Riskovali životy pro peníze, zlobí se v Handlové na důl

Zahraničí Zahraničí
12. 8. 2009 21:15
Slovensko vyšetřuje příčiny tragédie, při níž zemřelo 20 lidí
Foto: Reuters

* Záchranáři ve středu večer našli i poslední z dvaceti obětí * Identifikaci pomocí testů DNA provedou experti z nemocnice v Martině * Vyšetřování v dole znemožňuje téměř nulová viditelnost a teplota přes 48 stupňů Celsia

Handlová- Slovensko dnes kvůli největšímu důlnímu neštěstí v dějinách země drží státní smutek. V dole Handlová v pondělí po výbuchu zahynulo dvacet horníků, záchranářům se již podařilo vyprostit všechna těla.

Vedle projevů soustrasti se však objevují také první otázky, zda provozovatel dolu nezanedbal bezpečnostní opatření. Horníci šli do staré východní šachty hasit požár, který tam propukl v pondělí okolo sedmé hodiny ranní. O hodinu a půl následoval osudový výbuch.

Vedení Hornonitranských dolů říká, že se jednalo o standardní postup, jiní však hovoří o opaku.

Proč hasili ručně?

Podle geologa Jozefa Vozára z Geologického ústavu Dionýza Štúra je zarážející například fakt, že horníci požár hasili ručně.

"Proč to neudělali bezpečněji - hermetickým uzavřením přívodu vzduchu a nenechali to vyhořet?" řekl Vozár slovenskému deníku Pravda.

Jedním z důvodů může být skutečnost, že společnost chtěla zároveň pokračovat v těžbě uhlí, což by bylo samozřejmě pro horníky bez vzduchu nemožné.

"Do teď říkali (vedení společnosti) hlouposti, které odporovaly základům chemie. Ať se k tomu postaví slušně a chlapsky, jak se na horníky patří, a přiznají, že nemají peníze, nebo co jiného za tím je," dodal Vozár.

Podle generálního ředitele dolů Petera Čičmance se však malé požáry hasí nejprve ručně a přístroje prý ukazovaly, že o tento druh požáru šlo.

Rovněž šéf báňských záchranářů Stanislav Pavlík deníku Pravda řekl, že "k uzavření celé chodby se přistupuje teprve, když je situace nezvládnutá přímým zásahem."

Pozůstalí však mají o viníku jasno: Zlobí se na důl. "Vyčítají nám, že za všechno můžeme. A chtějí vědět, jak se to celé mohlo stát," připustil ředitel dolu Čičmanec, který se v úterý sešel s rodinami obětí.

U setkání nechyběli psychologové. "Lidé se zlobí, pláčou, vyčítají. Chtějí, aby se už nikdy nic takového neopakovalo," popsala pro Aktuálně.sk setkání psycholožka Karin Brániková.

Vyšetřování začalo

Jeden z horníků, který důlní neštěstí přežil - Robert Lukačka
Jeden z horníků, který důlní neštěstí přežil - Robert Lukačka | Foto: Reuters

Příčiny neštěstí by mělo objasnit vyšetřování, které se už rozjelo. Vede je nezávisle na sobě policie i Obvodní Báňský úřad v Prievidzi. Premiér Robert Fico se údajně nebrání ani povolání odborníků ze zahraničí.

Záchranné práce mezitím v dole pokračují. Oheň stále hoří, záchranářům se však podařilo najít už všech dvacet obětí.

Podle informací online deníku Aktuálne.sk těla obětí nelze identifikovat a záchranáři prý "něco podobného dosud neviděli". Identifikace proběhne dle vzorků DNA.

Čety se nyní nacházejí dvacet metrů od místa výbuchu. Teplota je zde 36 stupňů Celsia, ale ve vzduchu je velmi málo kyslíku, což by mělo pomoci při zvládání požáru.

Vyšetřování začalo sběrem dokumentace, dále bude vyslechnuto devět horníků, kteří byli v době neštěstí v šachtě, ale vyvázli jen s lehkými zraněními.

Nebezpečná šachta

Stará východní šachta v Handlové je považována za jednu z nejnebezpečnějších na Slovensku. Je to zejména kvůli místnímu metanu. Ten však podle Pavlíka výbuch nezpůsobil.

"Metan to nebyl. Záznamy z dispečinku to potvrzují. Bylo ho tam jen půl procenta," řekl Aktuálne.sk. Na to, aby metan vybuchl, ho musí být ve vzduchu pět až patnáct procent.

Polhled na Handlovou z ptačí perspektivy
Polhled na Handlovou z ptačí perspektivy | Foto: Reuters

"Byli to pravděpodobně požární zplodiny hoření. Každá z nich je při koncentraci s kyslíkem výbušná," tvrdí Pavlík.

O tom, že vše nemuselo probíhat standardním způsobem, je však přesvědčený horník Vladislav Horváth, který pracoval v Handlové 13 let.

"Byli jsme placeni od metru. Když se netěžilo, nebyly peníze. Tak jsme oddalovali poplach," řekl deníku Pravda.

Kontrolní snímače nebezpečných plynů se podle něj klamaly foukáním čerstvého vzduchu. V době, kdy se - nyní už zahynulí bánští záchranáři - vydali v pondělí ráno požár hasit, tak mohla být situace nebezpečnější, než přístroje napovídaly.

Při neštěstí v dole Nováky spravovaném stejnou společností zahynuli před dvěma lety čtyři horníci. Vyšetřování pak ukázalo, že došlo k jedenácti porušením předpisů.

 

Právě se děje

Další zprávy