Reklamní kampaň má Kosovu vylepšit image ve světě

Lucie Kalivodová
27. 10. 2009 11:27
Minutový spot bude vysílat americká zpravodajská stanice CNN nebo britská televize BBC
Oslavy nezávislosti Kosova. Saatchi and Saatchi uvádí kosovský reklamní spot sloganem - Kosovo: Mladí Evropané.
Oslavy nezávislosti Kosova. Saatchi and Saatchi uvádí kosovský reklamní spot sloganem - Kosovo: Mladí Evropané. | Foto: Ondřej Besperát

Priština - Od včerejší noci spustilo Kosovo na nejznámějších světových televizních stanicích, jejímž cílem je zlepšit obraz bývalé jihosrbské provincie.

Minutový spot bude vysílat například americká zpravodajská stanice CNN nebo britská televize BBC - celkem šest stanic po celé Evropě i Spojených státech.

Reklamní agentura PR Solutions, která je lokálním partnerem větší agentury Saatchi and Saatchi, chce z Kosova s pověstí "evropské černé díry" vybudovat místo s pověstí "evropské fontány mládí", píše server BalkanInsight.com.

Zakázku za téměř šest milionů eur zadala agentuře kosovská vláda. Saatchi and Saatchi uvádí kosovský reklamní spot sloganem  Kosovo: Mladí Evropané.

"Srbsko zkreslovalo řadu let skutečný obraz Kosova svou propagandou," řekl agentuře Reuters Memli Krasniqi, vedoucí kampaně.

"Naše kampaň není jen ekonomickou kampaní s cílem přilákat investory, ale především jde o politický spot," dodal. Podle prezidenta Fatmira Sejdiuma, který se společně s premiérem Hashimem Thacim zúčastnil spuštění kampaně, je to pro jeho zemi příležitost "prezentovat realitu".

Nová modrá vlajka Kosova vlaje vedle červené albánské vlajky na rozestavěném domě na okraji Podujeva.
Nová modrá vlajka Kosova vlaje vedle červené albánské vlajky na rozestavěném domě na okraji Podujeva. | Foto: Ondřej Besperát

V reklamním spotu budou obyvatelé Kosova postupně přinášet na jedno místo kusy skládačky, ze které pak vytvoří svou zemi uvnitř mapy Evropy.

Kosovo vyhlásilo nezávislost na Srbsku v únoru 2008. Doposud ho uznalo dvaašedesát zemí světa včetně České republiky. O jeho postavení se ale na mezinárodní půdě vedou doposud neustálé spory. Například Slovensko, Rusko nebo Španělsko novou republiku neuznaly.

Srbsko požádalo Mezinárodní soudní dvůr v Haagu, aby legálnost vyhlášení nezávislosti Kosova přezkoumal. Proces má začít v prosinci.

 

Právě se děje

Další zprávy