Lidé bez peněz, firmy v "šílené situaci". Shutdown prorůstá USA a zpomaluje ekonomiku

Daniel Anýž Daniel Anýž
21. 1. 2019 14:18
Donald Trump vstoupil v pondělí do třetího roku svého prezidentství v situaci, kdy už pátý týden nepracuje třetina amerických ministerstev a vládních úřadů. Demokraté o víkendu odmítli prezidentův návrh na odblokování peněz pro federální vládu. Nejdelší "shutdown" americké historie ale začíná mít širší dopady i na celou americkou ekonomiku.
Americký prezident Donald Trump
Americký prezident Donald Trump | Foto: Reuters

Zcela bezprostředně a nejcitelněji je tzv. shutdownem postiženo 800 000 státních zaměstnanců. Ti buď stále chodí do práce, ale bez nároku na mzdu, anebo jsou už přes měsíc doma na neplaceném volnu.

Americká média jsou teď plná obdobných příběhů, jako zažívá například T. Miller, který je členem Dopravní bezpečnostní služby (TSA) na letišti ve Washingtonu, D.C. "Jsem bez peněz, rozpadá se mi život," uvedl muž pro rozhlasovou stanici NPR.

Nechtěl říct ani své celé jméno, neboť zaměstnanci TSA, kteří na letištích u bezpečnostních rámů zabezpečují kontroly pasažérů, se nesmějí oficiálně bavit s médii.

Právě TSA zároveň patří k těm federálním agenturám, kterým působí shutdown největší potíže. Stále více zaměstnanců, kteří nedostávají plat, přestává pod záminkou onemocnění chodit do práce. Na řadě amerických letišť se to promítá do dlouhých front před kontrolami.

Například mezinárodní letiště v Baltimoru se o víkendu zařadilo k několika předchozím, která už z důvodu nedostatku zaměstnanců musela zavřít řadu odbavovacích kontrol. A minulý týden v Miami dokonce uzavřeli celý terminál.

Podniky bez zakázek

Kromě přímých vládních zaměstnanců ovšem shutdown dopadá i na takzvané "kontraktory". Tedy na firmy a lidi, kteří pro vládu pracují externě, jako smluvní síly.

Celkově v tomto sektoru pracuje přes 4,1 milionu lidí a letos by měla dát americká vláda kontraktorům zakázky celkem za 544 miliard dolarů (přes 12 bilionů korun). Shutdown sice postihuje jen menší výsek všech zakázek, podle odhadů deníku Wall Street Journal je to okolo 11 procent (tedy 61 miliard dolarů), ale firmy a lidé, kterých se to týká, už také mají vážné problémy.

"Ocitli jsme se v šílené situaci," říká Mark Patton, ředitel firmy HSG LLC, která pracuje například pro federální ministerstvo vnitra nebo pro vesmírnou agenturu NASA.

Na začátku shutdownu si prý Patton nedělal velké starosti. Před uplynulým víkendem, kdy odstávka federální vlády už trvala čtyři týdny, se ale situace jeho firmy přiblížila krizi.

Už není nejen na platy pro celkem 160 zaměstnanců, ale ani na poplatky za zdravotní zabezpečení, které firma za své lidi odvádí. "Jsme bez peněz. A nevím, zda budu moct zaměstnance dále držet," uvedl ředitel Patton pro list Wall Street Journal, že pokud se situace do konce ledna nevyřeší, bude propouštět.

Trump versus Pelosiová, nikdo nechce ustoupit

"Současný shutdown - už nejdelší v americké historii - způsobuje vážné a v některých případech trvalé škody rodinám, podnikatelům i celé ekonomice," stojí v dopise, který americké firmy a podnikatelé minulý pátek adresovali politikům a jejž veřejně umístili na web Americké obchodní komory.

"Jménem americké byznysové komunity vyzýváme Kongres a administrativu, aby okamžitě podnikly kroky k obnovení úplného fungování federální vlády," stojí v dopise.

O uplynulém víkendu ale nic nenasvědčovalo tomu, že by se Trump a opoziční demokraté blížili ke kompromisu. Prezident trvá na tom, že musí dostat 5,7 miliardy dolarů na výstavbu fyzické bariéry na hranici s Mexikem.

Výměnou za to v sobotu nabídl tříletou legislativní ochranu pro mladé lidi, kteří do USA přišli ilegálně jako malé děti s rodiči a kteří z hlediska zákona stále žijí v USA bez patřičných dokumentů.

Demokraté to ale ústy své předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové odmítli a Trump s Pelosiovou si následně vyměnili několik rozhádaných vzkazů na Twitteru.

Ekonomové a analytici už ale mezitím začínají opravovat své původní předpovědi, že obecně by shutdown neměl mít citelnější dopady na celou americkou ekonomiku. Tyto odhady vycházely z předchozích zkušeností, jenže současná situace nutí analytiky vše přehodnotit.

Podle poslední oficiální informace Rady ekonomických poradců Bílého domu, zveřejněné minulý čtvrtek, shutdown každý týden ukrajuje 0,13 procentního bodu ze čtvrtletního růstu hrubého domácího produktu (HDP).

Zpomalená americká ekonomika

Což by byla zanedbatelná hodnota, kdyby však shutdown netrval tak dlouho. Kumulace ztrát dosáhne tento týden 0,5 procentního bodu. Ekonomové předpovídají, že se to projeví i ve zpomalení růstu za 1. čtvrtletí roku 2019.

Loni rostla americká ekonomika o 3,1 procenta. Růst za 1. čtvrtletí 2019 by ale měl například podle analytické společnosti Macroeconomic Advisers, citované v deníku Wall Street Journal, činit jen 1,4 procenta.

"Lze očekávat, že růst za rok 2019 bude pomalejší než v roce 2018, otázka je o kolik," uvedl Jim O'Sullivan, vedoucí ekonom firmy High Frequency Economics pro Wall Street Journal. A podle analýzy německé Deutsche Bank by se růst americké ekonomiky mohl kvůli shutdownu dokonce zcela zastavit.

Agentura S&P k tomu pak ještě uvedla, že cena za shutdown, vyčíslena v reálné hodnotě ekonomické ztráty, tento týden dosáhne částky 6 miliard dolarů (v přepočtu 134 miliard korun). To je už více, než Trump požaduje na svoji "zeď" na hranici s Mexikem.

Shutdown má mezitím negativní dopad  i na důvěru Američanů v obecnou ekonomickou sílu jejich země. Takzvaný Index zákaznické důvěry, který vyjadřuje, jak Američané hodnotí stav ekonomiky do příštích měsíců, klesl minulý týden na nejnižší hodnotu za celé Trumpovo prezidentství. Hluboko pod původní předpovědi.

Obdobný pocit pak ukázalo také šetření pro americký deník New York Times. Třetina dotázaných uvedla, že americká ekonomika je v horším stavu než před rokem. Což je citelný nárůst pesimismu ve srovnání s lednem 2018, kdy se takto negativně k meziročnímu srovnání vyslovila je čtvrtina lidí.

V aktuálním průzkumu se pak vyrovnal počet těch, kdo se obává, že Amerika bude mít v příštích pěti letech vážné ekonomické potíže, s těmi, kdo stále věří v dobré ekonomické časy. Ještě loni v listopadu, tedy před začátkem shutdownu, přitom "optimisté" o více než 10 procent převyšovali "pesimisty".

Video: Internet baví Trumpův starý projev. Radí, jak překonat zeď 

Internet baví Trumpův starý projev: Radí, jak překonat zeď | Video: Wagner College
 

Právě se děje

Další zprávy