Brasília - Dosavadní brazilská prezidentka Dilma Rousseffová byla znovuzvolena hlavou státu.
Levicová politička porazila svého centristického konkurenta Aécia Nevese jen velmi těsně. V druhém kolem prezidentských voleb získala 51,64 procenta hlasů, Neves si připsal 48,36 procenta hlasů.
Rousseffová si tak zajistila druhý mandát a prezidentkou páté největší země světa by měla být až do roku 2018. Prodlouží tak pravděpodobně vládu své levicové Strany pracujících na 16 let.
Muito obrigada! #Dilmais4anos pic.twitter.com/LcPPKMOgHz
— Dilma Rousseff (@dilmabr) 26. Říjen 2014
Rousseffová vyzvala po oznámení těsných výsledků voleb k jednotě země a k dialogu. Poražený centristický protikandidát Aécio Neves rovněž vyzval k jednotě, uznal porážku a pogratuloval vítězce.
"Chci být mnohem lepší prezidentkou než dosud," prohlásila Rousseffová a slíbila mimo jiné rozhodný boj proti korupci.
Volby ukázaly sociální a geografické rozdělení největší latinskoamerické země na dvě poloviny. Zatímco Neves uspěl na bohatším jihu, jihovýchodě a středozápadě Brazílie, Rousseffovou volili spíš obyvatelé severní Amazonie a chudého severovýchodu Brazílie.
Rousseffová byla v mimořádně dramatickém hlasování mírnou favoritkou. Dosavadní hlava státu v prvním kole počátkem října získala 44 procent hlasů. Neves za ní podle posledních průzkumů zaostával asi o čtyři procentní body.
Štědré sociální programy
Rousseffová, která odvolila v jihobrazislkém Porto Alegre, slibovala v předvolební kampani pokračování štědrých sociálních programů v rámci státem kontrolované ekonomiky.
Neves se naopak prezentoval jako člověk změny. Sliboval hospodářské reformy, kterými chtěl usměrnit ochranářskou ekonomiku a poskytnout centrální bance více nezávislosti.
"Železná dáma"
Šestašedesátiletá Rousseffová dostala přezdívku "železná dáma" - pro energičnost (kupříkladu neváhá veřejně plísnit ministry), ale i pro enormní pracovní nasazení.
První žena v čele Brazílie se většinu prezidentského mandátu těšila vysoké popularitě a ani loňské demonstrace, největší za dvacet let, ani nedávný skandál kolem polostátní firmy Petrobras, ani špatné hospodářské výsledky jí nesebraly dost bodů na to, aby nebyla znovuzvolena do čela sedmé největší ekonomiky světa.
Přízeň voličů si tato někdejší radikální levicová aktivistka, která v 70. letech strávila tři roky ve vězení za účast v gerilovém hnutí bojujícím proti diktatuře, získala mimo jiné sociálním programem Bolsa Família (Rodinná kapsa).
Tento projekt, zahájený už v roce 2003, změnil životy milionům chudých a nyní se týká více než pětiny z dvou set milionů obyvatel Brazílie. Letos v květnu Rousseffová oznámila desetiprocentní navýšení příspěvků, ač inflace činí necelých sedm procent.
Rousseffová je rozvedená a má dceru Paulu (38), která vystudovala práva a v září 2010 porodila syna Gabriela. V roce 2009 podstoupila Rousseffová úspěšnou léčbu rakoviny lymfatického systému.