Paralýza Sněmovny reprezentantů pokračuje. Volba předsedy ještě víc štěpí republikány

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
Aktualizováno 20. 10. 2023 20:43
Americký Kongres je už více než dva týdny paralyzovaný. Radikální křídlo republikánů odvolalo vlastního předsedu Sněmovny reprezentantů Kevina McCarthyho po necelých deseti měsících v úřadu. Od té doby za něj ale marně hledají náhradu, protože se republikáni nejsou schopni shodnout. Jima Jordana, který měl největší šance, sněmovna nezvolila ani napotřetí. V kandidatuře nebude pokračovat.
Sněmovna reprezentantů USA během hlasování o novém předsedovi, největším favoritem byl Jim Jordan (dole uprostřed).
Sněmovna reprezentantů USA během hlasování o novém předsedovi, největším favoritem byl Jim Jordan (dole uprostřed). | Foto: Reuters

"Každý republikán, který hlasuje pro Jima Jordana jako předsedu Sněmovny reprezentantů, by se měl zodpovídat za jeho snahy o zvrácení voleb v roce 2020, za jeho roli ve spiknutí falešných volitelů z 6. ledna a za jeho pokračující útoky na naši demokracii," řekl pro list New York Times Kyle Herrig, výkonný ředitel levicové aktivistické skupiny Congressional Integrity Project, která proti těmto republikánům zahájila online kampaň.

Spojené státy za rok čekají spolu s výběrem nového prezidenta také volby do Sněmovny reprezentantů a demokraté se ze současného republikánského chaosu snaží vytěžit maximum. Republikány proto i díky relativně velké podpoře, kterou Jordan měl, vykreslují nerozhodným voličům jako radikální stranu, která neuznává výsledky voleb.

Jordan se ale v pátek ani napotřetí předsedou nestal. Podpořilo ho 194 republikánů, 25 hlasovalo proti němu. Ke zvolení potřeboval alespoň 217 hlasů. Demokratického nominanta Hakeema Jeffriese podpořilo 210 jeho straníků, což je pro stranu, která má v dolní komoře menšinu, velký úspěch. Jordan následně z kandidatury odstoupil, podle amerických médií o tom republikáni rozhodli v interním hlasování.

Zasedání nyní řídí provizorní předseda. Sněmovna je ale bez nového předsedy paralyzovaná a neschopná odhlasovat nebo i jen projednat jakoukoliv legislativu. Někteří zákonodárci by si například přáli schválit balíček pomoci pro Izrael po útoku Hamásu, to ale bez zvoleného předsedy není možné, připomíná list The Guardian.

Ubližuje to straně

"Máme šanci ukončit tento chaos a nejistotu," prohlásil kongresman Tom Cole za Oklahomu, který Jordana na pozici nominoval. Někteří republikáni se obávali, že pokud podpoří Jordana, poškodí je to víc než současný chaos ve sněmovně.

"Ubližuje to zemi, ubližuje to Kongresu, ubližuje to naší straně," dodal Don Bacon z Nebrasky. Jde o jednoho z osmnácti republikánů, kteří zastupují obvody, v nichž v roce 2020 zvítězil prezident Joe Biden. Právě jejich pozice tak může být snadno ohrožena a voliči v příštích volbách mohou dát svůj hlas znovu demokratům.

Bacon dodal, že jeho krajně pravicoví kolegové, kteří se na začátku měsíce postarali o sesazení předsedy McCarthyho a vyvolali neřešitelný boj o to, kdo ho nahradí, chtějí mít ve sněmovně menšinu. "Myslím, že by tomu dali přednost. Aby mohli prostě hlasovat proti a pořád jen křičet a řvát."

Podle Bacona tito republikáni vládnout nechtějí a neumí. Takové obavy panovaly už v lednu, když se hlasovalo o předsednictví McCarthyho. Nakonec byl zvolen až na patnáctý pokus po velkých ústupcích krajně pravicovým zákonodárcům. Už tehdy se o místo ucházel i Jordan, nakonec ale podpořil McCarthyho.

Radikální politik

Republikáni se ovšem obávají, že ať už bude nakonec zvolen kdokoliv, nálepka radikálů jim do voleb zůstane. "Jim Jordan je kluk z plakátu pro extremismus kolem Donalda Trumpa," prohlásil v úterý večer ve sněmovně demokrat Jeffries.

Jordan, který zastupuje Ohio, je jedním ze zakladatelů a také místopředsedou nejpravicovější frakce strany zvané Freedom Caucus. V Kongresu působí už 14 let, za tu dobu ale nepředložil jediný návrh zákona.

Je pro absolutní zákaz potratů a v roce 2020 podporoval tvrzení bývalé hlavy USA Donalda Trumpa, že prezidentské volby byly zfalšované. Trumpa tehdy porazil Joe Biden. O útoku na Kapitol z ledna předloňského roku tvrdil, že se jednalo o pouhou exkurzi do Kongresu.

Podle průzkumu agentury YouGov Blue sbírající data pro demokraty uvedlo 63 procent respondentů, že umírnění republikáni by měli spolupracovat s demokraty na vytvoření dvoustranné vládní koalice. O tom, že by s ostatními republikány měli kooperovat pouze při volbě nového předsedy, je přesvědčeno 37 procent dotazovaných.

Situaci by navíc republikánům mohl zkomplikovat i Donald Trump, který se podle průzkumů nejspíš stane prezidentským kandidátem strany. Exprezident je vnímán jako hlavní figura radikálního křídla strany a je možné, že by někteří umírnění republikáni, kterým se do Kongresu podařilo probojovat i v demokratických státech, už nedokázali své voliče přesvědčit.

Někteří republikáni ale doufají, že do voleb, které proběhnou příští rok v listopadu, je ještě daleko a u hlasovacích uren si na opakovaný chaos kolem volby předsedy už nikdo nevzpomene. Spoléhají také na to, že je jejich voliči budou umět oddělit od zbytku strany.

"Budu posuzován podle práce, kterou dělám, a kdokoliv bude kandidovat proti mně, bude posuzován na základě svých zkušeností," řekl umírněný republikán Marc Molinaro z New Yorku, který hlasoval pro Jordana a zastupuje obvod, v němž v roce 2020 zvítězil Biden. "Opravdu věřím, že pokud budeme k lidem, které zastupujeme, upřímní, budou nás hodnotit na základě toho."

Video: "Jste v pořádku?" Přední republikán Mitch McConnell, starý jako prezident USA, náhle ztuhnul a ztratil řeč (27. 7. 2023)

„Jste v pořádku?“ Přední republikán Mitch McConnell, starý jako prezident USA, náhle ztuhnul a ztratil řeč | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy