Rozhodnuto: Američané v Kyrgyzstánu definitivně končí

Alternativu hledá nyní Washington mimo jiné v sousedním Uzbekistánu
Základna v Manasu je důležitým opěrným bodem pro válku v Afghánistánu. Ilustrační foto.
Základna v Manasu je důležitým opěrným bodem pro válku v Afghánistánu. Ilustrační foto. | Foto: Army.mil

Biškek - Kyrgyzstán definitivně potvrdil uzavření americké letecké základny v Manasu.

"Rozhodnutí je konečné," citovala agentura Reuters vládního mluvčího Ajbeka Sultangazijeva.

"Výměna názorů" mezi oběma zeměmi sice ještě pokračuje, ale samotné rozhovory o základně jsou podle mluvčího minulostí.

Základna je přitom pro Američany klíčová kvůli válce v Afghánistánu. Ostatně právě kvůli bojům s radikály z hnutí Taliban byla v roce 2001 zřízena.

Rozhodnutí kabinetu sice ještě musí schválit parlament, ale podle agentur jde o pouhou formalitu.

Analytici se shodují, že kyrgyzští politici podlehli několikaletému tlaku Ruska. To považuje středoasijskou zemi za svoji sféru vlivu. Kreml jí přislíbil půjčku dvě miliardy dolarů a také nevratnou pomoc ve výši 150 milionů dolarů.

Foto: Aktuálně.cz

Američané už proto podle diplomatických zdrojů, na něž se odvolává agentura Reuters, začali vyjednávat s úřady v sousedním Uzbekistánu o možnosti znovu využívat tamní základnu Karši-Chanabad, která sloužila jako hlavní překladiště materiálu pro misi v Afghánistánu brzy po teroristických útocích z 11.září.

Kvůli diplomatické roztržce mezi americkou a uzbeckou vládou, kterou vyvolalo brutální potlačení nepokojů v Andižanu v květnu 2005, byli ale američtí vojáci nuceni základnu opustit.

Ochotu pomoci Američanům se zásobováním vojenské mise v Afghánistánu signalizovalo také Rusko, které má v Kyrgyzstánu rovněž svou základnu.

 

 

Právě se děje

před 4 minutami

Volejbalisté Českých Budějovic odvrátili konec finále o extraligový titul

Volejbalisté Českých Budějovic odvrátili konec finále extraligy. Na palubovce Karlovarska už prohrávali ve třetím utkání 0:2 na sety a v tie-breaku čelili mečbolu, ale nakonec zvítězili po setech 26:28, 23:25, 25:23, 25:22 a 20:18. Stav série hrané na tři vítězné zápasy snížili na 1:2. Čtvrtý duel se uskuteční v pátek na jihu Čech od 20:20.

Českobudějovický trenér René Dvořák poprvé od začátku utkání ve finálové sérii nasadil zkušeného univerzála Filipa Rejlka, který se odvděčil skvělým výkonem a 33 body. "Prokázal svoje umění, ale tohle patří celému týmu," řekl kouč Dvořák v České televizi.

"Šance jsme měli, nevyužili je a Budějovice začaly být kompaktnější," konstatoval po první domácí extraligové porážce v sezoně trenér Karlovarska Jiří Novák a k výkonu svého týmu dodal: "Přišlo mi to na můj vkus moc profesorský a to nemůžeme. Musíme hrát s mladickou nerozvážností a radostí."

Zdroj: ČTK
Další zprávy