Kouření zabíjí v Indii téměř milion lidí ročně

gaz
15. 2. 2008 14:45
Cigarety brzy usmrtí pětinu mužské populace

Dillí - V Indii umírá kvůli kouření ročně 900 tisíc lidí. Brzy se toto číslo může přehoupnout přes jeden milion.

Vyplývá to z průzkumu v 1.1 milionu indických domácností, o kterém informovala televize BBC.

"Extrémní riziko, které vyplývá z kouření, nás překvapilo, protože kuřáci v Indii kouří méně a začínají v pozdějším věku než Evropané," prohlásil profesor Prabhat Jha, vedoucí výzkumu, jehož výsledky byly publikovány v časopise New England Journal of Medicine.

V Indii nyní kouří přibližně 120 milionů lidí. Podle studie může náklonnost k cigaretám brzy způsobovat až 20 procent všech úmrtí mezi muži a 5 procent mezi ženami.

Muži, kteří kouří krátké cigarety zvané bidi, žijí v průměru o šest let méně než nekuřáci. U žen je to dokonce ještě o dva roky více. Muži kouřící standardní dlouhé cigarety přicházejí o 10 let života.  

"Tato studie ukazuje, že stát musí začít okamžitě s tímto velmi zanedbávaným problémem bojovat," citovala BBC profesora Amartyu Sena z Harvardské univerzity. I sám indický ministr zdravotnictví přiznal, že je nově zveřejněnými čísly "polekán".

"Indická vláda se snaží udělat vše, aby užívání tabáku regulovala - zvláště informováním mnoha chudých a negramotných o rizicích kouření," uvedl ministr.

Čtěte také:
V Rusku se kouří čím dál víc, ukázal průzkum
Cigarety a alkohol: Dívky se vyrovnaly chlapcům

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy