USA bojují o udržení své základny v Kyrgyzstánu

Pavel Vondra
4. 2. 2009 9:50
Kyrgyzský prezident v Moskvě oznámil, že základna Manas bude uzavřena
Kyrgyzský prezident Kurmanbek Bakijev při jedné ze svých minulých návštěv na základně Manas u Biškeku
Kyrgyzský prezident Kurmanbek Bakijev při jedné ze svých minulých návštěv na základně Manas u Biškeku | Foto: Reuters

Biškek/Washington - Spojené státy chtějí dál jednat o udržení své jediné vojenské základny ve střední Asii navzdory tomu, že kyrgyzská vláda už avizovala její uzavření.

Prezident Kyrgyzstánu Kurmanbek Bakijev prohlásil v úterý během návštěvy Moskvy, že letecká základna Manas nedaleko kyrgyzské metropole Biškeku, z níž Američané už osm let zásobují svou vojenskou misi v Afghánistánu, bude uzavřena.

Podle pozorovatelů tak vyhověl tlaku Ruska, které se cizí vojenské přítomnosti v bývalých republikách Sovětského svazu ze všech sil bránil. Bakijev také v úterý pro svou chudou zemi získal od ruské vlády novou půjčku ve výši dvou miliard dolarů.

Americká ambasáda v Biškeku ale dnes zveřejnila prohlášení, v němž uvádí, že Spojené státy zatím nebyly formálně uvědoměny o případném uzavření základny. "Vedeme s kyrgyzskými úřady jednání o budoucnosti letecké základny Manas a tyto rozhovory budou pokračovat," píše se v prohlášení, z něhož citovala agentura AP.

Bakijevovo oznámení přišlo z pohledu USA v nejméně vhodnou dobu. Nová administrativa Baracka Obamy považuje misi v Afghánistánu za svou vojenskou prioritu a ztráta klíčového zásobovacího bodu by jí výrazně zkřížila plány. Tím spíš, že v nejbližší době hodlá svůj kontingent v zemi posílit až o 30 tisíc vojáků.

Kurmanbek Bakijev a Dmitrij Medveděv krátce po podpisu dodhody o poskytnutí ruské pomoci Kyrgyzstánu
Kurmanbek Bakijev a Dmitrij Medveděv krátce po podpisu dodhody o poskytnutí ruské pomoci Kyrgyzstánu | Foto: Reuters

Na základně Manas jsou rozmístěny letadlové tankery, které doplňují palivo bojovým letounům sloužícím v afghánské misi. Kromě toho se přes základnu uskutečňuje rotace jednotek, zdravotní evakuace a další podobné operace.

Kyrgyzská strana si ale již delší dobu stěžovala, že jí Američané za používání základny neplatí dost. Navíc prý podle původní dohody mělo jít jen o vyloženě krátkodobou záležitost. V roce 2006 pak odpor veřejnosti k americké přítomnosti v zemi dosáhl vrcholu, když při bezpečnostní kontrole u vjezdu na základnu zastřelil americký voják kyrgyzského řidiče.

Spojené státy přesto neztrácejí naději, že se obě strany dohodnou. "Je to pro nás obrovsky důležitá základna… Doufáme, že se nám podaří udržet dobré vztahy s kyrgyzskou vládou a že budeme Manas moci dále využívat," prohlásil mluvčí Pentagonu Geoff Morell.

 

Právě se děje

Další zprávy