Reportáž z města, které už není. Sežehl je oheň

Naďa Straková
16. 2. 2009 22:55
Obyvatelé zničeného městečka Marysville se nemají kam vrátit
Spálená země ve městě Kinglake, 55 km severovýchodně od Melbourne. Oheň se podle svědků šířil neuvěřitelnou rychlostí.
Spálená země ve městě Kinglake, 55 km severovýchodně od Melbourne. Oheň se podle svědků šířil neuvěřitelnou rychlostí. | Foto: Reuters

Marysville - Obyvatelé městečka Marysville měli konečně šanci uvidět na vlastní oči, co zbylo z jejich domovů, přes které se minulý týden přehnal ničivý požár.

Do ohněm zdevastovaného městečka ve státě Victoria na jihovýchodě Austrálie je na asi hodinovou prohlídku vyvezlo několik autobusů, z kterých na příkaz policie nesměl nikdo vystupovat a místo neštěstí ani fotit či filmovat.

Podle australské rozhlasové stanice ABC bude trvat asi 14 dní, než se do městečka přeživší obyvatelé budou moci vrátit.

Slzy a zoufalství

Pro všechny zúčastněné to byl krušný zážitek. Plakali. Ani Ashraf Doos, otec dvou dětí, který si v Marysville sám postavil cukrárnu, nebyl ušetřen šoku.

"Marysville už neexistuje. Všechno lehlo popelem a naše životy jsou pryč," řekl přítomným novinářům.

"Prší tu oheň," popsal situaci v malé venkovském městě Kinglake jeden z místních obyvatel.
"Prší tu oheň," popsal situaci v malé venkovském městě Kinglake jeden z místních obyvatel. | Foto: Reuters

"Nikdy jsem nic takového neviděl, ani ve filmu ne. Tam, kde stála naše cukrárna, je jen hrstka štěrku a cedule," popsal místo, kde si dříve vydělával na živobytí.

Nikdo z rezidentů za skly autobusu neumí říct, co bude s jejich životy dál. Městečko by rádi postavili znovu, ale nevědí jak.

"Jak uklidit tohle všechno? Všude jsou jen cihly a štěrk. To, co jste viděli v televizi, je jen 10 procent. Kéž by celý svět mohl vidět, jak to tu vypadá," pokračoval zoufalý cukrář.

Nevidomé obyvatelce Marysville Patricii Beggsové musel místo zkázy popsat její manžel.

"Marysville žije už jen v našich vzpomínkách. Je těžké přijmout, že už není," řekla stanici ABC se slzami v očích.

Navzdory všem

Bruce Thompson se se svým synem na rozdíl od ostatních rozhodl v Marysville zůstat a svůj dům před ničivým živlem ochránit. To se mu také jako zázrakem podařilo.

Jako po apokalypse vypadá krajina v australském státě Victoria
Jako po apokalypse vypadá krajina v australském státě Victoria | Foto: Reuters

Rozhlasové stanici ABC popsal, jak se synem dům před ohněm bránili:

"Trochu nám hořela střecha a my jsem neměli přístup k hadici, tak jsme použili stříkací nádobky od Windexu (čistič na okna - pozn. redakce)," řekl stanici ABC Thompson. "Když nám pak chytla garáž, už jsme neměli ani kapku vody. Tak jsme použili limonádu. Musíte být invenční za všech okolností."

Svou ženu, kterou včas evakuoval, neviděl několik týdnů, ale netroufá si z místa odjet z obavy, že by ho policejní hlídky nepustily zpět.

"Když vám shoří dům, shoří vám celý život - rodinné fotografie, šperky, vlastnoručně vybudovaný domov, proto jsem zůstal," popsal apokalyptickou zkázu ohněm stanici ABC Bruce Thompson.

"Nevím, co teď bude. Já se asi budu moci vrátit do práce, ale pro mou ženu se všechno změní. Obchod, do kterého každý den chodila, je pryč. Dům její kamarádky taky. Ta se stejně nejspíš i s rodinou odstěhuje jinam. Měli jsme tu tolik známých a teď jsou všichni pryč."

Foto: Reuters

Jediný, kdo do opuštěného městečka pravidelně dojíždí, jsou záchranáři, aby posbírali ohořelá těla a předali je k identifikaci.

Bruci Thompsonovi dovezli zásoby vody a potravin a benzín do auta. Jídlo si se synem vaří na generátoru a momentálně se snaží zakrýt všechna okna, aby do nich vítr nefoukal suť a popel z okolního spáleniště.

Hledá se žhář

Policie mezitím potvrdila, že i oheň v městečku Marysville byl založen žhářem. Nyní se stále snaží najít svědky, kteří by mohli podat jakoukoli informaci o člověku, jenž se vyskytoval v místě bývalého mlýna Murrindindi. Tam byl totiž oheň založen.

Experti tvrdí, že minimálně polovina požárů v Austrálii bývá založena úmyslně. Důvody žhářství jsou podle analytika britské stanice BBC různé - od zločinců, kteří chtějí zakrýt stopy, až po lidi, kteří se mstí či jsou psychicky narušení.

Podle soudního psychiatra Adama Bretta ze západní části Austrálie jen málokterý žhář zapaluje věci "jen tak pro legraci".

V minulosti se však objevily případy, kdy oheň založili sami hasiči, aby následně mohli ukázat, že si s ohněm dokáží poradit, či lidé, kteří se hasiči chtěli stát.

Koncem minulého týdne australská policie dopadla devětatřicetiletého muže, který je podezřelý ze žhářství. Podle policie zapálil vegetaci poblíž městečka Churchill na jihovýchodě země. Má tak na svědomí minimálně životy jednadvaceti lidí. U soudu se objeví 26. května.

 

Právě se děje

Další zprávy