Varšava - Pětadvacetiletý mladík Igor Stachowiak zemřel loni v polské Vratislavi během výslechu na policii. Reportáž o jeho smrti, kterou minulý týden přinesla televize TVN, však nyní vyvolala aféru, která teď zuří mezi polskou vládou a opozicí.
Opoziční politici požadují zřízení zvláštní parlamentní vyšetřovací komise a volají po odstoupení ministra vnitra. Odvolán byl šéf policejního sboru ve Vratislavi, kde k události došlo. Podle ministra šlo pouze o selhání vratislavských policistů.
Mladíka zadržela policie přesně před rokem v centru Vratislavi, protože byl podle reportérů podobný jistému hledanému člověku. Stachowiak byl podle všeho pod vlivem nespecifikované návykové látky a zadržení se bránil, policisté proto použili elektrický paralyzér. V reportáži je mimo jiné vidět, jak bezmocný spoutaný mladík leží na zemi na toaletě policejní stanice a muži zákona na něj opět používají zmíněnou zbraň. Podle televize jej bili, ačkoli byl ve zjevně špatném fyzickém stavu.
Ministr vnitra Mariusz Blaszczak reagoval na reportáž odvoláním ředitele policie ve Vratislavi a jeho náměstka. O místo přišel i policista, který používal proti Stachowiakovi paralyzér. Vedení polské policie se za čin veřejně omluvilo.
Tolerance policejního násilí
Podle polské opozice však případ ukazuje na rostoucí používání nepřiměřené síly ze strany policistů, které vláda konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) toleruje.
"Je to důkaz faktu, že polská prokuratura po čistkách provedených ministrem (spravedlnosti Zbigniewem) Ziobrem, po stranickém obsazení, po převzetí, jednoduše nefunguje," řekla poslankyně opoziční strany Moderní Kamila Gasiuková-Pihowiczová s odkazem na obsazení ministerstva spravedlnosti i generální prokuratury podle stranického klíče. Zákonodárci nejsilnější opoziční formace Občanská platforma (PO) dali podnět ke vzniku zvláštní parlamentní komise, která má případ a možná další policejní provinění vyšetřit.
Politici PiS tvrdí, že šlo o ojedinělé pochybení policistů a že medializace případu vrhá špatné světlo na jinak kvalitně pracující policejní sbor.
PiS podle opozice dlouhodobě posiluje pravomoci policie a tajných služeb a snaží se dostat obyvatele pod přísnější kontrolu bezpečnostních složek. Parlament ovládaný konzervativci přijal loni mimo jiné zákony rozšiřující pravomoci tajných služeb ve sledování komunikace obyvatel a možnosti zadržování podezřelých.