Před 75 lety se narodil Michail Gorbačov.
Muž, který kdysi vystoupal až na nejvyšší příčky komunistické moci, aby se ji pokusil reformovat, dnes ve svých knihách a přednáškách propaguje sociálnědemokratickou myšlenku.
Názor Michaila Gorbačova na česko-ruské vztahy ČTĚTE ZDE
Michail Gorbačov, první a poslední sovětský prezident, je i ve svých pětasedmdesáti letech aktivní a z "politického nebe" prý ani v pokročilém věku odejít nehodlá.
Současné Rusko Vladimira Putina sice kritizuje, ale také mu dává naději, že se k totalitní minulosti už nikdy nevrátí.
Neoblíben
Gorbačovova politická linie ovšem není v současném Rusku příliš populární, právě jeho totiž mnoho Rusů dodnes viní z rozpadu komunistického impéria SSSR před více než 15 lety.
Mezi nynější politickou elitou tak pro prvního a posledního sovětského prezidenta není místo. Gorbačov proto jezdí po světě, přednáší a věnuje se institutu, který nese jeho jméno.
Když se chce vyjádřit k ruským vnitropolitickým a společenským věcem, jeho hlas většinou zanikne.
"Znepokojuje mě renesance kultu Stalina. Vše, co vzniklo ve třicátých letech, je tu s námi dodnes," nechal se například slyšet na besedě, kde se svými bývalými spolupracovníky rozebíral dnes už legendární 20. sjezd KSSS, od kterého uplynulo v únoru 50 let.
Podle Gorbačova je význam sjezdu nejen v tom, že odhalil kult generalissima Josifa Stalina, ale především v tom, že byly přehodnoceny samotné principy vedení země a principy demokracie.
"Existuje organické spojení mezi přestavbou a 20. sjezdem. I proto někteří hodnotí přestavbu jako zrádcovství," dodal. V ruských médiích se nic z jeho řeči neobjevilo.
Kritika Kremlu
Jen když exprezident kritizuje Kreml, dávají mu novináři prostor. Gorbačovovi se nelíbí některé kroky prezidenta Putina, protože jsou podle něj v rozporu se smyslem jím započaté přestavby.
Kde může, kritizuje změny v systému výběru gubernátorů nebo postup státu proti ropné společnosti Jukos.
Ke svému jubileu napsal knihu Pochopit přestavbu. Podle Gorbačova skončila přestavba příliš rychle, než aby mohla zemi pomoci.
"Kdyby reformy pokračovaly patnáct dvacet let, mohlo by Rusko realizovat sociálnědemokratický projekt," míní. I komunistickou stranu šlo podle něj reformovat.
Když nedávno slavil své 75. narozeniny Gorbačovův nástupce Boris Jelcin, pozval skoro tři stovky hostů a slavnost uspořádal v Kremlu.
Gorbačov plánuje komornější oslavu a už předem avizuje, že je to oslava poslední. "Stáří, to je od 64 do 75. Od 75 dál je to jen starost," uvedl s úsměvem před novináři.
Z politického nebe ale odcházet nemíní. Jeho současný status mu prý nadmíru vyhovuje. "Jestliže jsem byl dříve v centru dění a kolem svítila světla, dnes se dívám z boku, ale můžu cokoli ovlivnit," míní.