Ropu má zastavit protiproud bahna, je tu "Top Kill"

Monika Horáková
26. 5. 2010 12:35
Zatím zahynulo 300 ptáků, 200 želv a 19 delfínů.
Současná ropná havárie již překonala svým rozsahem i únik ropy z tankeru Exxon Valdez v roce 1989.
Současná ropná havárie již překonala svým rozsahem i únik ropy z tankeru Exxon Valdez v roce 1989. | Foto: Reuters

* Doplnili jsme vyjádření Jana Freidingera z organizace Greenpeace

Washington - Společnost British Petroleum (BP) dnes zahájí další pokus, jak zastavit ropu unikající z poškozeného vrtu již od 20. dubna do Mexického zálivu.

Po neúspěšném spouštění záchytných kontejnerů na vrt a obdobně neúspěšném nasazování odsávacích trubic přichází společnost BP s tzv. akcí Top Kill.

Akce spočívá v napumpování proudu bahna do poškozeného vrtu. Protiproud by měl vyvěrající ropu zastavit. Ve chvíli, kdy ropa přestane vytékat, dojde k zabetonování poškozeného vrtu.

Také tentokrát je však výsledek nejistý. Hloubka, v níž se poškozený vrt nachází, může záchrannou akci opět zkomplikovat. Záchranná akce může trvat několik hodin, ale i dva dny.

 

U vysílaných záběrů kamery, která pod vodou monitoruje unikající ropu, se již objevilo upozornění, že množství unikající ropy se může v důsledku probíhající akce Top Kill nárazově měnit. "Tyto změny budou však vypovídat pouze o tom, že pokus o ucpání probíhá, nikoli o úspěchu či neúspěchu pokusu."

Pokud by pumpování bahna do vrtu nepomohlo, bude společnost BP podle informací amerických médií uvažovat o další variantě - ucpání vrtu odpadky, ne ovšem ledajakými. Do vrtu by bylo posláno množství golfových míčků, rozemletých pneumatik a zauzlovaných lan.

Zatím zahynulo 300 ptáků, 200 želv a 19 delfínů

Stát Louisiana, jehož pobřeží již následky ekologické katastrofy zasáhly, navštíví v pátek americký prezident Barack Obama. V posledních dnech se objevila kritika, že Obamova administrativa vystupuje málo důrazně a příliš se spoléhá na to, že únik ropy vyřeší sama ropná společnost.

Bílý dům podobné námitky odmítá. "Vláda zmobilizovala jednu z největších reakcí na katastrofu v historii. V oblasti je více než 1200 plavidel a přes 22.000 lidí, včetně mnoha špičkových vědců z veřejného i soukromého sektoru, kteří pracují 24 hodin denně, aby zmírnili dopad úniku ropy," uvedl Bílý dům.

Obamova poradkyně Carol Brownerová dnes ropnou skvrnu v Mexickém zálivu označila za největší neštěstí svého druhu v dějinách Spojených států.

"Asi není na místě obviňovat společnost British Petrol, že nevynakládá dostatečnou snahu nebo prostředky, aby ropa přestala z vrtu unikat. Je však šokující, že ropná plošina neměla zařízení, které na dálku vrt uzavře. Další dvě významné země těžící ropu na moři - Brazílie a Norsko - toto zařízení povinně vyžadují, avšak v případě USA tomu tak není," uvedl Jan Freidinger z organizace Greenpeace a dodal: 

"Za toto rozhodnutí je odpovědná vláda George Bushe, konkrétně Operační skupina pro energetiku, vedená Dickem Cheneym, která vyhověla lobby ropných společností a jejich argumentům o zbytečných nákladech na zařízení v ceně půl milionu amerických dolarů a umožnila provozovat vrty bez tohoto zařízení."

Jan Freidinger také uvedl, že ropná katastrofa zasáhla Mexický záliv v nejméně příznivém ročním období - v době páření ptactva a tření ryb, krevet a ústřic.

Jak informovala agentura Reuters, v důsledku ropné havárie již zahynulo více než 300 mořských ptáků, téměř 200 želv a 19 delfínů. Jejich těla byla nalezena podél pobřeží během prvních pěti týdnů od katastrofy ropné plošiny Deep Horizon.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy