Foto: Ropná horečka v Severní Dakotě

Foto: Ropná horečka v Severní Dakotě
Zdejší lidé díky těžbě ropy masivně bohatnou. Většina majitelů pozemků, na nichž se těží černé zlato, od těžařských společností měsíčně inkasuje kolem 50 000 až 100 000 dolarů.
V členitém terénu Severní Dakoty se nalézá mnoho vrtných jednotek.
A neustále tu přibývají nové a nové ropné soupravy.
Takovýchto vrtů se v Severní Dakotě nalézá už více než 225.
Foto: Reuters
Reuters Dan Poláček Reuters, Dan Poláček
9. 12. 2012 16:00

Stát Severní Dakota v USA zažívá boom ropného průmyslu. Může za to snaha USA zvyšovat těžbu ropy z vlastních zdrojů, aby se snížila závislost na zdrojích této suroviny v jiných, nestabilních oblastech světa. Rozvoj ropného průmyslu přináší práci pro tisíce lidí. Díky tomu patří Severní Dakota mezi oblasti s nejnižší nezaměstnaností v USA.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Štetina prodloužil se Spartou smlouvu do roku 2022

Slovenský fotbalista Lukáš Štetina prodloužil smlouvu s pražskou Spartou, která by mu vypršela po této sezoně. Osmadvacetiletý obránce zůstane podle nového kontraktu na Letné do konce června 2022. Sparta o tom informovala na svém webu.

Štetina přišel do Sparty v létě 2017 z jiného pražského klubu Dukly. V prvním roce patřil k oporám a spoluhráči ho zvolili nejlepším hráčem sezony. Pak důrazný stoper ztratil místo v sestavě a spekulovalo se o jeho odchodu.

Štetina ale dostal důvěru od trenéra Václava Kotala a v posledních dvou březnových soutěžních zápasech před koronavirovou pauzou nastoupil od začátku. Za výkony proti Ostravě a Slavii byl chválen.

"Tahle smlouva je určitě zadostiučinění. To, co dělám pro fotbal, se mi vrátilo. Věřím i ve fotbalového boha a v tom mám před sebou čistý stůl," řekl Štetina v rozhovoru pro klubovou televizi.

Další zprávy