Zimní teror začal. Rusové se mstí na citlivém místě a Putin vyhrožuje, že bude hůř

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
28. 11. 2024 16:11
Ukrajinští odborníci varovali, že tato zima bude o hodně těžší než loňská. Čtvrteční masivní útok ruských raket, který cílil na energetickou infrastrukturu, jejich předpovědi potvrzuje. Analytik Tomáš Řepa upozorňuje, že Rusové chtějí bombardováním ještě více zkomplikovat běžný život obyvatel a vyvíjet na Kyjev nátlak, aby případně zvážil územní ústupky.

Ukrajinci se ve čtvrtek ráno probudili do mohutného ruského útoku raket a dronů. Úřady na celém území vyhlásily vzdušný poplach, který později postupně odvolaly. Terčem byla především energetická infrastruktura. Jen ve třech západních regionech - Lvovské, Volyňské a Rovenské oblasti - se ocitl bez elektřiny více než milion odběratelů. 

Reportér Aktuálně.cz Martin Novák, který je momentálně na Ukrajině, byl v době útoku v Charkově na severovýchodě země. "Úřady hlásí výpadky od západu na východ země. V Charkově jsou lidé celkem zvyklí na to, že elektřina moc nefunguje, s teplem je to o něco lepší a v podstatě všude se rozváží generátory," popsal.

Lidé v Charkově podle něj už do krytu moc nechodí, obzvlášť v noci ne, protože by v nich museli být skoro pořád. "Když tam jdou, pak většinou při hlášení, že letí nějaká balistická raketa z Krymu," dodal. 

Analytik Tomáš Řepa z Univerzity obrany je přesvědčený, že letos budou údery na energetickou infrastrukturu masivnější. Rusové podle něj reagují na další dodávky západních zbraní Ukrajině a chtějí ještě více narušit fungování již tak ochromené soustavy. 

"Údery, které ve velké míře směřují na nevojenské cíle, mají za cíl jednak dál šířit teror a zároveň ještě více zkomplikovat situaci celé společnosti. Všichni lidé na místě pocítí problémy s tím spjaté - výpadky elektřiny, výpadky signálů a tak dále. Zkrátka je narušený běžný život, nepohodlí stoupá, únava také," popsal pro Aktuálně.cz. 

Ruský vládce Vladimir Putin ve čtvrtečním prohlášení řekl, že Rusové v noci zasáhli Ukrajinu devadesáti raketami a sto drony. Jde podle něj o reakci na útoky ukrajinské armády proti cílům v hloubi Ruska z minulého týdne, ke kterým použila americké rakety ATACMS a britské střely Storm Shadow. Washington a Londýn v listopadu svolily, že Ukrajinci mohou tyto západní zbraně dlouhého doletu používat i k úderům v Rusku. Putin také vyhrožoval útokem balistické rakety Orešnik na rozhodovací centra v Kyjevě. 

Ukrajinské letectvo tvrdí, že Rusko vypustilo na Ukrajinu 97 útočných dronů Šáhed, které Moskvě dodává Írán, 88 střel s plochou dráhou letu a tři rakety z protivzdušného systému S-300. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského Moskva použila k úderům na energetiku také kazetovou munici. "Je to opovrženíhodné vyhrocení ruské teroristické taktiky," prohlásil. 

Výbuchy otřásly mimo jiné Kyjevem, Charkovem či Oděsou. Starosta ukrajinské metropole Vitalij Kličko v rozhovoru pro Aktuálně.cz, který deník publikuje v následujících dnech, popsal, že ruská armáda zejména v listopadu a prosinci cílí na klíčovou infrastrukturu - elektrárny, zásobování vodou a rozvodné sítě - v naději zlomit ducha Ukrajinců a vyvolat zoufalství. Podle Klička ale nepřítel podceňuje ukrajinskou odolnost.

Ukrajinská energetická expertka a bývalá poslankyně Viktorie Vojcická už v říjnu v rozhovoru varovala, že Rusko přehodnocuje taktiku, aby byly jeho útoky na infrastrukturu ničivější. "Jsme v naprosto hrozivé situaci. Mnohem horší než loni. Ukrajinu brzy čeká energetická katastrofa a my s tím můžeme jen sotva něco dělat," řekla. 

List Politico na začátku listopadu citoval odborníka na energetiku z ukrajinského Národního institutu pro strategická studia Gennadije Rjabceva, podle kterého Rusové jen na konci srpna vypálili přes 200 raket a bezpilotních letounů na elektrárny, čímž se jim podařilo snížit ukrajinskou výrobní kapacitu elektřiny o více než devět gigawattů. Během poslední zimy na Ukrajině dosáhla maximální poptávka 18 gigawattů.

Před invazí přitom činila výrobní kapacita asi 37 gigawattů, letos v létě to bylo už jen 12,1 gigawattu. Rjabcev se domnívá, že nejrealističtější scénář, kterému země letos v zimě čelí, zahrnuje omezení dodávek elektřiny do průmyslu a domácností na osm až 14 hodin denně. 

Podle některých odborníků by blackouty mohly trvat až dvacet hodin denně. Teploty na Ukrajině padají v těchto týdnech dolů a země už zažila i první sněžení, ale krutá zima zatím neudeřila. 

Analytik Tomáš Řepa v masivnějších úderech vidí i taktiku, jak zahnat Kyjev do kouta, aby byl případně svolnější k možným územním ústupkům nebo jinému dočasnému řešení války na Ukrajině, kterou Kreml rozpoutal předloni v únoru. 

Video: Válka je extrémně ekonomicky náročná, pomoc Západu nemusí stačit, říká analytik (26. 11. 2024)

Spotlight moment: Válka je extrémně ekonomicky náročná, pomoc Západu nemusí stačit, říká bezpečnostní analytik Jan Ludvík | Video: Tým Spotlight
 

Právě se děje

Další zprávy