Ropa neteče a začala prudce zdražovat

Dušan Klimeš, Pavel Vondra
10. 1. 2007 0:00
Moskva/Praha - Cena ropy se včera večer prudce zvýšila v reakci na kolaps jednání mezi Ruskem a Běloruskem.
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Jednání mezi představiteli Ruska a Běloruska, jejichž cílem bylo vyřešit spor o vývoz ropy do dalších zemí Evropy, skončila bez výsledku. Řekl to ruský ministr hospodářského rozvoje a obchodu German Gref. "Nemám žádné konkrétní zprávy o vyřešení problému," citovala ministra agentura Reuters.

Kvůli sporu mezi oběma zeměmi od pondělí neteče ropa severní ani jižní větví ropovodu Družba, což se mimo jiné dotýká Česka i Slovenska.

Barel americké lehké ropy se okamžitě vyšplhal vysoko nad hranici 56 dolarů, i když během dne se pohyboval kolem 53,90 dolarů, jak informovala agentura Reuters.

Představitelé EU varovali předtím obě znesvářené strany, že podobné situace poškozují jejich věrohodnost coby obchodních partnerů.

"Nemůžeme akceptovat, aby dodavatelé či tranzitní země přijímali takováto opatření bez předchozí konzultace. Znepokojuje nás to," postěžoval si předseda Evropské komise José Manuel Barroso při dnešní návštěvě Berlína.

Rusko setrvává na svých pozicích

Ruský prezident Vladimir Putin, jehož země je druhým největším exportérem ropy na světě po Saúdské Arábii, ale na varování ani výhrůžky neslyší. Naopak nařídil svým ministrům, aby zahájili s ruskými producenty ropy jednání o možném snížení výroby v souvislosti s aktuálními problémy.

Podle pozorovatelů tak chce zřejmě zvýšit nátlak na Bělorusko, které krizi vyprovokovalo, když na tranzit ruské ropy přes své území uvalilo novou daň. Šlo přitom evidentně o odvetu za nedávné zvýšení ceny zemního plynu, který Minsk od Moskvy kupuje.

Na spor doplácí Evropa

Uzavření ropovodu Družba postihlo vedle Běloruska také Německo a Polsko, které leží na jeho severní větvi, jakož i Ukrajinu, Maďarsko, Slovensko a Českou republiku, ležící na větvi jižní.

Česko je bez ropy z ropovodu Družba od pondělních 20:15, kdy byly uzavřeny hraniční armatury na ukrajinsko-slovenské hranici.

Zásobník ropovodu Družba v běloruském Novopolocku asi 230 kilometrů severně od Minsku
Zásobník ropovodu Družba v běloruském Novopolocku asi 230 kilometrů severně od Minsku | Foto: Reuters

"V České republice ale zatím vše funguje v běžném provozu. Rafinérie mají na Slovensku v zásobnících zásoby na další čtyři až pět dní, další část mají v tuzemsku," řekl Tomáš Bartovský, tiskový mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu.

"Do neděle je tedy ropy dostatek, teprve poté by se možná sáhlo na rezervy státu," dodává.

V jednu hodinu se přesto sejde ministr průmyslu a obchodu Martin Říman se zástupci firmy Čepro, MERO, která provozuje českou část Družby a Správy státních hmotných rezerv.

Kolem půl deváté potvrdil odstávku Maďarska János Koka, ministr hospodářství a dopravy. Chvíli před tím přestala proudit ropa také na Slovensko. ČTK to potvrdilo vedení společnosti Transpetrol, která spravuje ropovod na slovenském území. Už od rána jsou pak bez dodávek ruské ropy Poláci a Němci.

Česko: Zachovejme klid

I když jsou vlády postižených zemí znepokojené, krize se nekoná. Státy mají strategické zásoby této suroviny.

Normy EU předepisují členským státům Unie udržovat zásoby ropy na 90 dnů. "Česko tyto normy plní," potvrdila pro Aktuálně.cz Renáta Fialová, tisková mluvčí MERO. Tato společnost ropovody v Česku provozuje. "V souladu s uzavřenou smlouvou o ochraňování ropy se Správou státních hmotných rezerv skladuje MERO zhruba 890 tisíc tun ropy."

Narušena není podle ministra průmyslu a obchodu Martina Římana ani energetická bezpečnost Česka.

"Pro občany to neznamená prakticky nic. Česko má v rezervách takové zásoby, které stačí nejméně na tříměsíční spotřebu ropy v celé republice," uvedl pro Rádio Impuls Říman.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Podle informací Aktuálně.cz se o uložené rezervy už zajímali blízcí spolupracovníci premiéra Mirka Topolánka. Podle nich zásoby ropy fyzicky jsou a krize skutečně nehrozí. Přesto se bude situací už zítra - na vůbec prvním jednání po svém jmenování - zabývat trojkoaliční kabinet.

Spor o ropu zavřel kohoutky

Severní větev ropovodu Družba, který dodává surovinu z Ruska přes Bělorusko do Polska a Německa, "vyschla" v noci na pondělí. V pondělí večer pak přiznal provozovatel ropovodu Družba, ruský státní monopol Transněfť, že dodávky přerušil on sám.

Svůj krok zdůvodnili Rusové tím, že Bělorusko prý nelegálně odčerpávalo z dodávek určených pro Polsko a Německo ropu pro své vlastní potřeby.

Foto: Reuters

Jižní větev byla odstavena necelých čtyřiadvacet hodin po severní.

Ropovod Družba
Autor fotografie: belarus.net

Ropovod Družba

Trasa:

Sibiř-Evropa Majitel: ruský státní monopol Transněfť Kapacita: přes 2 milióny barelů denně (mbd) Odběratelé na severní větvi: Bělorusko (kolem 0,5 mbd) Německo (0,5 mbd) Polsko (0,36 mbd) Odběratelé na jižní větvi: Maďarsko (0,135 mbd) Česká republika (0,1 mbd) Slovensko (0,076 mbd)

FAKTA

  • Ropovod Družba je jednou z největších součástí potrubního systému, kterým disponuje ruská monopolní společnost Transněfť. Síť spojuje ropná naleziště na Sibiři s velkými rafineriemi v Evropě.
  • Kapacita ropovodu Družba jsou dva milióny barelů denně. Tři čtvrtiny z toho směřují rovnou ke spotřebitelům v Evropské unii, zatímco zbytek pokrývá potřeby běloruského trhu.
  • Polsko prostřednictvím Družby dováží kolem 360 tisíc barelů surové ropy denně pro domácí zpracování. Dalších 170 tisíc barelů vyváží přes svůj námořní přístav Gdaňsk.
  • Německo z Družby čerpá ještě více ropy, konkrétně půl miliónu barelů denně, což je asi pětina jeho potřeb.
  • Mezi největší odběratele ropy z Družby patří rafinérie z portfolia společností Total, Shell a British Petroleum. Ty by podle odborníků mohly nahradit zastavené dodávky dovozem přes polský Gdaňsk a německý Rostock.
  • Byla by to však časově náročná operace a kapacity obou přístavů by beztak nestačily, neboť polští zpracovatelé by rovněž museli dovážet přes Gdaňsk.

Jižní větev vede přes Ukrajinu. "Kromě toho do České republiky míří i ropovod Ingolstadt. Vždy je lepší, když má země dodávky z více zdrojů," řekl Aktuálně.cz mluvčí firmy Česká rafinérská Aleš Soukup.

Pokud by se konflikt s Ruskem o strategickou surovinu protáhl, mohla by podle Římana téci veškerá ropa pro české potřeby právě prostřednictvím ropovodu Ingolstadt. "Ten má dokonce větší kapacitu, než Družba, což - kdyby se za těch 90 dní nepodařilo situaci vyřešit, čemuž nevěřím - tak jsme schopni zásobovat celé Česko prostřednictvím Ingolstadtu," dodal Říman.

Zatím se tímto ropovodem dopravuje převážně sladká nízkosirná ropa, kterou je možné zpracovat pouze v rafinerii v Kralupech nad Vltavou. Oproti tomu ruská ropa se zpracovává v rafinériích v Litvínově a v Pardubicích. Tam nyní putují zasoby společnosti MERO uskladněné na Slovensku.

Podle zástupců firem, které se obchodem s ropou a ropnými produkty zabývají, zatím v Česku akutní potíže nehrozí.

Polsko: Vyžijeme 80 dní

Podobné hlasy znějí z Polska: Tamní vláda už ujistila občany, že i přes nečekané uzavření ropovodu Družba na běloruské straně není důvod k panice.

"Energetická bezpečnost Polska není bezprostředně ohrožena, neboť v zemi máme zásoby ropy na 80 dní," prohlásil ve vysílání kanálu TVN24 náměstek ministra hospodářství Piotr Naimski.

Tomasz Zakrzewski, mluvčí společnosti PERN, která provozuje ropovody v Polsku, agentuře Reuters sdělil, že firma požádala ještě v noci Bělorusko o vysvětlení. "Zatím nevíme, kdy budou dodávky obnoveny," uvedl Zakrzewski.

Na Slovensko přestala ropa proudit v 19:54. Slovensko má zásoby suroviny na zhruba 70 dní.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy