Rok 2010 byl pro Afghánistán nejkrvavější od 11. září

Václav Viták
9. 3. 2011 16:40
Loni zahynulo v Afghánistánu vinou Tálibánu a NATO 2700 civilistů
Ministr obrany USA Robert Gates v Afghánistánu
Ministr obrany USA Robert Gates v Afghánistánu | Foto: Reuters

Kábul - Afghánistán má za sebou vůbec nejkrvavější rok od doby, kdy padl Taliban. Ve své nové zprávě to uvádí Organizace spojených národů.

Všechny zúčastněné strany afghánského konfliktu - jak muslimské radikály, tak Severoatlantickou alianci a vládní jednotky - OSN vyzvala, aby významně zvýšily ochranu civilistů. Nárůst počtu civilních obětí je podle ní "neakceptovatelný".

Ve ve středu zveřejněné zprávě se píše, že v roce 2010 bylo v Afghánistánu zabito 2700 civilistů, tedy o 15 procent víc než v roce předchozím.

Hlavní díl viny OSN připisuje bojovníkům Tálibánu a dalším afghánským povstalcům. Na jejich konto podle ní připadá 75 procent civilních obětí, tedy 2080 lidských životů.

Jednotky NATO a vládní vojáci naopak zodpovídají za 16 procent obětí z řad afghánských civilistů. A to je nižší číslo než v minulosti.

Zbývajících devět procent nelze jednoznačně přiřadit žádné ze zúčastněných stran konfliktu, mohla je způsobit kterákoli z nich.

Pozorovatelé ale v této souvislosti upozorňují, že obyvatelé Afghánistánu vnímají ztráty mezi civilisty, způsobené silami NATO, mnohem bolestivěji než ty, za nimiž stojí Tálibán.

Příkladem může být nedávná smrt devíti afghánských chlapců, kteří v horách sbírali palivové dříví. Zaútočily na ně americké helikoptéry v přesvědčení, že se jedná o povstalce.

Tento incident, za nějž se následně omluvili jak americký prezident Barack Obama, tak velitel amerických jednotek v Afghánistánu generál Petreaus, vyvolal v rozvrácené zemi obrovské pobouření.

Tálibán likviduje vládní kádry

Ze zprávy OSN také vyplývá, že počet obětí mezi ženami vzrostl o šest procent a mezi dětmi o 21 procent.

Vláda prezidenta Hámida Karzáího je podle pozorovatelů slabá a zkorumpovaná
Vláda prezidenta Hámida Karzáího je podle pozorovatelů slabá a zkorumpovaná | Foto: Reuters

Zavražděno bylo loni v Afghánistánu 462 osob. Tálibán se přitom stále více zaměřuje na vládní úředníky, pracovníky humanitárních organizací a na ty civilisty, které považuje za oporu vlády.

Počet zavražděných z jejich řad stoupl loni o 105 procent, což je podle OSN "alarmující" trend. Cílem této taktiky je podkopat budoucí proces předávání kontroly nad zemí afghánské vládě, policii a armádě, který by měl začít již letos.

Psychologický dopad cíleného zabíjení vládních zaměstnanců, politiků a kmenových starších podporujících vládu v Kábulu je podle Organizace spojených národů "mnohem ničivější, než by naznačoval počet takto zavražděných".

Odchod vojsk NATO se může opozdit

Washington a jeho spojenci v NATO mají v Afghánistánu 150 000 mužů. Stahování amerických jednotek má začít v červenci.

Ministr obrany USA Robert Gates, který je v zemi od pondělí na návštěvě, však poprvé připustil, že se odchod amerických jednotek z jihu Afghánistánu, z provincií Hílmand a Kandahár, s velkou pravděpodobností zpozdí.

Američané svádí s Tálibánem v oblasti tuhé boje, kvůli nimž zřejmě nebude možné termín dodržet.

Pumové atentáty si vybírají nejvíce obětí mezi civilisty (ilustrační foto)
Pumové atentáty si vybírají nejvíce obětí mezi civilisty (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Proces postupného předávání moci afghánské vládě má být završen za tři a půl roku.

Očekává se, že prezident Hamíd Karzáí brzy oznámí, která z afghánských provincií bude předána pod plnou kontrolu jeho vlády jako první.

Minimum představitelů NATO se však domnívá, že by se do roku 2014 podařilo Tálibán porazit a že by afghánská vláda a policie byly v takovém stavu, aby odolaly islámským radikálům.

 

Právě se děje

Další zprávy