Riziko mezinárodního šíření ziky kvůli OH v Brazílii je malé, tvrdí WHO

ČTK ČTK
14. 6. 2016 22:49
Nebezpečí rozšíření viru zika v souvislosti s olympijskými hrami je nízké, prohlásil v úterý krizový výbor Světové zdravotnické organizace. Zároveň potvrdil své předchozí doporučení, že by neměla být zaváděna žádná generální omezení na cestování a obchod se zeměmi a oblastmi s výskytem viru zika, včetně měst v Brazílii, která v létě pořádá olympijské hry. Koncem května 150 zdravotních expertů vyzvalo Světovou zdravotnickou konferenci v otevřeném dopise, aby olympiádu odložila či přemístila v "zájmu veřejného zdraví".
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ženeva - Riziko dalšího mezinárodního šíření viru zika v souvislosti s konáním letních olympijských her v Brazílii, která je ohniskem epidemie, je velmi nízké. Podle agentury Reuters to v úterý uvedl krizový výbor Světové zdravotnické organizace (WHO).

Tento expertní orgán v úterý vedl svou třetí telekonferenci věnovanou nebezpečí dalšího šíření nákazy. Výbor po skončení konference rovněž potvrdil své předchozí doporučení, že by neměla být zaváděna žádná generální omezení na cestování a obchod se zeměmi a oblastmi s výskytem viru zika, včetně měst v Brazílii, která olympiádu pořádá. Celosvětové klání v mnoha sportovních odvětvích v této jihoamerické zemi začne 5. srpna.

"Rizika nejsou jiná pro návštěvníky olympiády než pro lidi v jiných oblastech s výskytem viru zika," řekl novinářům v ženevském sídle WHO předseda krizového výboru David Heymann.

Koncem května 150 zdravotních expertů vyzvalo Světovou zdravotnickou konferenci v otevřeném dopise, aby olympiádu odložila či přemístila v "zájmu veřejného zdraví". Olympiáda by podle nich byla "zbytečným rizikem pro 500 000 zahraničních turistů", kteří by se mohli nakazit a virus rozšířit ve své zemi, kde by mohl "zdomácnět".

Organizace na to již následně dala najevo, že pro odklad či zrušení letních olympijských her kvůli viru zika není důvod. Takový krok by podle WHO šíření viru zika významně neovlivnil.

Epidemie trvá zhruba rok a nejvíce případů onemocnění bylo zaznamenáno právě v Brazílii. Virus, který přenáší komáři, se rozšířil do téměř celé jižní a střední části Ameriky. Zaznamenán byl v jednotlivých případech i na jiných kontinentech. Nákaza má obvykle mírný průběh, velkým nebezpečím je ale zřejmě pro lidský plod. Lékaři se domnívají, že může zapříčinit nedostatečný vývin mozku, takzvanou mikrocefalii. Spojován je i se vzácným Guillain-Barrého syndromem, který se projevuje obrnou svalstva.

Onemocnění dvou českých pacientů probíhá lehkou formou, říká lékař František Stejskal z Nemocnice Na Bulovce. Oba dva pacienti přijeli z Karibiku. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy