Oznámila to exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Bitva o údajně poslední pozici Islámského státu (IS) v Sýrii začala v sobotu a podle SOHR postup arabsko-syrské koalice zpomalují odstřelovači IS, miny, ale i sebevražedné útoky teroristů. Při jednom z koaličních náletů přišlo rovněž o život 16 civilistů, včetně nejméně sedmi dětí, uvedla organizace SOHR.
Boj se soustředil na vesnici Baghúz a na její okolí, tedy na oblast u irácké hranice. Dobytí Baghúzu bude podle agentury AP znamenat konec čtyřleté války proti IS. Tato organizace vyhlásila na severu Sýrie a Iráku v roce 2014 chalífát a ovládla značnou část území obou zemí.
SOHR situaci v Sýrii sleduje z Británie a tvrdí, že má v terénu své informátory. Bojovníci IS podle nich používají tunely a jako lidské štíty civilisty.
IS oznámil, že v Baghúzu proti SDF poslal v neděli dva své "mučedníky" v autech naložených výbušninami.
SDF podporuje mezinárodní koalice, které velí Spojené státy. Svědci z místa hlásí občasné údery letadel. Podle SOHR je slyšet především dělostřeleckou palbu. Při jednom z náletů zahynulo i 16 civilistů, uvedl šéf organizace Ramí Abdar Rahmán. Koalice tyto informace nekomentovala, již dříve ale několikrát uvedla, že dělá vše pro to, aby se vyhnula civilním obětem, napsala agentura AFP.
Jak oznámila italská tisková agentura ANSA, v bojích mezi koalicí SDF a islamisty utrpěl zranění i 34letý italský fotograf Gabriele Micalizzi. Jeho život není v ohrožení a byl převezen do nemocnice v Bagdádu.
Evakuováno bylo 20 tisíc civilistů
Před zahájením tohoto rozhodujícího boje bylo z oblasti evakuováno 20 000 civilistů. Podle nedělních odhadů SDF je na místě stále 500 až 1000 civilistů. Podle SOHR z místa bojů v neděli odešlo asi 600 lidí, mezi nimiž bylo zřejmě 20 členů IS. SOHR se zmínila o dvou Francouzkách, sedmi Turcích a třech Ukrajincích.
Washington uvádí, že IS přišel o 99,5 procenta území, které předtím ovládal. Jeho lidé jsou prý soustředěni na ploše pěti kilometrů čtverečních. Spojené státy se chystají v nejbližší době ohlásit konečnou porážku této organizace. Místní lidé stejně jako odborníci a armáda ale upozorňují, že IS má v Sýrii a také v Iráku stále skupinky svých lidí a připravuje se na nové útoky.
Irák porážku IS ohlásil v roce 2017. Americká armáda je toho názoru, že nebudou-li protiteroristické operace pokračovat, může se IS vrátit. Americký prezident Donald Trump loni oznámil, že stáhne ze Sýrie všech 2000 amerických vojáků, jelikož IS je podle něj poražen.
Neznámý zůstává osud vůdce IS abú Bakra Bagdádího. Několikrát už byla oznámena jeho smrt, ale Bagdádí loni v srpnu znovu zveřejnil své poselství bojovníkům. "Nemáme informace o Bagdádího přítomnosti v Sýrii, nemyslíme si, že tady je," sdělil mluvčí SDF.