Rekonstrukce: Při katarském infernu selhala technika

Martin Novák Martin Novák
30. 5. 2012 5:00
Požár v nákupním centru zabil 19 lidí, z toho 13 dětí
Foto: Reuters

Dauhá - Katarští vyšetřovatelé tápou v pátrání po příčinách tragédie, která se odehrála v pondělí v obřím nákupním centru Villagio.

V dětském koutku vypukl požár a připravil o život devatenáct lidí, z toho třináct dětí. Všechny oběti jsou cizinci.

Jsou mezi nimi trojčata z Nového Zélandu, tři španělští sourozenci, tříletá francouzská holčička a dále občané Filipín, Japonska, Jordánska, Egypta, Jihoafrické republiky a afrického Beninu.

Zemřeli také dva příslušníci hasičského sboru, kteří se při záchraně dětí udusili kouřem. Podle katarského deníku Gulf Times šlo o sedmadvacetiletého Palestince a o pět let mladšího Maročana.

Není stále jasné, co bylo příčinou požáru. Svědci se rozcházejí v názorech, zda na oheň upozornil alarm.

Američanka, která se nacházela v nákupním středisku, uvedla pro televizi CNN, že slyšela slabou ránu a pak viděla kouř, který stále houstl. Žádný alarm podle ní nebyl spuštěn a lidé začali vybíhat z budovy až ve chvíli, kdy už byl kouř velmi silný.

Podle jiného svědka, kterého cituje deník Gulf Times, alarmy fungovaly, ale jen v některých obchodech kolem dětského koutku. Zařízení, které má vypouštět do prostor ohrožených ohněm vodu, každopádně nefungovalo.

Hasiči sice přijeli brzy - údajně jen dvě minuty poté, co dostali hlášení o požáru -, ale nemohli se už k dětem dostat kvůli hustému kouři a vysoké teplotě při vchodu do místnosti.

Nakonec se prosekali stropem, ale už bylo pozdě.

Hasiči neměli k dispozici plán budovy, což také zapříčinilo opožděný zásah. Dva manažery nákupního centra policie zatkla.

"Snažili jsme se udělat vše, co bylo v našich silách. Bohužel děti byly uvězněné uvnitř," řekl na tiskové konferenci ministr vnitra princ Abdallá bin Násir Sání.

Foto: Reuters

Katar má přes 1,5 milionu obyvatel, ale rodilí Katařané z nich tvoří ani ne třetinu. Do země, bohaté na ropu a zemní plyn, míří za prací přistěhovalci ze všech koutů světa.

Arabové z okolních zemí, Evropané, Američané a na hůře placené manuální práce Filipínci, Indové či Pákistánci.

V metropoli Dauhá začala vznikat obrovská nákupní střediska a zábavní parky po vzoru Dubaje. Hlavně v létě poskytují tato místa úlevu při extrémně vysokých teplotách, které na pobřeží Perského zálivu panují.

Nákupní centrum Villagio, kde k požáru došlo, zahájilo provoz před šesti lety. Kromě četných obchodů a restaurací je tam také kino, bruslařská hala nebo zábavní park, kde lidé mohou jezdit ve vodě na gondole jako v Benátkách.

Životní úroveň v Kataru patří mezi nejvyšší na světě a v roce 2022 bude malý emirát pořádat fotbalové mistrovství světa.

Vláda po tragédii slíbila, že prověří stav protipožární ochrany a vůbec bezpečnost staveb v Kataru.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Útočník na severu Tuniska ubodal Francouze, pak zranil vojáka

Útočník na severu Tuniska zabil nožem francouzského občana, který byl v zemi na návštěvě u příbuzných, a zranil jednoho tuniského vojáka. S odkazem na ministerstvo vnitra o tom informovala tuniská agentura TAP. Osmadvacetiletý pachatel je na útěku, policie však zná jeho identitu. Motiv útoku je zatím nejasný. V posledních letech na bezpečnostní složky i zahraniční turisty v Tunisku často útočili islamističtí ozbrojenci, připomíná agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy