Washington (od našeho spolupracovníka) - Navrhovaný ropovod Keystone XL nepředstavuje podle amerického ministerstva zahraničí hrozbu pro životní prostředí.
Ke schválení projektu, jenž vyvolává řadu kontroverzí, tak podle náměstkyně pro životní prostředí Kerri-Ann Jonesové chybí už jen podpis Baracka Obamy.
Jeho administrativa ovšem Keystone XL už jednou odmítla. A nové posouzení se nečeká dříve než letos v létě.
"Je nepravděpodobné, že by (ropovod) výrazně ovlivnil růst těžby ropných písků v Kanadě či poptávku po ropě v USA," citovala Jonesová ze zprávy, která má na 2000 stran.
Keystone XL
Prodloužení ropovodu Keystone o 2700 km dlouhé rameno by umožnilo přepravu kanadské ropy na pobřeží Mexického zálivu. Odtud by bylo možné zpracovanou naftu vyvážet do celého světa.
Odpůrci apelují na Obamu
Právě ekologicky nešetrná těžba ropných písků v kanadské Albertě a nebezpečí ropné havárie jsou častými argumenty odpůrců projektu, kteří v únoru protestovali před Bílým domem ve Washingtonu.
Podle Billa McKibbena z organizace 350.org jsou závěry amerických byrokratů "v rozporu" s nálezy vědců z celého světa. "Doufáme, že prezident Obama a ministr zahraničí (John) Kerry usoudí, že zde úředníci provedli špatnou práci."
Dosavadní protesty ochránců přírody donutily kanadskou společnost TransCanada ke změně trasy. Nyní se vyhýbá ekologicky citlivým oblastem státu Nebraska.
(článek pokračuje pod grafikou)
Tvrdý politický oříšek
Americký Senát už koncem ledna vyzval prezidenta Obamu k urychlenému schválení výstavby nového ropovodu, který je republikány i některými demokraty považován za nezbytnou součást americké energetické politiky.
Šéf republikánů ve Sněmovně reprezentantů John Boehner k verdiktu diplomatů dodal, že už "není důvod ani jeden den blokovat schválení tohoto důležitého ropovodu".