Při sčítání na začátku roku americká vláda zaznamenala více než 770 tisíc. bezdomovců, což znamená, že na každých 10 tisíc obyvatel jich připadalo 23. Statistika už loni meziročně vzrostla o 12 procent a letos stoupla dokonce o 18 procent, což je podle deníku The New York Times nejvyšší nárůst v evidenci federální vlády. Agentura AP podotýká, že skutečný počet lidí bez trvalé adresy je pravděpodobně ještě vyšší.
Americké ministerstvo bytové výstavby podobně jako před rokem nárůst připisuje rostoucím nájmům a ukončení programů sociální podpory zavedených v souvislosti s pandemií covidu-19. USA podobně jako evropské země zažily v posledních letech výrazný růst životních nákladů, přičemž jedním z nejpalčivějších problémů je vzestup ceny bydlení. Nedostatek cenově dostupných bytů a domů byl také jedním z témat nedávné předvolební kampaně, v níž nakonec znovuzvolený exprezident Donald Trump sliboval mimo jiné usnadnit výstavbu nemovitostí.
Roli v rozmachu bezdomovectví sehrávají také živelní pohromy, uvádí AP. Vládní činitelé nicméně podle NYT při prezentaci nových čísel zdůrazňovali souvislost se zvýšenou imigrací do USA. Statisíce migrantů v posledních letech dorazily do velkých amerických měst, kde pro ně nestačily kapacity ubytoven.
S tímto aspektem souvisí téměř 40procentní nárůst v počtu rodin žijících na ulici. Bezdomovectví letos během jediné noci v USA zažilo téměř 150 tisíc dětí. Vládní činitelé nicméně argumentovali, že nápor spojený s imigrací od lednového sčítání polevil a že situace se od začátku roku zlepšila.
"Tato data jsou téměř rok stará a již nereflektují situaci, kterou vidíme," řekla úřadující ministryně bytové výstavby Adrianne Todmanová.
Zatímco přibývá lidí bez trvalého bydliště, roste také tlak na samosprávy, aby se situací něco dělaly. Zlom v tomto směru přinesl červnový verdikt amerického nejvyššího soudu, který rozhodl, že úřady mohou lidem zakazovat spaní na veřejnosti i v případech, kdy pro ně není zajištěné místo v ubytovnách. Jen o několik let dříve se nejvyšší soud věcí odmítl zabývat poté, co federální odvolací soud dospěl k závěru, že kriminalizace bezdomovectví za takových okolností představuje protiústavní formu trestu.
Veřejnoprávní rozhlasová společnost NPR tento týden informovala, že od zásahu nejvyššího soudu více než stovka amerických měst a obcí zakázala lidem spát na veřejnosti, i když pro bezdomovce není žádné útočiště. Postupují takto samosprávy napříč USA, ať už je vedou politici Demokratické strany nebo republikáni. Podle NPR to odráží silnou frustraci z počtu lidí na ulici a z problémů s drogami, aktivisté hájící práva bezdomovců však namítají, že pokuty a vězení situaci jen zhorší.