Egyptští islamisté ovládnou dolní komoru parlamentu

ČTK ČTK
21. 1. 2012 14:36
Muslimské bratrstvo a další islamisté mají v dolní komoře dvě třetiny mandátů
Volby v Egyptě (ilustrační foto)
Volby v Egyptě (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Káhira - Islamistické hnutí Muslimské bratrstvo podle očekávání jasně vyhrálo nedávné volby do dolní komory egyptského parlamentu.

Jeho politická odnož Strana svobody a spravedlnosti získala 47 procent z celkem 498 mandátů a v Lidovém shromáždění tak obsadí 235 křesel. Konečné výsledky v sobotu oznámily egyptské úřady.

Druhá podle agentury Reuters skončila ultrakonzervativní strana Núr. Na třetím místě skončila Nová vafdistická strana. Až čtvrtou příčku obsadila koalice liberálních a levicových stran Egyptský blok.

Potvrzují se tak vlastní očekávání islamistů, kteří předpokládali zisk dvou třetin mandátů v dolní komoře.

První volby od loňského svržení prezidenta Husního Mubaraka se konaly v několika etapách loni v listopadu, prosinci a letos v lednu.

Dobře zorganizované Muslimské bratrstvo od začátku platilo za favorita voleb. Hnutí bylo za skoro 30 let trvající vlády tolerováno jen jako náboženská organizace a Stranu svobody a spravedlnosti vytvořilo 30. dubna několik měsíců po Mubarakově svržení.

Lidové shromáždění by se v novém složení mělo poprvé sejít v pondělí.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Boxerka Gajdová má z juniorského MS bronzovou medaili

Boxerka Veronika Gajdová získala na juniorském mistrovství světa bronzovou medaili. V semifinále váhy do 60 kg prohrála 1:4 na body s Indkou Vinkou.

Členka Sportovního klubu Boxing Praha se v polských Kielcích postarala o třetí českou medaili ze světového šampionátu juniorů a první v kategorii juniorek. Navázala na bronz Petra Barvínka z roku 2000 a medaili stejné hodnoty Zdeňka Chládka z roku 2008.

Gajdová na turnaji zaznamenala dvě vítězství. Nejprve zdolala jednoznačně 5:0 moldavskou soupeřku Cristinu Chiperovou a do semifinále postoupila po boji s Badmaarag Ganzorigovou z Mongolska, kterou zdolala 3:2.

"Získat medaili na juniorském mistrovství světa je úžasný pocit. Boxuju teprve dva roky," uvedla vytáhlá česká boxerka na webu mezinárodní asociace AIBA. "Jsem vyšší než většina soupeřek v mé kategorii a můžu toho patřičně využívat," řekla Gajdová.

před 34 minutami

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou přes 120 tisíc vojáků, tvrdí ministr

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou více než 120 tisíc vojáků, řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Podle šéfa ukrajinské diplomacie jsou v současné vypjaté situaci zapotřebí nové sankce proti konkrétním sektorům ruského hospodářství. V pondělí na jednání se svými protějšky z Evropské unie prý nicméně ukrajinský ministr necítil, že by evropské země měly v tuto chvíli "chuť" uvalit na Rusko další ekonomické postihy.

"Ruští vojáci stále přiházejí do blízkosti našich hranic," prohlásil v úterý Kuleba na tiskové konferenci. "Během týdne čekáme, že celkové síly dosáhnou přes 120 tisíc vojáků," dodal s tím, že to neznamená, že se na tomto počtu navyšování ruských sil v oblasti zastaví. Kyjev podle Kuleby nechce válku ani další stupňování napětí, nelze však říci, jaké další kroky podnikne Moskva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy