Paříž - Loňský útok, při němž bratři Chérif a Said Kouachiovi zastřelili dvanáct lidí, si redaktoři satirického magazínu Charlie Hebdo připomněli speciálním vydáním.
Zatímco před krveprolitím se časopis, který si dlouhá léta dělá legraci z politiků i náboženství, prodával po tisících, speciál vyšel v milionovém nákladu. A zahrnuje i několik karikatur z pera pěti obětí.
Zvláštní číslo vzniklo v nových prostorech. Tam se Charlie Hebdo nedávno přestěhoval z redakce listu Libération, který novinářům ze satirického týdeníku dočasně poskytl kanceláře.
Nová adresa je přísně tajná. Redakci střeží policie i ozbrojená ochranka. Francouzská média nové prostory popisují jako "bunkr".
Přesto mají přeživší redaktoři nadále strach o život. "Dostávali jsme výhrůžky smrtí dlouhá léta. Mysleli jsme si, že po těch útocích chodit přestanou. To se ale nestalo, chodí jich ještě víc," uvedl sloupkař a vystudovaný lékař Patrick Pelloux.
Pro satirický magazín není ani snadné najít nové spolupracovníky. Pro mnohé je to příliš nebezpečné. "Je to pochopitelné. Nad našimi hlavami visí Damoklův meč," vysvětlil finanční ředitel týdeníku Éric Portheault, který přežil útok schovaný za stolem.
Spory o peníze
Časopis v posledních měsících sužují také rozpory uvnitř redakce. Před útoky neprosperoval, to však už dávno neplatí.
Nyní má na 210 tisíc předplatitelů, další desetitisíce se pak prodají na stáncích i v zahraničí. To vše přináší miliony eur, ale také hádky, jak s nimi naložit.
Sedmdesátiprocentní podíl v časopisu patří karikaturistovi Laurentu Sourisseauovi, řečenému "Riss", zbylých 30 procent pak má finanční ředitel Portheault. Vedle toho zastává Riss funkci vedoucího vydání, ale i ředitele redakce.
S takovým rozdělením však ne všichni redaktoři magazínu souhlasí. Požadují, aby všichni zaměstnanci vlastnili Charlie Hebdo rovným dílem. A nejen to. Chtějí se také více podílet na rozhodování o podobě časopisu a penězích, které v posledních měsících vydělává.
"Jako zaměstnanci bychom se chtěli vyhnout tomu, co se obvykle stává, když se hodně peněz a moci koncentruje jen v několika málo rukou. A to je nyní realita u Charlie Hebdo," řekla v rozhovoru pro francouzskou televizi novinářka týdeníku Zineb El Rhazouiová.
Redakci kvůli traumatům i vnitřním sporům opouštějí zaměstnanci. Kvůli "únavě" odešel například Rénald Luzier, řečený Luz, který vytvořil titulku prvního vydání po útoku, kde zobrazil plačícího Proroka.
Na konci ledna končí i sloupkař Pelloux. "Moje práce pro Charlie Hebdo skončila," prohlásil pro Le Parisien. Do budoucna se chce věnovat už jen medicíně.