Washington - Odmítnutí plánu, který měl podle administrativy George Bushe zachránit americkou i světovou ekonomiku před ještě hlubším propadem, vyvolalo nervozitu nejen na burzách po celém světě, ale také mezi americkými prezidentskými kandidáty.
Volby se blíží a ani jedna ze stran si nechce "vzít na triko", že by to mohla být v očích veřejnosti právě ona, která bude obviněna z dalších ekonomických potíží.
Jedná se však o kvadraturu kruhu: průzkumy dosud ukazovaly, že běžní Američané jsou v názorech na plán rozděleni, a tak se zákonodárci neohlíželi na dohodu, kterou mezi sebou uzavřeli šéfové demokratů a republikánů, a při hlasování se řídili pudem sebezáchovy.
Košile bližší než kabát
Ve Sněmovně reprezentantů se 228 kongresmanů vyjádřilo proti plánu a 205 pro něj, proti bylo 133 republikánů a 95 demokratů.
Pouze dvěma z 205 poslanců, kteří hlasovali pro plán, podle analýzy listu Washington Post hrozí, že se nedostanou opět do Sněmovny. Naopak je to reálné pro 228 kongresmanů, kteří se vyjádřili proti.
Že jde spíše o republikány než o demokraty, je při současné nepopularitě republikánské strany nabíledni.
Podívejme se na průzkumy před hlasováním: 22 procent Američanů bylo pro tento plán, 56 procent pro "nějaký jiný", 11 proti jakékoliv akci (Gallup/USA Today); 42 procent pro plán, 46 proti (NYT/CBS); 44 pro a 42 proti (Washington Post/ABC).
Podobná čísla vidíme i v průzkumech uskutečněných po hlasování.
Špatné McCainovy vyhlídky
Co je však dobré pro některé straníky, není příznivé pro jiné. Tím, kdo nyní tratí bezesporu nejvíce, je republikánský prezidentský kandidát John McCain, který prosazení plánu věnoval mnoho energie a který potřebuje, aby se propad trhů zastavil a špatný stav ekonomiky přestal dominovat americkým médiím.
Ještě nedávno měl McCain náskok pěti procent, při současném prohlubování krize vede o osm procent Obama. Byl to tak právě McCain, kdo po neúspěšném hlasování zaútočil nebývale tvrdě.
Ačkoliv hlasování potopili zejména republikáni, podle něj za to nemůže nikdo jiný než Obama.
Já ne, to on je politický...
"Očekává se, že naši vůdci nechají stranictví za dveřmi a přijdou ke stolu vyřešit naše problémy," citovala McCaina agentura Reuters. "Senátor Obama a jeho spojenci v Kongresu vlili do tohoto procesu nepotřebné stranictví."
Ještě tvrdší byl McCainův poradce Douglas Holtz-Eakin: "Barack Obama zklamal jako vůdce, odmítal telefonovat, útočil na Johna McCaina a dokonce odmítl říci, jestli finální návrh podporuje."
Ačkoliv oba kandidáti volají po ukončení stranických půtek a vyřešení problému, všechna jejich gesta jsou politicky pečlivě zvážena.
Zatímco McCain obviňuje Obamu z toho, že nedělá dost a stojí příliš stranou, demokratický kandidát naznačuje, že se republikán nechová prezidentsky a má příliš horkou hlavu.
"Jde o čas národní krize a dnešní nečinnost Kongresu, stejně jako zuřivé a hyperstranické prohlášení vydané McCainovou kampaní, jsou přesně to, co americký lid na Washingtonu znechucuje," prohlásil Obamův mluvčí Bill Burton.