Ropa deltě Nigeru nepřinesla bohatství. Jen násilí

Zdeněk Mihalco
17. 9. 2008 16:58
Povstalci v Nigérii vyhlásili "ropnou válku"
Nigérijský prezident Umaru Yar'Adua (vlevo)
Nigérijský prezident Umaru Yar'Adua (vlevo) | Foto: Reuters

Lagos - Padesát let se těží ropa v deltě řeky Niger a přesto tento nigerijský region stále sužuje chudoba, a navíc i znečištěné životní prostředí.

Kvůli tomu vznikla povstalecká hnutí, která postupně začala útočit na ropná zařízení i vojáky a unášet cizince.

O víkendu vyhlásila nigerijské vládě "ropnou válku".

Nigerijský prezident Umaru Yar'Adua tvrdí, že chce obyvatelům oblasti zajistit mír, bezpečí a prosperitu. Má k tomu dopomoci nové ministerstvo pro deltu Nigeru, jehož vytvoření tento týden ohlásil.

Pochyby a nedůvěra

Vláda rovněž ustanovila komisi, která se má pokusit nalézt mírové řešení konfliktu.

Povstalci a další aktivisté z delty Nigeru však o záměru nigerijského prezidenta veřejně pochybují. Britská BBC cituje jednoho z nich, podle kterého jde jen o „další byrokracii", která neřeší „skutečné problémy" v nigerské deltě.

Podle záměru vlády by mělo nové ministerstvo koordinovat výstavbu infrastruktury a projekty přinášející obyvatelům regionu práci.

Povstalci z delty řeky Niger
Povstalci z delty řeky Niger | Foto: Reuters

Už v roce 2000 vláda vytvořila zvláštní komisi, která se měla zabývat rozvojem oblasti a zmírňováním chudoby, protože předpokládala, že zlepšení ekonomické situace vyřeší tamní nepokoje.

Ze státního rozpočtu měly jít do regionu miliony dolarů. Komise však v jedné z nejzkorumpovanějších zemí světa selhala. Například jeden z vysoce postavených úředníků byl před nedávnem obviněn ze zpronevěření šesti milionů dolarů, které měly sloužit k financování projektů v deltě Nigeru.

Jak všechno začalo

Desetiletí těžby ropy zanechalo v regionu viditelné stopy. Ale jiné, než by si místní přáli. Místo bohatství těžba zničila životní prostředí - znečištěné jsou řeky a dříve pitná voda ve studních.

Nespokojenost tamních obyvatel postupně narůstala.

V roce 1990 se vytvořilo první politické hnutí, které se nenásilnými prostředky snažilo upozornit na problémy regionu. Postupně však došlo k radikalizaci některých skupin, vytvoření několika povstaleckých uskupení a vypuknutí násilností.

Na konci devadesátých let přibývalo útoků na nigerijské bezpečnostní jednotky, ropná zařízení a krádeží ropy. Následně povstalci začali unášet pracovníky zahraničních společností, za jejichž propuštění obvykle požadují výkupné a poslední roky je používají také pro politický nátlak.

Povstaleckých skupin v oblasti působilo během posledních let řada (například  FNDIC nebo v poslední době aktivní MEND), navíc v oblasti žije několik různých etnik, mezi kterými přetrvávají spory. V deltě Nigeru je celkově nízká bezpečnost - kromě povstaleckých skupin oblast plení také kriminální gangy.

Situace se celkově nelepší, spíše naopak. Kvůli konfliktu musela být omezena produkce ropy a nadále pokračuje radikalizace jednotlivých povstaleckých skupin.

Naposledy v úterý unesli neznámí ozbrojenci loď. Na palubě bylo osm Nigerijců, dva Britové, dva Jihoafričané a jeden Ukrajinec.

Během posledních dvou let radikálové podle britské BBC unesli už zhruba 200 cizinců.

 

Právě se děje

Další zprávy