Bratislava - Měli bychom dělat všechno pro to, aby Řecko zůstalo v eurozóně. Ale v porovnání se situací před pěti lety jsme připravenější na jeho odchod, a pokud nedokážou dodržovat sliby, tak by měli jít ven, řekl slovenský prezident Andrej Kiska.
Rozhovor, v němž Kiska mimo jiné rekapituluje rok ve funkci a dívá se směrem k parlamentním volbám příští rok, přinesou páteční Hospodářské noviny (HN).
Nejpopulárnější slovenský politik se dokázal za rok vypracovat ve stabilní součást nejen domácí, ale i evropské politické scény. Na summity EU sice jezdí premiér Robert Fico, oba politici - kteří loni tvrdě soupeřili o prezidentský úřad - se pravidelně setkávají na obědech.
"Bavíme se o zahraničních cestách, kdo komu co řekl, diskutujeme o domácích problémech. Je logické, že když já jsem více vpravo a premiér více vlevo, že se v mnoha otázkách neshodujeme, ale bavíme se konstruktivně,“ řekl HN Kiska.
Loňské soupeření s nevybíravými útoky především ze strany Fica odsunuli stranou. "Spory mezi prezidentem a premiérem jsme zažili v době premiéra Mečiara a prezidenta Kováče. Paralyzovalo to celou společnost a vůbec to nebylo ku prospěchu naší země," tvrdí dnes Kiska.
Pokud by tedy měl svoji zemi reprezentovat na summitu EU, co by řekl řeckému premiérovi Alexisi Tsiprasovi? "Aby dodržovali sliby, aby byli féroví, a když to nedokážou, tak ať jdou ven," řekl Kiska.
Eurozóna už je podle něj v lepší situaci než na počátku řecké krize před pěti lety. "V první řadě bychom měli dělat všechno pro to, aby v eurozóně Řecko zůstalo. V porovnání se situací před pěti lety jsme ale všichni připravenější na odchod Řecka. Viděli jsme, že po jejich referendu se na finančních trzích nedělo žádné drama, ale zase nikdo z nás neví, jaký by to mělo dopad," vysvětluje svůj postoj slovenský prezident.
Slovensko má podle něj k Řecku zvláštní vztah – kvůli pomoci Aténám totiž padla v roce 2012 středopravicová vláda.
"Byl jsem teď soukromě v Řecku, měl jsem možnost hovořit s podnikateli, s občany a pochopil jsem, že ti lidé ani přesně nerozumí tomu, co se tam děje. Kvůli populismu v politice mají ze strany EU pocit křivdy. Nerozumějí tomu, kde je opravdu problém, že pokud se neudělají reformy a Řecko se nerozhýbe, tak není možné, abychom my za nimi stáli, když neplní základní podmínky," řekl prezident.
Eurozóna by zároveň měla mít podmínky pro vystoupení. "Je logické, že z eurozóny i Evropské unie nemůžeme udělat autobus, do kterého dnes nastoupím, zítra vystoupím, pozítří zase nastoupím a tak dále. Ale taková pravidla by tu měla být," řekl Kiska.
Celý rozhovor s Andrejem Kiskou čtěte v pátečních Hospodářských novinách.