Rekonstrukce: Co se dělo při krvavé bitvě v Egyptě

Petr Jemelka Petr Jemelka
2. 2. 2012 13:25
To nebyl fotbal, ale válka, zlobí se šokovaní Egypťané
Foto: Reuters

Rekonstrukce - Na fotbalovém stadionu prvoligového týmu Al-Masrí v egyptském přístavním městě Port Saíd ve středu večer propukla největší bitka chuligánů v historii země.

Zemřelo 74 lidí a kolem tisíce dalších utrpělo zranění.

Bezprostředně po incidentu vyvstalo mnoho dosud nezodpovězených otázek.

Policie například stále nevysvětlila, proč nedokázala krveprolití zabránit. Jasné není ani to, proč rowdies útočili, když jejich tým porazil favorizované mužstvo z Káhiry.

Řadoví Egypťané, nejsilnější parlamentní strana Muslimské bratrstvo i opozice prohlašují, že šlo o organizovanou akci, kterou chtěly bezpečnostní složky, především pak armáda, přesvědčit o své nepostradatelnosti při udržování stability v zemi. Vojenští velitelé si stále drží rozhodující vliv, i když postupně předávají moc politikům.

Podívejte se, co se na egyptském stadionu dělo.

Pokusili jsme se o rekonstrukci toho, co se na stadionu klubu Al-Masrí stalo. Co vedlo k masakru v Port Saíd i následným nepokojům na dalších místech v Egyptě, kvůli nimž se ve čtvrtek mimořádně schází egyptská vláda i parlament.

Ticho před bouří

Ještě po skončení večerního utkání mezi egyptskými prvoligovými týmy Al-Masrí a Al-Ahlí se zdálo, že se střetnutí zapíše do historie jen tím, že domácí celek dokázal smazat jednogólové manko a porazit favorizovaný tým z Káhiry.

Problémy s fanoušky z prvního poločasu se zdály být zažehnány a domácí fandové neměli důvod k nespokojenosti. Ve druhém poločase jejich tým nasázel borcům z hlavního města tři góly.

Hlavní událost večera ale měla teprve přijít. V době, kdy už se hráči chystali do šaten, vtrhli na trávník chuligáni a rozpoutalo se něco, co později egyptský náměstek ministra zdravotnictví Hešám Šeichá označil "za největší neštěstí v historii egyptské kopané".

Na stadionu pro 25 tisíc lidí bylo podle informací BBC v té chvíli asi 22 tisíc diváků.

Nesmyslná agrese

Káhirští chuligáni, známí jako ultras, byli v menšině - přijely jich asi dva tisíce - a tentokrát se sami stali terčem útoku. Vzduchem létaly kameny, útočilo se holemi, a dokonce i noži. Ušetřeni nezůstali ani káhirští fotbalisté a realizační tým.

Na televizních záběrech je vidět, jak se menší skupinka těžkooděnců snažila hráče a další členy týmu ochránit. Marně. Dva fotbalisté utrpěli zranění. Agentura DPA s odkazem na nejmenovaného svědka napsala, že zemřelo několik členů bezpečnostní agentury.

"To nebyl fotbal. Byla to válka. Lidi nám umírali přímo před očima. Nebylo kam utéct a na místě nebyly bezpečnostní složky ani sanitky. Byla to hrozivá situace. Tenhle den nesmí být nikdy zapomenut," popsal egyptské televizi dění na hřišti bezprostředně po zápase jeden z hráčů Mohammed Abútrika.

Mnoho fanoušků skutečně nemělo kam utéct - z tribun se během chvíle staly obří pasti. Kromě snahy o ochranu sportovců totiž desítky přítomných těžkooděnců víceméně nečinně přihlížely. Podle deníku Guardian je na jedné z fotek vidět, jak policista telefonuje z mobilu, jako by se nic nedělo.

Foto: Reuters

Egypťané větří konspiraci

Nabízí se vysvětlení, že se policie zalekla přesily. Rozzlobení Egypťané ale hovoří o tom, že strážci pořádku nekonali záměrně, protože si chtěli s problémovými chuligány z Káhiry vyřídit účty. Podle dalších se bezpečnostní složky - jak už bylo řečeno - snaží přesvědčit obyvatele, že jedině jejich pevná ruka v zemi udrží pořádek.

Po alespoň částečném uklidnění situace nařídil nejvyšší egyptský představitel, polní maršál Muhammad Husajn Tantáví vyslat do Port Saídu pro zraněné hráče a fanoušky dvě helikoptéry.

A když se o událostech v Port Saídu dozvěděli rozhodčí dalšího prvoligového zápasu v Káhiře, raději ho odpískali. Naštvaní fanoušci pak podle agentury AP zapálili jednu z tribun. Oheň se ale podařilo dostat pod kontrolu a k dalším výtržnostem už nedošlo.

Zatím. Už na čtvrtek, druhý den po tragédii, Egypťané chystali protestní pochody. Chtějí demonstrovat svou nespokojenost se zásahem policie. Je ale pravděpodobné, že se akce promění v další protivládní demonstrace.

Provolávání protivládních hesel ostatně znělo v Káhiře už několik hodin po utkání. V ulicích egyptské metropole se sešly stovky fanoušků, kteří do Port Saídu neodjeli, a rodinní příslušníci těch, kdo na zápase byli.

Přestože už v Egyptě proběhly svobodné volby, atmosféra v zemi zůstává napjatá. Část veřejnosti považuje prodemokratické reformy za příliš pomalé a viní armádu z liknavého předávání moci do rukou civilistů.

Egyptští generálové přislíbili sestavení zvláštní vyšetřovací komise, která by měla celý případ prošetřit. Závěrečná zpráva by měla například vysvětlit, jak je možné, že rowdies pronesli na stadion zbraně.  

Památku obětí uctí Egypt třemi dny státního smutku.

 

Právě se děje

Další zprávy