New Orleans - Ropná skvrna, která se šíří z havarovaného vrtu v Mexickém zálivu, dorazila podle všeho k pobřeží Louisiany. Americká Pobřežní hlídka ověřuje zprávy, podle nichž moře na některých místech vyplavilo na břeh dehet.
Z ropného vrtu společnosti British Petroleum vyteče přibližně pět tisíc barelů suroviny za den a havárie může přerůst v jednu z největších ekologických katastrof v historii.
Místní úřady v Louisianě proto vyhlásily na pobřeží výjimečný stav. O celý případ se intenzivně zajímá Bílý dům a do záchranných prací se zapojila armáda. Louisianský guvernér Bobby Jindal již požádal o federální pomoc, aby tak mohlo být nasazeno šest tisíc příslušníků Národní gardy.
"Zatímco je koncern BP odpovědný v konečné instanci za krytí nákladů spojených s vyčištěním pobřeží, má administrativa bude i nadále využívat každý prostředek, který je po ruce, včetně možného nasazení ministerstva obrany, aby se vypořádala s havárií," zdůraznil Obama.
Čtyři kilometry od pobřeží
Louisianu dnes podle Obamových slov navštíví ministryně vnitřní bezpečnosti Janet Neopolitanová, stejně jako šéfka vládní Agentury na ochranu životního prostředí Lisa Jacksonová, aby se přesvědčily, že místní úřady i vedení British Petroleum činí vše, co je nezbytné.
Pobřežní hlídka neuspěla ve čtvrtek ve své snaze omezit rozsah ropné skvrny tím, že ji zapálí a pokusí se ji alespoň částečně zlikvidovat v rámci "kontrolovaného požáru."
Na pobřeží států Mississippi, Alabama, Louisiana a Florida je nyní připraveno na půl milionu speciálních stěn, které mají zabránit ropě, aby pronikla do močálů a poškodila tamní floru a faunu.
Ropnou skvrnu ale žene ke břehu vítr a vysoké vlny. V některých místech je jen čtyři kilometry od pobřeží.
"Je to jako byste měli na dvorku zaparkovanou cisternu s naftou," popsal rozhlasové stanici BBC situaci na pobřeží jeden z obyvatel městečka Bay Saint Louis, John Gerger. Pach ropy je prý cítit všude. "Dopad na celou oblast, která se nedávno vzpamatovala z důsledků Katriny, může být zničující."
Hurikán Katrina udeřil na pobřeží Mexického zálivu před pěti lety a napáchal mnohamiliardové škody.
Otevírat další ropná pole?
Havárie bude mít bezpochyby dopad na konečné rozhodnutí otevřít další ropná pole vytyčená před východním pobřežím Spojených států v Atlantském oceánu, stejně jako u břehů Aljašky.
Podle některých expertů mohou být důsledky katastrofy horší než v roce 1969, kdy ropná skvrna před kalifornským pobřežím vedla k vyhlášení moratoria na další ropný průzkum u pobřeží Tichého a Atlantského oceánu.
Miniponorkám nasazeným do záchranných prací se zatím nepodařilo vrt utěsnit. Pokud by ropa do moře vytékala po dva měsíce, znamenalo by to, že do Mexického zálivu vyteče až 250 000 barelů suroviny.
Přesně tolik se dostalo do moře z ropného tankeru Exxon Valdez, který ztroskotal u břehů Aljašky v roce 1989 a zapříčinil největší ekologickou katastrofu v historii.