Rodiče v Indii dostanou peníze za narození dívky

5. 3. 2008 9:08
Vláda chce zvýšit počet žen
Žen v Indii ubývá. Co s tím?
Žen v Indii ubývá. Co s tím? | Foto: Reuters

Dillí - Indická vláda plánuje finančně přispívat chudým rodičům, kterým se narodí dívka.

Měl by se tím snížit počet potratů, kdy matka přistoupí na interrupci pouze kvůli tomu, že potomkem má být dívka.

Rodiče v Indii upřednostňují narození syna, protože ten je živitelem rodiny a měl by finančně zajistit rodičům stáří.

Dívky jsou naopak pro rodinu břímě. Při svatbě musí rodiče zaplatit vysoké věno. Kupříkladu pokud si dívka bere za manžela muže s prestižním vysokoškolským vzděláním, musí přinést do manželství v přepočtu i půl milionu korun.

Žen v Indii ubývá

V Indii proto připadá na tisíc mužů 927 dívek, světový průměr je přitom 1050 dívek na tisíc mužů. Podle OSN jsou jen kvůli tomu, že se má matce narodit dítě ženského pohlaví, provedeny v Indii dva tisíce nelegálních potratů denně.

Foto: Aktuálně.cz

Podle britského odborného časopisu Lancet bylo takto zmařeno za poslední dvě dekády 10 milionů životů žen.

Dívek se navíc rodí každým rokem méně. I v nejmenších indických městech už pracuje doktor, který za úplatu provádí testy pohlaví, případně zařídí i interrupci. A to i přesto, že oficiálně je určování pohlaví před porodem a následný potrat zakázán.

Rostoucí číslo záměrných potratů může v Indii způsobit demografickou krizi. Sociologové už několikrát varovali, že mladí muži bez žen mohou zvyšovat kriminalitu. Například může častěji docházet ke zneužívání dětí a růstu počtu znásilnění.

Porodné jen za dívku

Proto se indická vláda snaží současný stav změnit.

Rodiče s nízkými příjmy po narození dívky dostanou porodné ve výši něco přes 6 tisíc korun. Chudé dívky navíc dostanou příspěvek ve výši v přepočtu zhruba 40 tisíc korun po dosažení 18 let a poté, co dokončí školu.

"Opatření by mělo zajistit, aby rodiče dívky lépe vychovávali a dopřáli jim kvalitnější vzdělání," říká indická ministryně pro rozvoj žen a dětí Renuka Chowdhuryová.

Ministryně věří, že by se už první rok platnosti opatření mohlo narodit až o 100 tisíc dívek více, než je nyní běžné.

Řadu podobných demografických problémů mají i ostatní asijské země, například Čína.

Čtěte také: Čína uvažuje o konci politiky jednoho dítěte

 

Právě se děje

před 33 minutami

Japonská sonda se vzorky z asteroidu přistane příští týden

Kapsle se vzorky odebranými loni z asteroidu Rjugu japonskou sondou Hajabusa 2 se dostane na Zemi už koncem příštího týdne. V neděli 6. prosince časně ráno místního času přistane v jihoaustralské písečné poušti, napsal zpravodajský server ScienceAlert.

Hajabusa 2 se vydala na cestu k planetce ze základny na jihu Japonska začátkem prosince před šesti lety. Ke svému cíli dorazila v polovině roku 2018, po letu vesmírem trvajícím tři a půl roku. Na podzim téhož roku pak zahájila plnění záměru celého projektu - hledat stopy původu Sluneční soustavy.

Vědci podle webu ScienceAlert předpokládají, že kapsle se 100 miligramy materiálu z planetky přistane v poušti státu Jižní Austrálie mezi 03:30 a 04:30 místního času (17:30 a 18:30 SEČ). Na základně australského královského letectva ve městě Woomera se už více než týden na tento okamžik pilně připravují, především na pátrání po kapsli a na její následnou přepravu do Japonska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy