odejít do úřadu, kde nebude mít takovou zodpovědnost.

Začátek pádu Směru nastane i tehdy, když Fico vyhraje.

A.cz: Pokud Fico prohraje, bude to znamenat začátek konce jeho politické kariéry a začátek konce strany Směr?

Těžko to předpovídat. Ale řekl bych, že začátek pádu Směru nastane i tehdy, když Fico vyhraje. Je sice pravda, že podle ústavy Fico nemusí Směr opustit, ale nepsaný zákon a politická etiketa je jasná. Nemůže být ve funkci prezidenta a zároveň zůstat předsedou strany. Bez Fica je Směr málo průbojný. Nemá jiné lidi, kteří by byli schopní agitovat, a nemají takový voličský potenciál jako Fico.

V každém případě, ať volby dopadnou tak nebo onak, bude to začátek úpadku Směru jako politické strany.

Prezident Gašparovič odevzdává hlas v prvním kole voleb.
Prezident Gašparovič odevzdává hlas v prvním kole voleb. | Foto: Reuters

A.cz: Není přeci jen určitým rizikem, že Andrej Kiska nemá žádné politické zkušenosti a najednou chce být prezidentem?

Nemyslím, že toto je samo o sobě rizikem. Záležet bude na tom, jak se Kiska s takovou situací vyrovná. Pokud si uvědomí, že zkušenosti nemá, není v prezidentském úřadě problém obklopit se lidmi, kteří politické zkušenosti mají. Třeba Ronald Reagan nebyl politik a přitom vstoupil do dějin jako významná osobnost. Ne díky svým myšlenkám, ale díky tomu, že měl kolem sebe lidi, kteří byli politicky vyspělí a dokázali ho usměrnit.

A.cz: Premiér se tento týden obrátil na voliče maďarské národnosti. Může to hrát výrazně v jeho prospěch?

Maďarské hlasy těžko rozhodnou ve prospěch Fica. On si dlouhou dobu, co je v politice, zahrával s nacionalistickou rétorikou a jednou výzvou to těžko může změnit.

Maďarské hlasy těžko rozhodnou ve prospěch Fica. On si dlouhou dobu, co je v politice, zahrával s nacionalistickou rétorikou a jednou výzvou to těžko může změnit. Většina Maďarů bude spíš hlasovat proti němu. Samozřejmě že slovenští Maďaři nejsou politicky jednotní, bylo mezi nimi hodně komunistů a jsou tam lidé, kteří mohou mít k Ficovi určité sympatie jako k bývalému komunistovi. Ale jsou to lidé, kteří ho volili už dříve, a moc jich není.

A.cz: V posledních letech výrazně upadla popularita Slovenské národní strany. Není už v parlamentu. Znamená to, že nacionalismus se stává minulostí?

Není minulostí. Úpadek Slovenské národní strany a vůbec nacionalistického hnutí nastal v důsledku vzestupu Směru.

Marian Kotleba, vůdce extremistické strany Lidová strana Naše Slovensko.
Marian Kotleba, vůdce extremistické strany Lidová strana Naše Slovensko. | Foto: ČTK

Nacionalistickou demagogii převzal Směr. I po Mečiarovi, který také populisticky nacionalisticky agitoval. Mnozí, kteří smýšlejí nacionalisticky, zjistili, že Fico je mnohem efektivnější, než byla Slovenská národní strana. To přece jen vždy byla malá strana. Nacionalistický potenciál na Slovensku stále je. Jde o to, kterým směrem se obrátí.

A.cz: A co nově zvolený župan banskobystrického kraje, krajně pravicový radikál Marián Kotleba? Je toto pro Slovensko hrozba?

Momentálně je to spíš věc náhody, nebo souhry náhod, které jeho zvolení způsobily. Nemyslím, že toto bylo pro Slovensko ohrožující. Za jistých okolností, kdy se projevuje krize, si někteří lidé najdou svoji modlu a nacionalismus má potenciál nespokojeného voliče oslovit. Ale za normálních okolností je slovenská společnost mnohem pragmatičtější, než si o ní mnozí myslí. Rozhoduje se podle praktických hledisek.

 

 

Právě se děje

Další zprávy