Byl tu i Vystrčil. Restaurace na Tchaj-wanu láká na české pivo a česnečku

Jana Václavíková Jana Václavíková
9. 12. 2022 17:13
Úzká ulice lemovaná desítkami zaparkovaných skútrů se sice nachází v centru tchajwanského hlavního města Tchaj-peje, ale je v ní naprostý klid. Od hlavní silnice ji dělí několik desítek metrů a až v dálce se vypínají mrakodrapy. Místní sem ale kvůli klidu nechodí. Spíš tu vyhledávají Divadlo, jedinou českou restauraci na Tchaj-wanu.
Česká restaurace Divadlo v hlavním tchajwanském městě Tchaj-peji.
Česká restaurace Divadlo v hlavním tchajwanském městě Tchaj-peji. | Foto: Jana Václavíková

Od zvláštní zpravodajky - Cedule s názvem restaurace vyčnívá mezi ostatními reklamami, které jsou v čínštině. Nápis Divadlo zve k návštěvě od roku 2018, kdy restauraci založil Čech Karel Picha. Jak ale v potemnělém podniku s pár stoly vysvětluje, "neoficiální český dům" vznikl spíš náhodou. 

"Odešel jsem z reklamní agentury a chtěl jsem udělat něco svého," říká designér, který se i nadále živí reklamou nebo natáčením. Na Tchaj-wanu žije šest let. "Nejsem podnikatel, ale chtěl jsem mít svoji svobodu."

Picha před lety navrhl přízemí domu, ve kterém bydlí, a následně zkusil otevřít restauraci nabízející české pokrmy a nápoje. Velké naděje na úspěch si však nedával.

Majitel restaurace Karel Picha.
Majitel restaurace Karel Picha. | Foto: Jana Václavíková

Trvale usídlených Čechů podle odhadů České ekonomické a kulturní kanceláře Taipei, de facto českého zastupitelského úřadu, žije na celém východoasijském ostrově přibližně sto. Přesné číslo úřad nemá, protože se lidé nemusí nikam nahlašovat, jak vysvětluje zastupitel David Steinke. Picha se proto od začátku musel spoléhat na místní konzumenty.

Těm kromě českých piv, tedy točené plzně a lahvového budvaru, nabízí i tradiční české pokrmy: svíčkovou, česnečku, smažený sýr nebo nakládaný hermelín. Ve zdejší kuchyni je vaří tchajwanský a barmský personál, který nikdy dřív česká jídla neochutnal. Přesto se velmi podobají těm z českých restaurací.

Důvodem jsou přesné recepty, které Picha vypracoval, obsahující například i takové detaily, jako kolik soli a pepře do jídla přidat nebo jak pokrm servírovat na talíř. "Jsem hodně přísný na to, když někdo začne experimentovat a být kreativní. Musí to udělat přesně podle návodu," dodává.

Pivo pro Miloše Vystrčila

Česko zde reprezentují také obrazy bývalých prezidentů Tomáše G. Masaryka a Václava Havla a v podniku se koná promítání filmů Karla Zemana. Nápojové lístky nabízejí "české drinky": Becherovku s tonikem, červené víno s Coca-Colou nebo Silvestr. Picha vysvětluje, že poslední jmenovaný pil s kamarády na Nový rok v Praze, obsahuje prý Becherovku a mléko.

Picha v restauraci shromažďuje i velmi detailní recepty na české pokrmy.
Picha v restauraci shromažďuje i velmi detailní recepty na české pokrmy. | Foto: Jana Václavíková

Divadlo si nakonec své "publikum" našlo a dnes tvoří Tchajwanci až 90 procent zákazníků. Místní nejsou, na rozdíl od jiných asijských národů, velcí pijáci alkoholu, takže si většinou dají jen jeden drink.

Často sem ale chodí za jídlem. "Jídlo je pro ně zajímavé, všechno je tady o jídle," přibližuje Picha tchajwanskou kulturu. Nejoblíbenějším pokrmem je prý mezi domorodci česnečka a tatarák. "Rádi experimentují," dodává majitel. Češi si pak nejčastěji objednávají smažený sýr a pivo.

Další část zákazníků do Divadla nalákala politika, především zlepšující se vztahy s Českem. "Jedna paní nám poslala 500 tchajwanských dolarů s tím, že až sem přijde Miloš Vystrčil, chce ho pozvat na pivo," vypráví Picha o případu, kdy na ostrov přijel před dvěma lety předseda českého Senátu.

Česká restaurace Divadlo v hlavním tchajwanském městě Tchaj-peji.
Česká restaurace Divadlo v hlavním tchajwanském městě Tchaj-peji. | Foto: Jana Václavíková

Ten restauraci nakonec opravdu navštívil, stejně jako většina českých delegací v posledních letech. "Když přijela nějaká delegace, tak byla většinou v Divadle," potvrzuje Picha.

Restaurace je nakonec tak oblíbená, že Picha ji otevřel i po půl roce, kdy musela být zavřená kvůli pandemii koronaviru. "Kdybych se musel rozhodnout, klidně bych ji obětoval. Není to něco, o čem jsem celý život snil. Ale má velký ohlas a beru ji jako službu," uzavírá. 

Video: Předseda Senátu Miloš Vystrčil vystoupil v tchajwanském parlamentu (1. 9. 2020)

Předseda tchajwanského parlamentu Jou Si-kchun udělil předsedovi českého Senátu Miloši Vystrčilovi medaili za parlamentní diplomacii. | Video: Asociated Press
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

V hotelu v polské Vratislavi byl nalezen mrtvý Čech, jde zřejmě o hledaného vraha

V hotelu v polské Vratislavi byl v úterý odpoledne nalezen mrtvý muž z Česka a s největší pravděpodobností jde o podezřelého z vraždy ženy v hotelu v Praze. Na Twitteru to večer uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Další informace policie poskytne pravděpodobně během středy.

"S největší pravděpodobností se může jednat o hledaného dvaačtyřicetiletého muže. Spolupracujeme s polskými kolegy," napsal Rybanský. Policie po muži pátrala od soboty, v pondělí na Brněnsku našla vůz, ve kterém odjel z místa činu v Praze.

Muž podle policie ženu v pražském hotelu zastřelil. O pomoc v pátrání kriminalisté požádali veřejnost, lidé se ale muže neměli pokoušet zadržet, protože podle policie byl ozbrojený a nebezpečný. Policie předpokládala, že muž mohl vycestovat do zahraničí.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Třetí vlna francouzských protestů proti penzijní reformě přinesla pokles účasti

Ve Francii v úterý znovu stávkovali pracovníci hromadné dopravy, učitelé, či zaměstnanci energetických společností, kteří nesouhlasí s návrhem důchodové reformy z dílny vlády a prezidenta Emmanuela Macrona. Do ulic francouzských měst potřetí za poslední tři týdny vyšly statisíce nespokojených lidí, účast na manifestacích nicméně podle policie i organizátorů oproti druhé lednové vlně protestů klesla. Reforma, kterou nyní posuzují zákonodárci, předpokládá, že většina Francouzů bude do důchodu odcházet v 64 letech, tedy o dva roky později než dosud.

Stávka podle agentury Reuters omezila provoz na železnici, narušena byla školní výuka a zastavila se i distribuce ropných produktů. Odbory opět vyzvaly lidi, aby vyšli do ulic ve velkém počtu, a protestní pochody se konaly v desítkách měst včetně Nice, Marseille, Toulouse, Nantes a také v Paříži. V metropoli demonstranti, mnozí z nich mladí, pochodovali od Opery a nesli transparenty s hesly jako "Zachraňte svůj důchod" a "Zdaňte miliardáře, ne babičky".

Ministerstvo vnitra vpodvečer oznámilo, že napříč Francií policie zaznamenala 757 tisíc demonstrantů. První dvě stávky proti důchodové reformě 19. a 31. ledna vylákaly do ulic podle policie pokaždé něco přes milion lidí. Odborová centrála CGT dnes hlásila účast "téměř dvou milionů" lidí, i v jejím případě se ovšem jednalo o nižší součet oproti minulému týdnu, kdy hovořila o 2,8 milionech protestujících.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Kovosou souhlasí s plánem na urovnání vztahů se Srbskem

Kosovo v podstatě souhlasilo s unijním plánem na urovnání vztahů se Srbskem. V úterý to uvedl zmocněnec EU pro kosovsko-srbský dialog Miroslav Lajčák, který v uplynulých dnech jednal s nejvyššími politickými představiteli v Prištině a Bělehradu. V minulosti mělo Kosovo výhrady mimo jiné ke vzniku sdružení srbských obcí na severu země. Podle kosovského premiéra Albina Kurtiho si ale podepsání plánu vyžádá další jednání.

Lajčák na Twitteru uvedl, že jednal v Prištině s premiérem Kurtim a v Bělehradě se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. "Jsem rád, že nyní Kosovo v podstatě přijalo návrh Evropské unie," napsal. Obdobně se vyjádřil i kosovský premiér Kurti, podle kterého jeho země přijala "unijní návrh na normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem". "Některé otázky ohledně mezinárodních záruk, zavedení mechanismů či časové posloupnosti se budou řešit na příštích rozhovorech v Bruselu," uvedl Kurti.

Návrh plánu, který původně vypracovaly Německo a Francie, nebyl nikdy oficiálně zveřejněn. Priština měla největší výhrady ke vzniku sdružené obcí na severu země, kde dominuje srbské obyvatelstvo. To by podle kosovské vlády malou zemi rozdělilo podle etnické skladby, jak se děje například v Bosně a Hercegovině. V případě Srbska dohoda počítá s tím, že Bělehrad přestane blokovat vstup Kosova do mezinárodních organizací, například OSN. S uznáním samostatnosti Kosova ale návrh nepočítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy