Rijád - Saúdští monarchové nedělají radost ochráncům lidských práv často. Nedávno vydaný královský dekret je ale potěšil: oficiálně potvrdil, že pouštní království čeká rozsáhlá reforma právního systému.
Podobné změny nezažila ropná velmoc desítky let. Podle dokumentu krále Abdulláha už nebude místní zákonodárství stát na islámském právu šaríja. Naopak se víc přiblíží mezinárodním standardům.
"Jde o zásadní milník v saúdském trestním právu. Obžalovaní dostanou víc záruk, reforma také počítá se vznikem specializovaných soudů," ocenil vládní projekt v přepočtu za necelých 40 miliard korun Zoheir Harisy ze státní komise pro lidská práva.
"Dlouho jsme na to čekali," dodal pro agenturu Reuters.
Duchovní přicházejí o vliv
Ne všichni změny ocení. Reforma připraví o vliv zejména Nejvyšší právní radu, vedenou zastáncem tvrdé linie - duchovním Sálihem Lohaídanem. Ten na soudnictví v konzervativním vahabistickém království doteď dohlížel.
Radu nahradí dvojice nejvyšších soudů a Lohaídan dostal za úkol spravovat administrativní záležitosti, jako jsou platy soudců. Nejvyšší místa bude obsazovat král.
Rijád slibuje, že tribunály už nepovedou absolventi islámských univerzit bez odborných znalostí. Obžalovaní například dostanou možnost odvolávat se k už zmiňovaným nejvyšším soudům a získají plné právo na obhájce.
Reformy mají ujasnit a kodifikovat jednotlivá odvětví práva.
Podle představitele Evropské unie v Saúdské Arábii Bernarda Savage jsou změny pozitivní. Podle něj pomohou urychlit další reformy a povzbudí obchod.
"Jde o vítaný krok," řekl.