Kosovo a Albánie chtějí vytvořit svůj Schengen

Zdeněk Mihalco
11. 1. 2009 18:21
Hraniční kontroly mají být zrušeny
Albánská a kosovská vlajka na domě v Kosovu. Většinu z asi 2 milionů obyvatel Kosova tvoří Albánci
Albánská a kosovská vlajka na domě v Kosovu. Většinu z asi 2 milionů obyvatel Kosova tvoří Albánci | Foto: Ondřej Besperát

Priština - Albánie a Kosovo se dohodly, že v nejbližší době podepíší smlouvu o zrušení kontrol na společné hranici. Státy hodlají v oblasti vytvořit "malý Schengen". Informoval o tom server BalkanInsight.com, který se specializuje na zpravodajství z Balkánu.

Kosovo, které vyhlásilo svou samostatnost loni v únoru, obývají zejména etničtí Albánci. Srbů, kteří samostatné Kosovo neuznávají, žije na území Kosova zhruba 100 tisíc.

Kritici samostatnosti Kosova poukazují na možnost, že se Kosovo s Albánií v budoucnu pokusí spojit. Vlády Albánie i Kosova však tuto možnost popírají. Albánský prezident Bamir Topi nyní prohlásil, že "sjednocení proběhne až v Bruselu, v evropské rodině".

"Dohoda pomůže občanům svobodně cestovat a zjednoduší administrativní procedury," prohlásil albánský prezident o chystaném rušení hraničních kontrol. Dohoda by měla být podepsána během dvou měsíců. Podle představitelů Albánie i Kosova má být dohoda příkladem liberalizace obchodu pro další státy regionu.

Požárníci se snaží uhasit obchod v Kosovské Mitrovici, kde 30. prosince několik stovek Srbů zaútočilo na albánské obchody a automobily poté, co byl jeden ze srbských mladíků pobodán dvěma Albánci.
Požárníci se snaží uhasit obchod v Kosovské Mitrovici, kde 30. prosince několik stovek Srbů zaútočilo na albánské obchody a automobily poté, co byl jeden ze srbských mladíků pobodán dvěma Albánci. | Foto: Reuters

"K tomuto mini-Schengenu jihovýchodní Evropy by se mohla připojit Černá Hora a Makedonie," prohlásil kosovský prezident Fatmir Sejdiu.

Zpráva o chystaném rušení kontrol na kosovsko-albánské hranici přichází v době zvýšeného napětí v Kosovské Mitrovici, klíčovém městě pro stabilitu Kosova. Mitrovica je rozdělená na albánskou a srbskou část.

Od konce prosince ve městě shořelo několik obchodů a aut, zraněno bylo asi 30 lidí.

Velitel tamních jednotek NATO varoval před možností rozšíření nepokojů do dalších oblastí.

Kosovo vyhlásilo jednostrannou nezávislost na Srbsku loni v únoru. Jako stát Kosovo uznává asi pět desítek zemí včetně Česka. Proti uznání nezávislosti je Srbsko, ale také Rusko nebo Slovensko.


 

Právě se děje

před 32 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 38 minutami

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 42 minutami

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy