Řídit stát jako firmu. Babiš č. 2 chce být prezidentem

Martin Ehl, HN
5. 2. 2014 12:45
Slovák Andrej Kiska se podobá českému vicepremiérovi. Ale jen na první pohled.
Andrej Kiska, kandidát na prezidenta Slovenska.
Andrej Kiska, kandidát na prezidenta Slovenska. | Foto: Matej Slávik - HN

Praha - Stát by měl být řízený jako firma. V tomto bodě se slovenský podnikatel, filantrop a prezidentský kandidát Andrej Kiska shoduje s čerstvým českým vicepremiérem a druhým nejbohatším Čechem Andrejem Babišem.

Oba pánové mají ale na politiku rozdílné pohledy. Je šance, že je bude možné srovnat v praxi. Kiska se podle průzkumů může v březnu v přímé prezidentské volbě utkat v druhém kole se suverénním premiérem Robertem Ficem.

"Pokud se politici... proti Ficovi ve druhém kole semknou, tak je reálná šance ho porazit. Za sebe jsem slíbil, že pokud se nedostanu do druhého kola, tak dám plnou podporu včetně už nakoupených billboardů kandidátovi, který se proti němu dostane," tvrdí Andrej Kiska.

Svoji kampaň začal už před více než rokem. Širší veřejnosti je známý především jako zakladatel charity Dobrý anděl, která na Slovensku - a od roku 2011 též v Česku - pomáhá rodinám s těžce nemocnými dětmi.

Předtím s bratrem a bratrancem vybudoval několik splátkových společností, které v roce 2005 prodal bance VÚB.

Babiš jako vzor? Ne

Andrej Kiska se snaží profilovat víc jako filantrop než jako podnikatel. A Andrej Babiš pro něj není vzorem, i když se v řadě věcí shodují.

"Shodujeme se v tom, že stát by měl být řízený jako firma, kterou s pýchou odevzdáte svým dětem. Nikdo takovou firmu nezakládá, aby ji za čtyři roky vytuneloval, získal co nejvíc osobního bohatství. Naopak, dívá se strategicky na to, co bude s firmou za pět, deset, patnáct let," řekl Kiska.

Rozhovor s Andrejem Kiskou
Rozhovor s Andrejem Kiskou

Při řízení firmy, charity i v politice je podle něj klíčová práce s lidmi. "V řízení pracujete s lidmi. Hodně mi dala práce v charitě, kde jsem se setkával s lidmi, takže si myslím, že mám v sobě hodně toho manažerského i sociálního, což je dobrý sociální kapitál, abych věděl, komu a jak pomoci a jak problémy řešit," vysvětluje svůj postoj k politice.

Konflikt zájmů u něj prý nehrozí. "Jsem v porovnání s panem Babišem řádově menší podnikatel. Peníze jsem vložil do projektů za účelem zhodnocování prostředků, které jsem dostal," řekl Kiska.

Poprad místo Bratislavy

Ficův vyzyvatel pochází z Popradu, kam se vrátil po studiích elektrotechniky a po pracovním pobytu v USA, kde vykonával různá manuální povolání. V polovině devadesátých let, v čase bez internetu a bez rozvinutého bankovního trhu, vymysleli s bratrem a bratrancem katalogový prodej na splátky bez navýšení, který později rozvinuli do dalších forem prodeje a půjček.

V roce 2005 firmy prodali bance VÚB s podmínkou, že centrála zůstane v Popradu. "Bratr firmy dále řídí a jsou čestné a úspěšné. S pěti sty zaměstnanci patří k největším zaměstnancům v Popradu," řekl Kiska.

Vedete-li s ním rozhovor, je na něm vidět, že pokud neprodělal výborné mediální školení, tak se hodně naučil v podnikání i v charitě. Drží se svých témat, hovoří rozvážně a klidně a vůbec nepřipomíná jiné úspěšné slovenské politiky, kteří jsou na první pohled především silné, charismatické osobnosti, tvářící se obvykle spíš přísně a nebojící se zvýšit hlas.

Politici za zdmi

Kiska si svoji kampaň platí sám, prezident by podle něho neměl být závislý na žádné straně. "Doposud mě stála zhruba 200 000 eur," řekl.

Slovensku v politice podle něj chybí především čestní lidé. "Na Slovensku vzniká potřeba, aby se do veřejného života dostali lidé, kteří v politice nebyli, a panuje odpor vůči politikům, kteří žijí ve svém světě za vysokými zdmi a neřeší problémy obyčejných lidí," vysvětluje svoji podporu v průzkumech.

Roberta Fica by v prvním kole nyní volilo kolem čtyřiceti procent lidí, Kisku patnáct až osmnáct, třetího v pořadí, herce a politika Milana Kňažka, jedenáct. V jednom ze starších průzkumů by dokonce Kiska ve druhém kole Fica porazil.

Kiska a Kňažko míří na podobné liberálněji orientované voliče a pro druhé kolo budou muset, pokud postoupí, získat konzervativnější venkovské voliče, jejichž podpoře se těší křesťanský demokrat Pavol Hrušovský či nezávislý Radoslav Procházka.

Proti vládě jedné strany

Tím, že Kiska stále žije v Popradu, jsou mu blíž problémy obyčejných Slováků, jako je nezaměstnanost či romská menšina. Romové tvoří zhruba deset procent slovenské populace a žijí mnohdy v otřesných podmínkách v osadách.

"Za prvé, zákony a pořádek musí platit pro každého. Ale za druhé, musíme hledat řešení, které bude trvat léta, jak problémům předcházet, jak pracovat hlavně s předškolními dětmi a jejich rodiči," vysvětluje kandidát na slovenského prezidenta.

Růst extremismu, který prozatím vyvrcholil zvolením neonacisty Mariána Kotleby do funkce župana Banskobystrického kraje, považuje za výraz zoufalství slovenských voličů s tím, že nikdo neřeší problémy, které je trápí.

Jako hlava státu by chtěl aktivně vyvažovat vládu jedné strany a v rámci ústavy kritizovat ministry i premiéra, pokud by se vláda chystala přijmout "špatný, škodlivý zákon", který by třeba vedl ke zvýšení nezaměstnanosti.

"Nechci si hrát na brouka Pytlíka"

Na dotaz, zda si po večerech čte ústavu, se Andrej Kiska hlasitě rozesměje. "Nechci si hrát na brouka Pytlíka, který všechno zná a ví," říká s tím, že už v byznyse se naučil, že je lepší se před rozhodnutím poradit s odborníky tam, kde si člověk není jistý.

Kiska má z prvního manželství dvě dospělé děti, ve druhém dvě malé. Jeho manželka pomáhá v charitě a podle svého muže by se těžko smiřovala s případnou ztrátou soukromí.

Kvůli svému působení v byznysu Kiska čeká, že s blížícím se datem voleb se na něj vládní strana bude snažit najít kompromitující materiál, související především s jeho podnikáním. Na příval špíny je prý připraven nejen on sám, ale i jeho rodina.

"Z terénu mám informace, že vládní strana shání všechny možné kompromitující materiály z pohledu firem, ve kterých jsem působil. To určitě přijde. V posledních prezidentských volbách těsně před druhým kolem někdo ve jménu Radičové vylepil billboardy s titulkem, který naštval veřejnost. Něco takového očekávám," říká s úsměvem Kiska. 

 

Právě se děje

Další zprávy