reklama
 
 

Nový slovenský prezident: Chci spojovat, ne rozdělovat

30. 3. 2014 20:00
Na první zahraniční cestu by se Kiska rád vypravil do Prahy, kde pracuje i jeho syn z prvního manželství a kam často jezdí jako zakladatel charity Dobrý anděl..

Bratislava – Dát dohromady špičkový tým spolupracovníků, domluvit si spolupráci s ochrankou a připravit se na soužití s vládou premiéra Roberta Fica. To jsou aktuální úkoly nově zvoleného slovenského prezidenta Andreje Kisky.

„Chci spojovat, ne rozdělovat. Proto chci na první schůzku s panem premiérem přijít s nabídkou konstruktivní spolupráce,“ říká Kiska v exkluzivním rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Trestní oznámení na Fica kvůli pomluvě z lichvy ale zatím stahovat nemíní. V kampani v sobě právě objevil nové hranice toho, co člověk vydrží. „Objevil jsem v sobě, že můj vnitřní klid nedokážou rozházet lži a špína z druhé strany, a pokud má člověk tu upřímnou motivaci, pokud ví, proč do politiky vchází, tak takové špinavé boje dokáže překonat,“ říká Kiska.

Na první zahraniční cestu by se Kiska rád vypravil do Prahy, kde pracuje i jeho syn z prvního manželství a kam často jezdí jako zakladatel charity Dobrý anděl, která funguje i v Česku.

„Zatím mě ještě nikdo 'pane prezidente' neoslovil,“ smál se v neděli odpoledne viditelně unavený otázce, jestli už si zvyká na nové oslovení. „Do inaugurace 15. června je prezidentem pan Gašparovič,“ dodává.

Od pondělí by měl být několik dní s rodinou v Popradu, jeho manželka a dvě menší děti se politických akcí neúčastní. „Volali jsme si, gratulovala mi a já se těším, abych co nejdříve mohl jít za ní a za dětmi,“ upřesňuje.

Zatím ho hlídá soukromá ochranka, ale od volebního večera zvažuje nabídku policie, aby využíval ochrannou službu pro politiky. „Po inauguraci už to bude součást mého života,“ říká podnikatel a filantrop, který se před dvěma lety rozhodl pro vstup do politiky a rovnou usilovat o nejvyšší post.

Otrávenost Slováků z tradičních politiků a stran mu umožnila uspět.

Celý rozhovor najdete v pondělních Hospodářských novinách.

autor: Martin Ehl, HN | 30. 3. 2014 20:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama