Damašek - Minulý týden dobrovolníci z organizace Bílé přilby upozornili na chemický útok na civilisty v syrské Dúmě. Rusko je vzápětí osočilo, že si jej vymysleli, aby vytvořili záminku pro útok na Sýrii vedený Spojenými státy.
Video z údajného útoku se nejprve objevilo na sociálních sítích, odkud ho převzala snad všechna světová média i významné agentury. Přesto, že nebylo jasné, kdo záběry pořídil. Později se jako autor přihlásily právě Bílé přilby. I proto na ně míří ostrá dezinformační kampaň ze strany Ruska, která organizaci spojuje dokonce s teroristy.
Video: Následky údajného údajného chemického útoku vládních sil:
Podle ruského ministerstva obrany minulý týden dobrovolníci, kteří zachraňují přeživší z vybombardovaných domů, společně s Velkou Británií chemický útok zinscenovali.
Obvinění padlo v předvečer amerického útoku na Sýrii, ke kterému se Británie spolu s Francií připojila. Bílé přilby s nimi na tom měly spolupracovat. "Máme důkazy o tom, že je Británie přímo zapojena do této provokace," prohlásil v pátek mluvčí ruského ministerstva obrany. Moskva si je podle něj jistá, že byly Bílé přilby na začátku dubna pod velkým tlakem.
Svědectví, která se Moskvě ani Damašku nehodí
Ruská propaganda podle britského listu Guardian cílí na Bílé přilby od září roku 2015, kdy se Moskva do války v Sýrii aktivně zapojila a postavila se na stranu prezidenta Bašára Asada.
Important: video from 9 April, 7:02pm showing presence of chemical gas canister in Douma. Same location as video of casualties. Also same location that Russia visited reporting ‘no sign of chemical weapons’. pic.twitter.com/Sbz64cPi4w
— The White Helmets (@SyriaCivilDef) April 10, 2018
Pomocí dezinformační kampaně na internetu a konspiračních teorií je spojuje s islamistickými radikály z organizace al-Káida. Jsou do ní zapojeni trollové, falešné účty na Twitteru, které byly zablokované už například kvůli šíření dezinformací týkajících se ruského vměšování do amerických prezidentských voleb, ale také vysoce postavení lidé promlouvající do celostátních médií a oficiální státní úředníci.
Bílé přilby kromě toho, že pomáhají zachraňovat životy civilistů, také informují svět o tom, jak válka v Sýrii skutečně vypadá. "To je věc, která rozčiluje nejen Asadův režim a ruské úřady, ale také mnoho propagandistů, kteří pro ně pracují," cituje deník Kristyana Benedicta z Amnesty International (AI).
Lidskoprávní organizace jako AI díky práci Bílých přileb dokážou mapovat následky útoků a zjistit, jestli byla jejich cílem vojenská stanoviště nebo obydlené oblasti. "A to má opravdu negativní dopad na válečný příběh Sýrie a Ruska," upozornil Benedict.
Uzavřená válka
Dezinformacím nahrává i další okolnost - Sýrie je pro většinu novinářů uzavřená, a tak média pracují jen s informacemi, které se k nim dostanou z druhé ruky. Reportéři se na bojiště takřka nedostanou.
Významným zdrojem informací jsou proto místní lidé, kteří záběry a fotografie sdílejí na internetu a sociálních sítích. Nemožnost nezávisle ověřit každý zdroj ale vytváří ornou půdo pro nejrůznější manipulace a propagandu.
Bílé přilby (známé také pod názvem Syrská civilní obrana) v občanskou válkou zmítané zemi působí už od roku 2012. Patří k nim zhruba 3000 lidí - bývalých hasičů, učitelů, zkrátka obyčejných civilistů. Mají blíže k povstalcům proti Asadovu režimu, protože právě před šesti lety začaly vládní síly ztrácet území na úkor Svobodné syrské armády a začaly bombardovat civilní cíle na těchto územích. Právě tam se poprvé objevily Bílé přilby.
Od té doby pomáhají zachraňovat obyvatele rozbombardovaných domů. Jsou první, kdo spěchá na místa zasažená nálety. Pátrají po raněných a riskují přitom vlastní životy. Jejich moto zní: "Zachránit jeden lidský život znamená zachránit celé lidstvo." Předloni byla organizace nominována na Nobelovu cenu míru a dokument o její práci získal loni Oscara.