Od zahájení procesu s iráckým diktátorem Saddámem Husajnem uplynul právě rok.
Konečný verdikt má být vynesen 5. listopadu.
"Proces v kauze Dudžail bude pokračovat 5. listopadu, kdy předseda soudu oznámí verdikt a vynese rozsudek," řekl začátkem týdne mluvčí soudu Raíd Džuhí.
Otazníky kolem Saddáma
Kolem jeho vynesení a případného trestu smrti visí ale celá řada otazníků.
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
- Saddám čelí obvinění za genocidu Kurdů
- Saddámův proces: chaos a konflikty
- Proces se Saddámem: otázky a odpovědi
Chronologie procesu
- 19. října 2005 - začátek prvního procesu
- 8. listopadu 2005 - zastřelen jeden ze Saddámových obhájců, další zraněn
- 7. prosince 2005 - Saddám opouští soudní líčení, to pokračuje v jeho nepřítomnosti
- 21. prosince 2005 - Saddám uvedl, že byl mučen Američany
- 10. ledna 2006 - rezignoval předseda tribunál Amín
- 23. ledna 2006 - jmenován nový šéf tribunálu Rahmán
- 13. února 2006 - Saddám se opět objevuje před soudem
- 1. března 2006 - Saddám přiznává, že nařídil procesy, v nichž byli šíité popraveni, jednal prý ale podle platných zákonů
- 4. dubna 2006 - ohlášen nový proces kvůli masakru Kurdů
- 21.srpna 2006 - začíná druhý proces s iráckým exprezidentem
Zachvátí po něm Irák nové násilí? A co bude s druhým soudním procesem, když trest smrti má být vykonán do třiceti dnů?
"Doufám, že proces se Saddámem nebude pokračovat ještě déle a brzy bude vynesen rozsudek nad tyranem i jeho následovníky - trest smrti," prohlásil pro agenturu Reuters premiér Nurí Malikí.
Bude-li Saddám odsouzen k smrti, musí být rozsudek podle iráckých zákonů vykonán oběšením.
Možné vykonání hrdelního trestu by ale mohlo být oddalováno vleklými odvoláními a celou desítkou jiných soudních procesů, jimž má někdejší irácký vůdce čelit.
V současnosti je proti Saddámovi veden ještě jeden proces.
V kauze Anfál jde o vyhlazení kurdských vesnic v roce 1988, a to i za použití chemických zbraní. Podle některých zdrojů zahynulo při této operaci na 180 000 lidí.
Clark: Čekejte násilí
Před novou vlnou násilností, která by Irák mohla po vynesení rozsudku opět zasáhnout, varuje bývalý americký ministr spravedlnosti a nyní jeden ze Saddámových obhájců Ramsey Clark.
"Bude-li Saddám Husajn odsouzen k trestu smrti, vyvolá to v Iráku katastrofické násilí," prohlásil.
Sám Saddám přitom Iráčany vyzývá ke klidu zbraní.
Ve svém otevřeném dopise o víkendu žádal, aby dali stranou vzájemné spory a vytkli si jeden cíl - vyhnat americké jednotky z Iráku.
"Vítězství je nablízku, nezapomínejte ale na to, že váš nejbližší cíl je osvobodit zemi od okupačních sil," citovala agentura Reuters ze Saddámovy výzvy.
Proces plný chaosu a násilností
Proces s iráckým exdiktátorem odstartoval 19. října 2005. V lednu dostal jinou podobu, když původního předsedu tribunálu Rizgara Amína nahradil nový soudce Raúf Abdal Rahmán.
Ten je vůči všem osmi obžalovaným mnohem tvrdší, odmítá se Saddámem diskutovat a vykazuje ze soudní síně lidi, kteří vyrušují příliš hlasitým hovorem.
Saddám a jeho obhájci si na chování nového soudce stěžovali a tvrdli, že je podjatý, protože patřil v době Saddámova režimu k opoziční kurdské straně.
Předchozí soudce Amín byl naopak kritizován za to, že dává Saddámovi příliš mnoho prostoru a dovoluje mu pronášet "politické projevy".
Během procesu byli v bagdádských ulicích zastřeleni také tři Saddámovi právníci a jeden ze členů tribunálu rezignoval, protože se ukázalo, že byl v minulosti členem Saddámovy strany Baas.
Hrdelní trest požadoval prokurátor i pro dva ze sedmi spoluobžalovaných: Saddámova nevlastního bratra a bývalého šéfa tajné služby Barzána Tikrítího, a bývalého viceprezidenta Tahá Jasína Ramadána.