Rodiče v Indii dostanou peníze za narození dívky

5. 3. 2008 9:08
Vláda chce zvýšit počet žen
Žen v Indii ubývá. Co s tím?
Žen v Indii ubývá. Co s tím? | Foto: Reuters

Dillí - Indická vláda plánuje finančně přispívat chudým rodičům, kterým se narodí dívka.

Měl by se tím snížit počet potratů, kdy matka přistoupí na interrupci pouze kvůli tomu, že potomkem má být dívka.

Rodiče v Indii upřednostňují narození syna, protože ten je živitelem rodiny a měl by finančně zajistit rodičům stáří.

Dívky jsou naopak pro rodinu břímě. Při svatbě musí rodiče zaplatit vysoké věno. Kupříkladu pokud si dívka bere za manžela muže s prestižním vysokoškolským vzděláním, musí přinést do manželství v přepočtu i půl milionu korun.

Žen v Indii ubývá

V Indii proto připadá na tisíc mužů 927 dívek, světový průměr je přitom 1050 dívek na tisíc mužů. Podle OSN jsou jen kvůli tomu, že se má matce narodit dítě ženského pohlaví, provedeny v Indii dva tisíce nelegálních potratů denně.

Foto: Aktuálně.cz

Podle britského odborného časopisu Lancet bylo takto zmařeno za poslední dvě dekády 10 milionů životů žen.

Dívek se navíc rodí každým rokem méně. I v nejmenších indických městech už pracuje doktor, který za úplatu provádí testy pohlaví, případně zařídí i interrupci. A to i přesto, že oficiálně je určování pohlaví před porodem a následný potrat zakázán.

Rostoucí číslo záměrných potratů může v Indii způsobit demografickou krizi. Sociologové už několikrát varovali, že mladí muži bez žen mohou zvyšovat kriminalitu. Například může častěji docházet ke zneužívání dětí a růstu počtu znásilnění.

Porodné jen za dívku

Proto se indická vláda snaží současný stav změnit.

Rodiče s nízkými příjmy po narození dívky dostanou porodné ve výši něco přes 6 tisíc korun. Chudé dívky navíc dostanou příspěvek ve výši v přepočtu zhruba 40 tisíc korun po dosažení 18 let a poté, co dokončí školu.

"Opatření by mělo zajistit, aby rodiče dívky lépe vychovávali a dopřáli jim kvalitnější vzdělání," říká indická ministryně pro rozvoj žen a dětí Renuka Chowdhuryová.

Ministryně věří, že by se už první rok platnosti opatření mohlo narodit až o 100 tisíc dívek více, než je nyní běžné.

Řadu podobných demografických problémů mají i ostatní asijské země, například Čína.

Čtěte také: Čína uvažuje o konci politiky jednoho dítěte

 

Právě se děje

před 15 minutami

Stát může vyplácet další program COVID nájemné, má schválení Evropské komise

Evropská komise udělila notifikaci třetí výzvě programu COVID nájemné. Sdělila to Štěpánka Filipová, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které program připravilo a díky schválení komise může začít vyplácet dotace. Stát z COVID nájemného III přispívá podnikatelům zasaženým v souvislosti s pandemií 50 procent na komerční nájem za čtvrtý kvartál loňského roku. Zájemci mohou o podporu žádat do 8. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy