Washington - Tvrdá práce v dolech nebo v textilních továrnách. A poté hodiny „převýchovy" a sebekritiky. Taková je podle uprchlíků realita severokorejských pracovních táborů, které nyní čekají i na dvě americké novinářky Lauru Lingovou a Eun Leeovou odsouzené ke dvanácti letům nucených prací.
V březnu byly zatčeny na hranici KLDR s Čínou a podle severokorejského soudu se provinily „těžkým zločinem proti korejskému národu".
Tím však patrně nebylo nic většího, než film o osudu severokorejských uprchlíků, kteří se skrze Čínu snaží dostat do Kalifornie, kde působí mateřská televizní stanice žurnalistek Current TV.
Uprostřed jaderného sporu
Příbuzní zajatých novinářek nyní prosí severokorejské úřady, aby je propustily a nechaly odjet zpět do USA.
„Žádáme vládu Severní Koreje, aby dala najevo soucit, dala Lauře a Euně milost a nechala je navrátit domů k jejím rodinám," stojí ve společném prohlášení příbuzných. „Věříme, že ty tři měsíce, které už strávily ve vazbě a takřka bez kontaktu s rodinami, jsou dostačující."
Podle odborníků je však nepravděpodobné, že by novinářky KLDR propustila, aniž by z toho získala nějaké politické body. Situace na Korejském poloostrově je nejnapjatější za mnoho let. KLDR provedla test balistické střely i jaderné zbraně a Spojené státy hrozí, že ji nechají znovu zapsat na seznam zemí podporujících terorismus.
„Nevěřím tomu, že je nechají jít bez nějakého většího vydírání," citovala agentura AP L. Gordona Flakeho z washingtonského think tanku Maureen and Mike Mansfield Foundation. „Ale podrobit se tomuto vydírání by zásadně podlomilo širší bezpečnostní zájmy USA."
Spojené státy se nyní zejména snaží posílit inspekce severokorejských lodí, které mohou mít na palubě raketové či jaderné systémy určené pro jiné země. K iniciativě se po severokorejském jaderném testu v plném rozsahu připojila i Jižní Korea. Následně se svým jižním sousedem KLDR zrušila příměří platící od roku 1953.
Gore, nebo Richardson?
Přesto se nyní ve Washingtonu debatuje o vyslání zvláštního zástupce, který by jel do KLDR o možném propuštění obou žen jednat. Jedním z těch, kdo již nabídli své služby, je bývalý viceprezident Al Gore, který je spoluzakladatelem Current TV.
Gore se kvůli citlivosti případu veřejně drží zpátky, před nějakou dobou se však již sešel s ministryní zahraničí Hillary Clintonovou.
Spojené státy však budou zřejmě prozatím vyčkávat.
„(Vyslání zástupce) je nyní předčasné, protože nejprve je nutné dát příležitost jednáním o případném humanitárním propuštění. Oč bychom se pokoušeli, by byl nějaký druh politického omilostnění," prohlásil guvernér Nového Mexika Bill Richardson.
Ten je dalším mužem, o kterém se jako o možném vyslanci spekuluje. Už byl totiž na podobné misi v KLDR dvakrát.