Teherán - Íránská mládež a především fanoušci západní muziky a životního stylu znovu čelí každoročním letním zátahům íránských úřadů. Ty považují pití alkoholu, ženský zpěv, rock, rap a hlavně západní styl oblékání u žen za "nemorální".
V rozporu s islámským právem šaríjou byla i párty, kterou minulý týden uspořádala skupina mladých lidí ve městě Karadž, asi 50 kilometrů od Teheránu.
"Policie zatkla lidi, kteří se sešli, aby si v soukromé zahradě užili muziku," řekl agentuře Reuters svědek zátahu, jehož výsledkem bylo zadržení 230 lidí.
"Satanský koncert"
Podle místních médií šlo o rockový koncert, kde společně tancovali muži a ženy. Dívky na sobě neměly tradiční islámské šaty, doporučené zákonem.
"Většina z nich byli bohatí mladí lidé, kteří nevěděli o satanské povaze koncertu," řekl prokurátor Alí Farhádí.
"Mezi zadrženými jsou ženské zpěvačky, které tam vystupovaly, a nějaká rocková a rapová skupina," dodal Farhádí s tím, že organizátoři koncertu lákali mladé lidi na podívanou, kde "vystupují uctívači ďábla".
Policie oznámila, že na místě zajistila mnoho lahví alkoholu a drogy.
Úřady daly varování
Íránské úřady v minulých týdnech opakovaně varovaly, že zakročí proti "nemorálnímu chování". Do této kategorie spadá jak pití alkoholu, tak tančení žen s neznámými muži.
Pořádání oslav a jiných společenských akcí bez povolení je v Íránu zakázané od roku 1979, kdy Islámská revoluce dosadila do vedení státu šíitské duchovní v čele ajatolláhem Chomejním.
Kulturní pracovníci od té doby vyhlásili boj rockové, rapové a heavy metalové hudbě. Přesto počet undergroundových kapel v Íránu, zemi, kde mladí lidé tvoří většinu obyvatel, podle dostupných zpráv roste.