Ropná "velmoc" Cabinda složila zbraně

rst, BBC
12. 7. 2006 18:06
Luanda - Hnutí za nezávislost Cabindy, na ropu bohaté angolské enklávy, se po 30 letech bojů proti Portugalsku a Angole rozhodlo složit zbraně.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

  • Více informací o Angole se dočtete ZDE

Jeden z vůdců Flecu, nejvýznamnějšího stále fungujícího hnutí za nezávislost angolské provincie, Antonio Bento Bembe, uvedl pro BBC, že skupina chce začít jednat s angolskou vládou.

Bembe uvedl, že se organizace nevzdává práva na sebeurčení, ale chce jej dosáhnout mírovou cestou raději než bojem.

Analytici tvrdí, že se Flec k tomuto kroku uchyluje kvůli tomu, že mu angolská armáda během operací v minulých letech zničila téměř celou armádu.

Někteří vojáci poté přijali tzv. demobilizační balíček angolské vlády, jiní působili pouze jako malá skupina provádějící guerillové operace v hustých pralesech cabindského vnitrozemí.

Větší nezávislost, zisky z ropy

Delegace z Cabindy by se tento týden měla setkat s angolskou vládou pod dohledem Africké unie v hlavním městě Konžské republiky Brazzaville.

Za Cabindu se rozhovoru zúčastní Cabindské fórum pro dialog, které reprezentuje několik politických skupin v této, od Angoly Kongem oddělené, části.

Ropné vrty Cabindy produkují více než polovinu angolského národního přijmu. Významným zdrojem příjmů pro Angolu je také těžba pralesního dřeva v provincii.

Většina Cabinďanů však, stejně jako například lidé v deltě Nigeru, tvrdí, že z ropy a vytěženého dřeva mají pouze minimální zisky, což v nich vyvolává touhu po osamostatnění se.

Cabinda byla formálně portugalským protektorátem, který byl začleněn do Angoly v roce 1975, kdy Portugalci odešli z obou zemí.

Flec začala svůj boj za nezávislost už proti Portugalcům v 60. letech. Po roce 1975 v bojích pokračovala s angolskou vládou. Více než 20 let byla podporována vládou Zairu (nyní Demokratická republika Kongo).

 

Právě se děje

Další zprávy