Úkoly plníme, vzkazuje Řecko Evropě. Čtyři z pěti hotspotů jsou připraveny přijímat uprchlíky

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 16. 2. 2016 11:19
Řecký ministr obrany oznámil, že Řecko má připraveny čtyři z pěti hotspotů v zemi, které mají za úkol přijímat a registrovat uprchlíky. Řecko tak podle něj plní závazek Evropské unie, která mu dala tři měsíce na to, aby zavedlo opatření na lepší zvládání migrační vlny. Evropské země jinak hrozily obnovením hranic na dva roky.
Uprchlíci na řecko-makedonské hranici.
Uprchlíci na řecko-makedonské hranici. | Foto: Jakub Plíhal

Atény - Čtyři z pěti hotspotů, které mělo Řecko za úkol zprovoznit, jsou připravené na příjem a registraci uprchlíků. V úterý o tom s odvoláním na řeckého ministra obrany Panose Kammenose informovala agentura Reuters.

"Jednalo se o poměrně obtížnou operaci," řekl novinářům Kammenos, který je současně šéfem pravicové vládní strany Nezávislí Řekové.

Hotspoty se nachází na ostrovech Samos, Lesbos, Chios a Leros nedaleko tureckého pobřeží. Pátým místem pro zřízení registračního centra má být ostrov Kos. Tam se ale práce zdržely kvůli protestům místních obyvatel, kteří se obávají, že by jeho výstavba ohrozila cestovní ruch. Hotový však bude podle Kammenose do pěti dnů.

Na pevnině pak řecká vláda využije pro umístění běženců dva nepoužívané vojenské tábory, z nichž každý má kapacitu až pro čtyři tisíce lidí.

Vyloučení Řecka ze Schengenu nic neřeší, řekl Tusk

Řecko je pro uprchlíky hlavní vstupní branou do Evropy, od loňského roku jich tam přišel více než milion. Kvůli neschopnosti kontrolovat příliv migrantů je opakovaně terčem kritiky od Evropské unie.

Evropští ministři dali Řecku tři měsíce na to, aby zavedlo doporučené kroky na obranu hranic a začalo lépe zvládat migrační vlnu. Pokud by se to Řecku nepodařilo, jsou evropské země rozhodnuty obnovit hraniční kontroly až na dva roky, a ukončit tím platnost schengenského prostoru.

Atény se zavázaly, že všech pět hotspotů bude v provozu do unijního summitu, který je naplánován na 18. a 19. února.

Do debaty o možném vyloučení Řecka ze Schengenu se vložil předseda Evropské rady Donald Tusk. Po setkání s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem prohlásil, že vyloučení Řecka by stejně žádný problém nevyřešilo.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy