Concorde - Zatímco před týdnem v Iowě počítal doslova každý hlas, tentokrát se mohl pohodlně usadit do křesla a čekat na vyhlášení konečných výsledků.
Řeč je o Mittu Romneym, který podle všeho potvrdil očekávanou roli favorita a s přehledem zvítězil ve druhém kole republikánských primárek v New Hampshire.
Naproti tomu Rick Santorum, jenž v Iowě zaostal za Romneym o pouhých osm hlasů, se prozatím pohybuje hluboko v poli poražených. Smráká se nad kampaní texaského guvernéra Ricka Perryho.
Tak se před týdnem hlasovalo v Iowě:
Vstoupili jsme do historie
Romneyho vítězství je jednoznačné, jak ostatně předpovídaly průzkumy veřejného mínění. Bývalý guvernér Massachusetts získal 39,2 procenta voličů a stal se tak po 35 letech stane prvním republikánem, který vyhrál první dvoje primárky.
Druhý je s necelými 23 procenty kongresman Ron Paul. Na něj ztrácí šest procent hlasů někdejší velvyslanec v Číně Jon Huntsman, jenž v Iowě propadl.
"Dnes slavíme, zítra se vracíme k práci," řekl Romney nadšenému davu svých příznivců a neváhal se pustit do současného šéfa Bílého domu Baracka Obamy, jehož politika je prý neúspěšná, a tak se snaží změnit USA v sociální stát evropského typu. Podle nejnovějšího průzkumu agentury Reuters by ho nicméně současný prezident porazil poměrem 48 ku 43.
Perry podruhé propadl
Příliš se nedařilo Newtu Gingrichovi (9,4 %) či černému koni Ricku Santorumovi (9,3 %).
Podstatně hůře ovšem dopadl Rick Perry. Zatímco Romney, Paul či Huntsman se pomalu začínají připravovat na další hlasování, které bude 21. ledna hostit Jižní Karolina, texaského guvernéra čeká po týdnu další neklidná noc, ačkoliv to sám zlehčoval.
"V New Hampshire jsme nebojovali, tudíž není překvapením, že naše skóre je poměrně nízké," nechal se slyšet. Získal necelé procento hlasů, ale kampaň prý zatím nezvažuje, ačkoliv po primárkách v Iowě tvrdil něco jiného.
Podle vlastních slovy ale přinejmenším do hlasování v Jižní Karolině nerozšíří seznam odpadlíků, na němž zatím figuruje představitelka Tea Party Michele Bachmannová.
Jak připomíná ČTK, na rozdíl od třímilionové Iowy, kde kandidáta vybíraly malé skupiny politicky aktivních občanů na stranických shromážděních, v New Hampshire se uskutečnily první klasické primárky, při nichž své preference mohli vyjádřit republikánští straníci i neregistrovaní voliči.