Video: Obchody se změnily v past. Uhořela i trojčata

Zahraničí Zahraničí
29. 5. 2012 9:55
Mezi oběťmi jsou převážně děti, o život jich přišlo třináct

Dauhá - Největší obchodní centrum v katarské metropoli Dauhá zachvátil požár. Zahynulo 19 lidí, dalších sedmnáct, povětšinou hasičů, utrpělo zranění.

Ministerstvo zdravotnictví upřesnilo, že mezi mrtvými je 13 dětí, čtyři ošetřovatelky a dva záchranáři civilní obrany.

Oheň propukl v obchodním centru Villagio Mall v 11:30 místního času (10:30 SELČ).

Podle svědků citovaných televizí Al-Džazíra bylo vidět mračno černého dýmu vycházející z luxusního nákupního komplexu.

Zoufalé, kritizují lidé záchranné práce

Ministr vnitra šajch Abdalláh bin Násir Sání novinářům řekl, že požár vypukl v dětském koutku umístěném v horním poschodí.

Podle očitých svědků byl nejprve viděn zelený kouř, vzápětí se objevily plameny, ale hasicí systém nefungoval. Přinejmenším chaoticky podle nich probíhala i evakuace, kterou nikdo neorganizoval. Navíc byly zamknuté únikové východy.

Hasiči sice byli na místě během několika desítek vteřin, ovšem záchranné práce zpočátku zkomplikoval fakt, že neměli plány podlaží, kde hořelo.

Foto: Reuters

Posléze se museli do budovy dostat přes střechu, jelikož se zřítilo schodiště vedoucí do patra zasaženého ohněm. Plameny přitom uvěznily na dvě desítky dětí.

Oběti převážně z ciziny

Podle informace ministerstva zdravotnictví zahynulo při požáru sedm děvčátek a šest chlapců. Čtyři mrtvé děti byly španělské národnosti, sdělil mluvčí španělského ministerstva zahraničí v Madridu bez dalších podrobností.

Zahynula i dvouletá trojčata z Nového Zélandu.

Jednou obětí je také tříletá francouzská holčička, uvedla státní tajemnice pařížského ministerstva zahraničí pro záležitosti Francouzů v cizině Yamina Benguiguiová.

Obchodní centrum Villagio Mall bylo otevřeno v roce 2006. Je jedním z nejpopulárnějších nákupních a zábavních středisek v Kataru. Nachází se v něm řada butiků a restaurací i kluziště. Je protkáno kanály, po nichž se mohou návštěvníci projíždět na gondolách, uvedla agentura AP.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Česko uspělo ve sporu s insolvenčním správcem Viktoriagruppe

Odvolací soud v Mnichově potvrdil, že správce musí respektovat postavení Česka a daňové pohledávky tuzemských orgánů budou spláceny přednostně. Česko tak bude i nadále v rámci insolvenčního řízení vystupovat jako zajištěný věřitel.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Opozice chce o výročních zprávách ČT ve sněmovně znovu jednat příští týden

Opozice po skončení pátečního jednání sněmovny navrhne termíny pro projednání výročních zpráv České televize v příštím týdnu. Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury se nabízí hned několik možností, kdy dokončit ve čtvrtek neuzavřenou debatu. Pokud nezískají podporu, požádají opoziční strany o svolání mimořádné schůze, jak ji už avizovali starostové a lidovci. Poslanci ve čtvrtek debatou nad zprávami strávili pět hodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy