Kdo nastoupí, přežije. Reportáž z vlaku, který vozí uprchlíky přes Chorvatsko

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
21. 9. 2015 10:35
Chorvatská policie měla plán: dostat do vlaku, který odváží běžence z Tovarniku na chorvatsko-srbské hranici, přednostně ženy a děti. Nevyšel - do vagónu přistaveného u nástupiště se dostali hlavně ti silnější. Policisté to ale nevzdávají. Jeden z nich náhle vystoupí z řady, bere do náruče malého chlapce a říká zbytku rodiny, aby ho následovala. U vagonu přikáže, aby uvnitř udělali místo. Rodinu vmáčkne dovnitř a zavře dveře. Reportáž zvláštního zpravodaje Aktuálně.cz z Chorvatska.
Vlak přistavený pro běžence v chorvatském Tovarniku
Vlak přistavený pro běžence v chorvatském Tovarniku | Foto: Reuters

Tovarnik, chorvatsko-srbská hranice (Od našeho zpravodaje) -  U nástupiště nádraží v Tovarniku na chorvatsko-srbských hranicích stojí vlak. Už na první pohled je zřejmé, že nejde o běžný spoj. Dere se do něj dav běženců, někteří dokonce lezou oknem.

Jen od středy jich do Chorvatska dorazilo přes 20 tisíc. Země si s nimi nedokáže poradit, a tak je přes své území převáží.

Jeden z chorvatských policistů právě usadil v kupé malého chlapce, kterého jeho rodina při zmatcích zapomněla ve městě a on teď musí odcestovat sám. "Chorvatští policisté se opravdu snaží," říká Sarra, česká dobrovolnice původem z Alžírska.

Ze všech stran se ozývá křik, všichni chtějí do vlaku. "Nechceme další Maďarsko," hlásá anglicky cedule vyrobená z kartonu, kterou drží jeden z mladíků.

Stejně jako stovky dalších, i on doufá, že ho přistavený vlak odveze do Záhřebu, kde uprchlíci následně nastupují do autobusů směr slovinská hranice.

Mezi Slovinskem a vysněným Německem pak už zbývá překonat jen Rakousko...

Plán nevyšel

Policie se zpočátku snaží pouštět lidi do soupravy systematicky. To, co na začátku vypadá jako dobře organizovaný postup, ale rychle bere za své.

Policejní plán, aby přednostně nastoupily ženy a děti, kterých je mezi běženci méně než mužů, nevyšel. Do soupravy se dostávají hlavně ti, kteří se dokážou skrze dav prodrat až ke dveřím.

Ostatní začínají propadat panice. A to i přes to, že jim policisté stále opakují: "Přijede další vlak."

Chorvatská policie se vůbec chová velmi slušně. Podle dobrovolníků, kteří byli minulý týden na maďarsko-srbské hranici, kde proti běžencům zasahovali těžkooděnci, se přístup Chorvatů a Maďarů diametrálně liší.

"Tohle je úplně něco jiného, než jsem viděla v Röszke," tvrdí dobrovolnice Monika. "Maďarská policie by je už mlátila obušky."

Foto: Reuters

Rvačka v kupé

Ani ten, kdo je uvnitř vlaku, ale nemá vyhráno. 

V jednom z kupé plném mužů se do sebe "pouští" Syřané a Afghánci. Ostrá slova provázejí i fyzické útoky.

Afghánci obsadili sedadla, Syřané ale tvrdí, že na místa k sezení mají právo oni. Nejde o spor ojedinělý: lidé ze Sýrie ostatním běžencům často vyčítají, že se s nimi "vezou", byť jejich země žádná válka nesužuje.

Nakonec musí zasahovat policie, která po pár minutách konflikt zdárně utne.

Vlak už je téměř plný. Policisté vytváří jakýsi obraný štít, aby se k němu už nikdo z uprchlíků nepřibližoval. 

Mezi soupravou a policisty se mohou pohybovat už jen novináři a dobrovolníci, kteří lidem podávají do oken vodu a věci, co běžencům upadly a zůstaly ležet v kolejišti.

Foto: Reuters

Co umí "dav plný strachu"

Na druhé straně nástupiště najednou jeden z policistů vystupuje z řady, bere do náruče malého chlapce a říká zbytku rodiny, aby ho následovala. U vagonu přikáže, aby uvnitř udělali ještě místo.

Celé rodině pomůže do vlaku, pak zavírá dveře. Vlak se chystá k odjezdu.

Ostatní zůstávají na nádraží, budou čekat na další spoj. Skupina Syřanů bere do rukou igelitové pytle a začíná uklízet.

Máte rádi Aktuálně.cz?

Křišťálová lupa - hlasování pro A.cz

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

Ahmed měl možnost odjet už předchozí den. Ale odmítl. Když prý viděl, co umí udělat "dav plný strachu", ani se nechtěl pokoušet nastoupit.

"Nejsme zvířata, abychom se tady takhle rvali," říká a ukazuje na malou dívku, neteř, která sedí s batohem na zádech na schodech vlakového nádraží.

"Nevím, proč nás nepustí, já klidně za autobus zaplatím. Jdeme jako první, nechali jsme doma rodiny a všechno. Pokud to půjde, pošleme pro ně," vysvětluje. "Chceme jenom žít, studovat a pracovat v zemi, kde nám nebude hrozit smrt na každém kroku."

Stejně mluví i další. "Vím, že nás Evropa nemůže všechny pojmout a je možné, že mě vyhostí, ale nebojím se toho. Vrátí mě zpátky do mé země. Chci teď jen být chvíli někde, kde mi nebude hrozit smrt," říká student biologického inženýrství ze Sýrie.

Osamělý hoch na nádraží v Tovarniku
Osamělý hoch na nádraží v Tovarniku | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 7 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy